Fatbardha Budini:Gëzuar pavarësinë Shqipëria ime


Gëzuar pavarësinë Shqipëria ime
Sot feston anembane gjithe shqiptaria,
se ne 28 Nentor erdhia pavaresia.
Me gezim e presim kete date te shenuar,
sa shume luftuan te paret tane per lirine e enderruar.

Shume kohe te veshtira ky komb ka kaluar,
lirine me shekuj parardhesit tane aspak nuk e kane shijuar.
Shtetin shqiptar trimat shume ndryshe e enderruan,
por ujqerit e nates ne shtate pjese ate e coptuan.

Ne 28 Nentor 1912 Ismail Qemali simboli i lirise,
me vulat e gjithe historise,
ngriti ne Vlore flamurin e pavaresise,
qe i dha lirine e lirine e enderruar Shqiperise.

Shume nga parardhesit tane per lirine luftuan me shpate ne dore,
le te festojme dhe te gezojme sot kete 109 vjetor.

Qe nga Dardania, Sanxhaku, Plava, Gucia, Ulqini, Bujanovci, Medvegja, Presheva, Nishi, Ilirida, Follorina, Negovani, Arta, Kosturi,Cameria dhe deri tek Vlora,
me gjak lufte, sakrifica e mundime,
u vune vulat e te gjithe qeverive.

Te gjithe jemi shqiptar,kemi nje gjuhe,nje tradite dhe nje kombesi,
kemi nje nene qe eshte Nena Shqiperi,
vetem te bashkuar ne mund te behemi nji.

About Post Author