Gabo dhe Mercedesi


Viti 1967 ishte annus mirabilis i Gabriel Garcia Marquez . Viti e bëri atë një personazh të famshëm ndërkombëtar dhe ndryshoi rrjedhën e shkrimit të trillimeve përgjithmonë në Perëndim. Pas mrekullisë qëndronte magjia e tregimit të Gabos dhe realizmi i një gruaje që drejton një shtëpi – Mercedes.
Mercedes Barcha Pardo, dashuria e jetës së Garcia Marquez dhe partnerja e tij prej 56 vitesh, u nda nga jeta në Mexico City të shtunën, më 15 gusht, në moshën 87-vjeçare, gjashtë vjet pas vdekjes së bashkëshortit të saj. Duke e shpallur lajmin në Twitter, kryebashkiaku i qytetit të Meksikos, Claudia Sheinbaum e përshkroi atë si një “bashkëbiseduese të shkëlqyer, të gëzuar, kritike, të kulturuar, të pagabueshme në opinionet e saj”. Ajo ka lënë pas dy djemtë e saj, Gonzalo dhe Rodrigo Garcia Barcha.
Marquez shkroi katër libra përpara  “Njëqind vjet vetmi” . Fillimisht ata kishin shitur 2500 kopje në total. Ai ishte një shkrimtar në vështirësi nga mesi i viteve 1960. Pastaj një ditë në 1965, në një udhëtim rrugor nga Mexico City në Acapulco me Mercedes në Opel të bardhë të familjes, i gjithë kapitulli i parë i romanit, duke përfshirë fjalinë e parë të famshme, iu shfaq atij dhe Marquez ndjeu se ishte gati të shkruante roman që ai e kishte planifikuar që kur ishte 18 vjeç. Ai do të thoshte më vonë se nëse do të kishte një magnetofon, ai mund të diktonte të gjithë kapitullin e parë pikërisht atëherë. Në vend që të shkonte në Acapulco, ai vendosi të kthehej dhe të dorëzohej në detyrë. Duke vendosur të izolohej me një makinë shkrimi në një dhomë të tijën, ai i kërkoi Mercedesit që të mos e ndërpriste, veçanërisht për para, sido që të ndodhë.
Shtëpia e Gabo dhe Marcedes në rrugën Fuego në Mexico City kishte një studio druri ku shkrimtari u mbyll. Jashtë, ishte një qytet i gjallë i Karaibeve; Brenda, ishte një botë e mbushur me akrepa dhe flutura të verdha. Ai pinte 60 cigare në ditë dhe punonte me obsesion teksa krijoi Macondo dhe banorët e tij të paharrueshëm, Buendias, Moscotes dhe Melquiades. Ishte një udhëtim torturues aq edhe ekstaz. Ai ishte në tryezën e tij për tetëmbëdhjetë muaj, vetëm duke punuar për librin e tij.
Ashtu si Ursula në roman, Mercedes kujdesej për fëmijët dhe menaxhonte shtëpinë. Ajo i solli fletë letre dhe skotën e tij. Ajo merrej me botën e jashtme dhe kujdesej për financat. Biografi i Markezit, Gerald Martin, na informon se ajo la peng telefonin, frigoriferin, radion, stolitë e saj dhe më në fund shiti katër rrotat e tyre. Ajo e bindi pronarin e tyre që të hiqte dorë nga qiraja e tyre për shtatë muaj dhe huazoi para nga shoqja e saj Mutis dhe të tjerë. Ditën që Gabo shkroi pjesën ku vdes koloneli Aureliano Beundia, ai u ngrit dhe u ngjit lart në dhomën e Marcedes në katin e dytë. Ai u shtri pranë saj dhe qau për dy orë. Ajo e dinte se çfarë kishte ndodhur kur pa fytyrën e tij. “Kolonel ka vdekur!” ajo tha.

Gabriel García Márquez dhe gruaja e tij, Mercedes Barcha, duke shqyrtuar mostrat e kopertinës së librit. Foto: Harry Ransom Centre, Universiteti i Teksasit në Austin.
Shumë vite më vonë, ndërsa mori çmimin Nobel në Sallën e Koncerteve të Stokholmit, i veshur me një  lëng të bardhë , Gabriel Garcia Marquez do të kujtonte atë pasdite të largët kur gruaja e tij e çoi në postë për të postuar dorëshkrimin e  Njëqind vjet. Vetmia  ndaj një botuesi në Argjentinë. Pasi arritën në banak, ata kuptuan se nuk kishin 160 pesos që kërkoheshin për postë. Kështu që ata dërguan vetëm gjysmën e saj.
Botuesi, Francisco Porrúa Fernández i Editorial Sudamericana, ishte aq i etur për të lexuar librin sa u dërgoi atyre para për t’i dërguar me postë pjesën tjetër të tij. Në intervistë pas interviste, Marquez do t’i jepte meritën Mercedesit që i bëri të mundur që të harronte të gjitha shqetësimet në botë dhe të shkruante. Ishte ajo që e bindi Gabon se shkrimi ishte thirrja e tij e vërtetë.
Vajza e madhe e një farmacisti nga Magangué në brigjet e lumit Magdalena, Mercedes u takua me Gabon për herë të parë në qytetin bregdetar të Sucres kur ajo ishte nëntë vjeç. Etërit e tyre kishin qenë miq fëmijërie. Gjyshi i saj nga babai ishte nga Egjipti. Në vitet në vijim, ata takoheshin vetëm në mënyrë sporadike, por shkëmbenin letra rregullisht, shpesh nga një kontinent në tjetrin. Ai propozoi martesë në një nga ato letra. Shtatëmbëdhjetë vjet pas takimit të tyre të parë, kur u martuan në Baranquilla, ata njohën pak njëri-tjetrin ballë për ballë; por shumë, me korrespondencë. Ata u vendosën në Karakas menjëherë pas martesës, ku Gabo punoi për një revistë. Në të njëjtin vit Marquez botoi  Askush nuk i shkruan kolonelit . Djali i tyre i parë, Rodrigo, lindi në vitin 1959.
Për gjysmë dekadën e ardhshme, ajo ishte pranë tij kudo që ai jetonte, në Mexico City, Bogota, Nju Jork apo në Barcelonë. Gonzalo ka lindur në vitin 1962. Ata ndanë momentet e tyre të vetmisë së bashku; Vetminë, siç thoshte shpesh Marquez, e solli fama. Ishte me vend që ai i kushtoi asaj romanin më romantik që shkroi ndonjëherë, Dashuria në kohën e kolerës . Në një intervistë të lexuar gjerësisht për gazetarin Plinio Apuleyo Mendoza, Marquez tha: “Tani jemi gati të martohemi për 25 vjet dhe në asnjë moment nuk kemi pasur një polemikë serioze. Mendoj se sekreti është se ne kemi vazhduar t’i kuptojmë gjërat siç i kemi kuptuar para se të martoheshim.”
Ashtu siç pritej nga Gabo, prania e Mercedesit depërtoi në botën e tij letrare. Mercedes është emri i një personazhi në  Njëqind vjet vetmi . Autori e përshkruan vajzën, e cila është e bija e një farmacisti, se ka ‘bukurinë e fshehtë të Nilit, qafën e hollë dhe sytë e përgjumur’. Në roman, ajo është e fejuara e Gabriel Márquez-it, atij që jeton për të treguar përrallën.
Cili prej romaneve të Gabo-s ishte më i preferuari i saj? Ajo u pyet në vitin 2010. “ Njëqind vjet vetmi . A nuk është ajo? E kam lexuar tre herë. Është një çudi. Ai kapitulli i shiut dhe i murtajës! Ajo Ursula! E gjora Ursula është e mrekullueshme! Është si një përrua! I kaloni kapitujt dhe nuk e kuptoni”, tha ajo, duke shtuar se ishte e mrekullueshme që si lexuese mund të jetonte një jetë me autorin.
Pas vdekjes së Marquez në 2014, Mercedes iu përkushtua menaxhimit të Fondacionit Gabriel Garcia Marquez në Kartagjenë si President Emerita i tij. Organizata u krijua si Fondacioni për një Gazetari të Re Ibero-Amerikane në 1994 nga vetë Marquez për të promovuar dhe mësuar “gazetarinë e pavarur që kërkon të hetojë, deshifrojë dhe shpjegojë realitetin në një mënyrë rigoroze, etike dhe krijuese”. Ajo krijoi Qendrën Gabo në 2017 si një nismë për të promovuar trashëgiminë e García Marquez në të gjitha dimensionet e saj personale dhe profesionale. Ata që e njihnin shpesh përmendnin se pavarësisht se jetonte larg vendit të saj, ajo ishte përgjithmonë një kolumbiane në zemër dhe mishëronte hirin e Karaibeve në sjelljet e saj deri në ditën e fundit të jetës së saj.