F-22 u përplasën për të hetuar një balonë misterioze në lartësi të madhe në brigjet e Hawait


1.

Luftëtarët u përplasën nga Forcat Ajrore të Paqësorit të hënën, më 14 shkurt, me qëllim që të kapnin një balonë pa pilot që lundronte në brigjet e ishullit Havai të Kauai. Forcat Ajrore të Paqësorit të SHBA-së (PACAF) kanë konfirmuar incidentin, por nuk kanë dhënë detaje shtesë duke pasur parasysh se incidenti është ende duke u hetuar.Gjenerali adjudant i Havait, oficeri i lartë ushtarak i shtetit, postoi nje deklarate   në Twitter duke thënë se “Komanda Indo-Paqësorit zbuloi një objekt në lartësi të madhe që notonte në ajër në afërsi të ishujve Havai. Në përputhje me procedurat e mbrojtjes së atdheut, Forcat Ajrore të Paqësorit lëshuan avionë taktikë për të kapur dhe identifikuar objektin, duke konfirmuar vizualisht një balonë pa pilot pa shenja identifikimi të vëzhgueshme. Nuk është konfirmuar zyrtarisht se çfarë lloj avioni apo sa janë lëshuar, por të vetmet luftëtarë me bazë në Hawaii janë F-22. Ata avionë kanë misionin e alarmit të reagimit të shpejtë dhe   zakonisht jane te perzier në përgjigje të avionëve në fatkeqësi, avionëve të paidentifikuar dhe madje edhe anijeve, rrëmbimeve dhe lëvizjeve të mundshme të kundërshtarëve në afërsi të Ishujve Havai. Banorët dhe zyrtarët vendas kanë deklaruar gjithashtu se F-22 ishin avioni që shkoi për të kontrolluar balonën

2.

 Cila ishte natyra dhe origjina e ‘balonit’? Avionët luftarakë taktikë amerikanë u dërguan për të kapur një objekt të dyshimtë pranë bregut verior të Kauait.Incidenti, i cili ndodhi më 14 shkurt, pa F-22-të të përgjonin atë që besohej të ishte një lloj tullumbace, megjithatë detajet specifike vazhdojnë të mbeten të holla në tokë.

“Komanda Indo-Paqësorit zbuloi një objekt në lartësi të madhe që notonte në ajër në afërsi të ishujve Havai,” shkroi në Twitter gjenerali adjudant i Hawait – Kenneth S Hara.

“Në përputhje me procedurat e mbrojtjes së atdheut, Forcat Ajrore të Paqësorit lëshuan avionë taktikë për të kapur dhe identifikuar objektin, duke konfirmuar vizualisht një balonë pa pilot pa shenja identifikimi të vëzhgueshme.”


Misteri u përkeqësua nga raportet e “tingujve të fuqishëm të shpërthimit” nga vendasit në zonë, me një zëdhënës të Forcave Ajrore që më vonë këmbënguli se “avioni që u përgjigj nuk e shkatërroi balonën”.Shikimet e objektit të postuara në rrjetet sociale treguan një të bardhë të zgjatur me dy kumbje.

“Dikush që punon në aviacion këtu në ishull mori komunikime se F22 kishte përgjuar një UFO,” shkroi një anëtar i grupit të Komunitetit Kauai në Facebook.
“Pyes veten se çfarë panë pilotët e avionëve luftarakë. Ai ishte një objekt I STACIONAR.”

“Personi i aviacionit më tha se UFO është shumë milje larg nga Princeville (?) mbi oqean. Ajo qëndroi në një vend për të paktën 40 minuta.”
Incidenti është veçanërisht i çuditshëm, sepse F-22 zakonisht nuk përzihen për të kapur diçka kaq të zakonshme si një tullumbace, kështu që saktësisht se çfarë ishte objekti mbetet diçka mister.
Është spekuluar se mund të ketë qenë një lloj tullumbace për mbledhjen e inteligjencës, megjithatë mbetet ende e paqartë se kush mund ta kishte lëshuar atë ose pse po përgjohej.Siç qëndrojnë gjërat, nuk është gjetur asnjë shpjegim përfundimtar për incidentin.


About Post Author