Feraset Pezaku Vladi:Qyteti im


Feraset Pezaku Vladi

(Nga libri “Hajdutja e natës”).

Flokët e thinjur ballit të bien

lagur nga shirat me dufe stuhie,

arenë tingujsh të punës e këngës,

në gisht unazën e kodrave me yje.

Në duart e mia i gjelbërt je ulur,

ndonëse shpinën ta ktheva një moti,

një bisk të trupit tek ti e lashë,

malli vjen e zbret parashutë loti.

Prej teje mora thesare suveniresh,

emblemën e thurur me trokëllimë ëndrrash,

dy fjongo zambaku në gërshetat e gjatë,

verën dhe dimrin me rrahje zemrash.

Këputa trëndafilat mbjell në kopshtie,

të mora një copëz dhimbje qiellit gri,

dy grushta diell dhe hije i mora,

rrënjën e thjeshtësisë ku sython ti.

Mora kostumin e fjalës qiell pa arna,

piva e etur gurrën e bujarisë,

një tufëz gruri pjekur nga zhegu yt,

gu-gutë e pëllumbave në pullaze shtëpishë.

Tatuazh në zemër nga ti unë mora

dhimbjen e shpirtit për një lot skamje,

nderimin në kortezhe e të tjera mora,

një rrëfenjë dimri mëngjese e mbrëmje.

Feraset Pezaku Vladi

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *