Foto të vjetra


Liljana Kondakci

71 Vjeç

Liliana Kondakçi është këngëtare shumë e njohur. Perpos festivaleve te Dhjetorit, te cilat do i rendisim me poshte, Liljana me shume sukses paraqitet ne te gjitha aktivitet tjera te organizuara ne shqiperi per afro 30 vite ku mund te permendim disa hite si: “Xhaketa E Kuqe”, fituse e çmimit te pare ne Festivalin E Pare Te Ushtarit. Ajo ka kenduar edhe ne anketat muzikore kenge shume te sukseshme si: “Shtegtimi”, “Zogu I Vogel”, “Ndre Bese Dhe Trimeri”. Edhe ne Festivalet E Interpretuesve, Liliana eshte shperblyer çdo vit me çmime. Le te permendim kenget si: “E Bukur Vjen Pranvera”, “Bie Bore”, “Vashes Sime”, “Rrugeve Te Jetes” apo kenge tjera si “Te Dua” ne duet me Gjergj Leken apo kenga “Ne gjunjet e tu” me Ardit Gjebrean. Kujtojme edhe Festivalet e Pranveres me kenget: “Erdhen Dallandyshet”, “Pranvera E Jetes Sone”, “Mall”, “E Shtrejta Toka Ime”. Eshte e njohur edhe per interpretimin e shume kolonave zanore te filmave shqiptare si: “Udhetim Ne Pranvere”, “Kur Po Xhirohej Nje Film”, “Nje Vones E Vogel”, “Fejesa E Blertes”, “Kur Bien Maskat”, “Enderr Per Nje Karrige” etj. Liliana ka interpretuar edhe ne dy filma shqiptare. Ne filmin “Udhetim Ne Pranvere”, ajo interpreton rolin kryesor te nje kengetareje te quajtur Valbona. Nga ky film kane dale edhe dy hite tjera te Lilianes si: “Udhetim Ne Pranvere” ne duet me Avni Mulen dhe kenga tjeter “Jam Nga E Gjith Shqiperia”. Dueti me Luan Zhegun u konsiderua si dueti me i njohur ne Shqiperi. Mund te permendim kenget si “Kur Po Xhirohej Nje Film”, “As Ma Jep Minush Gjerdanin”, “Pranvera E Dashurise”, “Te Dua Ty”, “Rrugeve Te Jetes” etj. Edhe dueti me kengetaren tjeter te te njejtit kaliber, siç eshte Ema Qazimi rezultoi i mirepritur nga publiku. Mund te permendim kenget “Keputa Nje Gjethe Dafine”, “Mbetesh Kenge E Brezave”, “Himni I Jetes”, “Kenge Per Emin Durakun” Etj. Per disa vite ne rinine e saj, Liljana ka punuar edhe ne RTSH si redaktore muzikore, ndersa per afro 20 vjet, Liliana ka qene pjese e estrades se Tiranes. Duke jetuar mes Shqiperise dhe Greqise, Liljana eshte e ftuar nderi ne shume aktivitete te ndryshme te kenges kohe pas kohe.

Në Dhjetor 1967, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 6-të në RTSH me këngën “Gazi I Jetes Se Re”, nje kenge e kompozitorit Ferdinand Deda.

Në Dhjetor 1967, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali I 6-Të Në Rtsh me këngën “Tekstilistes”.

Në Dhjetor 1968, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 7-të në RTSH me këngën “Violinistit”.

Në Dhjetor 1969, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 8-të në RTSH me këngën “Une Dhe Shokte E Mi”.

Në Dhjetor 1970, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Mesnate”. Me kete kenge nga Shpetim Kushta dhe te dubluar nga Vaçe Zela, Liliana fiton çmimin e pare dhe me deshiren madhe te Vaçes, kengen fituese ne fund te nates se trete e kendon Liliana

Në Dhjetor 1970, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 9-të në RTSH me këngën “Partizani I Vogel”, ku fitoi çimimin e dyte.

Në Dhjetor 1971, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 10-të në RTSH me këngën “S’e Kam Te Lehte”. Nje kenge e Agim Krajkes me te cilen ajo fiton çmimin e dyte.

Në Dhjetor 1972, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 11-të në RTSH me këngën “Mozaik Tingujsh, Mozaik Ngjyrash” nga Aleksander Peçi.

Në Dhjetor 1974, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 13-të në RTSH me këngën “Kenga E Poetit”.

Në Dhjetor 1975, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 14-të në RTSH me këngën “Shoqja Ime” nga Agim Krajka, ku fitoi çimimin e dyte.

Në Dhjetor 1975, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 14-të në RTSH me këngën “Kooperativisteve Te Kemishtajt”.

Në Dhjetor 1976, Liliana Kondakçi & Hysni Zela marrin pjesë në Festivali i 15-të në RTSH me këngën “Fshati I Ri”, ku fitoi çimimin e trete.

Në Dhjetor 1976, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 15-të në RTSH me këngën “Bisedon Nje Popull”.

Në Dhjetor 1977, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 16-të në RTSH me këngën “Babain Tend E Kisha Shok”.

Në Dhjetor 1977, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 16-të në RTSH me këngën “Obelisku I Historise”.

Në Dhjetor 1977, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 16-të në RTSH me këngën “Shqiperi E Bukur”.

Në Dhjetor 1978, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 17-të në RTSH me këngën “Kalaja E Festivalit”.

Në Dhjetor 1978, Ema Qazimi & Liliana Kondakçi marrin pjesë në Festivali i 17-të në RTSH me këngën “Këputa Një Gjethe Dafine”. Kjo kenge e dubluar nga Gaqo Cako dhe e kompozuar nga Limos Dizdari fiton çmimin e pare.

Në Dhjetor 1979, Liliana Kondakçi, Zeliha Sina & Afërdita Laçi marrin pjesë në Festivali i 18-të në RTSH me këngën “Feste Ka Sot Shqiperia”, me të cilën fitojnë edhe çmimin e parë.

Në Dhjetor 1979, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 18-të në RTSH me këngën “Cuca Malesore”.

Në Dhjetor 1980, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 19-të në RTSH me këngën “Kur Jemi Bashke Te Dy” nga Aleksander Lalo.

Në Dhjetor 1980, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 19-të në RTSH me këngën “Hidhe Hapin Vogelush”.

Në Dhjetor 1980, Liliana Kondakçi & Gjergj Sulioti marrin pjesë në Festivali i 19-të në RTSH me këngën “Per Jeten Tone Te Re”.

Në Dhjetor 1981, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën “Gezimin Njerzve Ua Shtoj” nga Aleksander Lalo, me të cilën fitoi edhe çmimin e tretë.

Në Dhjetor 1981, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën “Krenari E Brezave” nga Fehmi Ibrahimi, me të cilën fitoi edhe çmimin e parë.

Në Dhjetor 1981, Liliana Kondakçi & Ardiana Ceka marrin pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën “Agimet Tona” nga F. Shehu, me të cilën fitoi edhe çmimin e tretë.

Në Dhjetor 1982, Liliana Kondakçi & Gaqo Cako marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën “Gjuha Jone E Bukur” nga Prodani, me të cilën fitoi edhe çmimin e dytë.

Në Dhjetor 1982, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën “Ne Lindem Ne Pranvere” nga Agim Krajka, me të cilën fitoi edhe çmimin e dytë.

Në Dhjetor 1982, Myfarete Laze & Liljana Kondakci marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën “Gjuha Jone E Bukur”.

Në Dhjetor 1983, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën “Bashke Me Ty Gjithmone Te Rinj”, me të cilën fitoi edhe çmimin e dytë.

Në Dhjetor 1983, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën “Vajze Moj, Lule Moj” nga Luan Zhegu, me të cilën fitoi edhe çmimin e parë.

Në Dhjetor 1984, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën “Sonte Kemi Feste”.

Në Dhjetor 1984, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën “Ditet Qe Jetojme”.

Në Mars 1985, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1985 me këngët “Erdhen Dallendyshet” dhe “Pranvera E Jetes Sone”.

Në Dhjetor 1985, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën “Kenga E Zemres Sime”.

Në Dhjetor 1986, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën “Ninulle E Bardhe”.

Në Mars 1987, Liliana Kondakçi & Ardit Gjebrea marrin pjesë në Kur Vjen Pranvera 1987 me këngën “E Shtrejta Toka Ime”.

Në Mars 1987, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1987 me këngën “Me Hapin E Jetës”.

Në Dhjetor 1987, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën “Bjer Gitara Ime”.

Në Mars 1988, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1988 me këngën “Kënga, Frymëzimi Im”.

Në Dhjetor 1988, Liliana Kondakçi merr pjesë në Festivali i 27-të në RTSH me këngën “Kur Te Pret Nje Dashuri”. Liljana pa nderprerje paraqitet ne te gjitha festivalet e kenges nga festivali i 6-te ne RTSH.

Në Prill 1989, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1989 me këngën “Mall”.

Në Nëntor 1999, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën “Arberi”.

Në Nëntor 2000, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kënga Magjike 2000 me këngën “Djalo Mos Me Duaj”, në bashkëpunim me Ermal Mamaqi & Erlind Zeraliu.

Në Nëntor 2001, Liliana Kondakçi merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën “Hape Zemren”.

Më datë 9 Shtator 2008, Liliana Kondakçi & Avni Mula publikojnë videoklipin “Udhetim Ne Pranvere”.

Më datë 9 Shtator 2008, Liliana Kondakçi publikon videoklipin “Jam Nga Gjithe Shqipëria