Florentina Skendaj-Qelibar


Florentina Skendaj

 Qelibar

Jam cipè e pastèr,
qelibar uji qè s’po lèviz,
sa ti tè shikohesh qetèsisht,
mè pas valèzoj,
tè shumèfishoj ,
fytyrèn e Dashurisè.
~
Bingua Ti

Mua mè mjafton vetèm Ti.
Tè tjerèt,ç’tè mbetet tè kenè,
tè rrotullojnè e rrotullohen nè sferat e bingos
magji,
mua mè tepron bingua Ti!
~
Tretje

U tretèm si mjalti nè qumèsht tè valè
dhe qetèsisht u pimè vetè
dhe vend s’pati i tretè!
~
Narcis

Me tè brendshmen time,
kam pèrhumbur nè dashuri.
Ah,tè kishe ti ca soje,
pa le tè pèrhumbesha nè ty!

About Post Author