Fatbardha Budini: Nje dite e bukur


 Fatbardha Budini

Dielli i bukur leshoi rrezet e tij te ngrohta ne kete dite vjeshte,
dhe per çudi mu duk si nje stine e bukur pranvere.

Qielli eshte i veshur gjithe kaltersi,
tek- tuk duket ndonje re me pak bardhesi,
kjo pamje mahnitese per mua vertet eshte nje mrekulli,
qe zemren po ma mbush plot me kenaqesi.

Zogjte po cicerrojne melodine e tyre gjithe embelsi,
mbi peme ,kesaj natyre mahnitese po i japin shume hijeshi.

E dua pranveren,ashtu si cdo njeri,
por sot kjo dite vjeshte me jep pak me shume lumturi.

Ashtu si kjo dite Nentori qe sot vertet eshte nje mrekulli,
ashtu dhe zemrat e njerezve qofshin te mbushura plot miresi dhe dashuri.

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.