Florentina Skendaj-Tè mirat e qytetit tim


Macja

Papritur fryu erè e fortè dhe tjegulla i mbèrtheu kèmbèn maces.

Ajo nisi tè mjaullijè,sa tè kèpuste shpirtin.

U ngjita .

Sytè mè vanè mbi puplat e bardha,tè pèrhapura mbi çati,ca nga era dhe ca nga pèrpèlitjet.

Nè thonjtè e maces njè pèllumb i mbytur.

E tronditur zbrita.

☆ ☆ ☆

U bè shkak njè mendje tharè,

dhe mè erdhi sèrish nè sy,ajo kohè llahtarè;

ku njerèzia,rinia iknin nga sytè kembèt,…

E njèjta kohè,koha kur çelnin Mimozat…

DHe,nèn pikat e lotit atèhere,shkrova…

☆ ☆ ☆

TÈ MIRAT E QYTETIT TIM

Mbi stinèn e dimrit u ndez vapa(si tani),

kaluar pranverès.

DHe mimoza derdhi lulet mbi pellgje!

Vajzat,tè irnosura,nga mungesa e shikimit tè dashuruar,mbi sytè e tyre,ndoshta edhe nga kozmetka dhunuese pluhur,i shkelnin pèrhumbshèm llambroverdhat .Nuk i kèmbejnè mè ,nè duart e njèri-tjetrit,edhe se SHèn Valentini trokiti dhe iku!

Ku vanè djemtè,po edhe ku janè,si janè?

Mos edhe nga vajzat e qytetit tim,

si llambroverdhat do tè shkelen nè llaspra gjirizesh?

Tè pa shpresat vajza tè qytetit tim,bèhen gati tè marrin tè drejtèn e servitores nèpèr fqinjèsi!

Po a e marrin?

Apo lènè virgjèrinè e tyre pèr ca dietè-ngrènie,pèr ca mè pak pluhur nè mushkèritè e tyre tè njoma,pèr mosvenitje tè rinisè sè tyre tè pluhurosur?!

Ah!

☆ ☆ ☆

Mendje shkar

Mendje shkar,

ç’ta nxiti mè parè helmin ,

dalè goje,

vobektèsia e trurit,

a e shpirtit tè thar?

Nè ato vargje hedhur,

kisha,

mushtin e shpirtit derdhur…