Fëmijëria ime…!Selman Hysi


FEMIJERIA I M E…!

(Kujtese)

U linda ne fshat,erdha ne jete si gjithe femijet e tjere…

Babait s’ja pashe fytyren asnjehere…

Ai “iku” nga kjo jete pa ditur, nese ishja djal apo vajze…

Dekada kane kaluar,per baban djej shume mall…

****

Po ja,qe nje dite belbezova,ma(nene)…

Ndjeva perkedheljen e saj, gji Ajo me dha…

Pa djep,shtruar ne nje dyshek me kashte…

Pas gjashte vitesh,gjine e Nenes lashe…

****

Kohe te veshtira erdhen per jeten time…

Pa mbush 12 vjeç,u “largua” dhe Nena ime…

Vone mesova se ke kisha dhe per baba …

Jeta mori kthese,kunata mu gjete prane…

****

I rritur mes shume peripecive ekonomike…

Pa veshur mire,me opinga prej llastiku…

E ndonjehe ato te me “linin ne balte…”

Vrapoja per ne shkolle,me kembe zbath…

****

Para vitit 1943,familja jone kishte ekonomi shume te mire…

Por fashistet Italian na sekuestruan mallin, dogjen shtepine…

Ne ishim familje qe nuk u “trazuam” me luften…

Por spiunet tek familja jone i drejtuan pushtuesit…

****

Me gjithe varferine,jeta mori kthese per mire…

Me 2 motra e 4 vellezer,ndryshuam gjendjen ekonomike ne familje…

Sote ndjehem i lumtur si baba e gjysh…

Dhimbje ne shpirt ndjej,per djemt ne emigrim…