Gëzim Llojdia-Çfarë sekreti ka fshehur Baba Vanga? Pse u la pa ujë dhe ushqim ditë e fundit të jetës?


Çfarë sekreti ka fshehur Baba Vanga? Pse u la pa ujë dhe ushqim ditë e fundit të jetës?

Çfarë i tha Hitlerit?

Gëzim Llojdia

1.

Pothuajse të gjitha profecitë e Baba Vangës u bënë të vërteta dhe vazhdojnë të bëhen të vërteta deri në ditët tona. Vangelia Pandaeva lindi më 31 janar 1911. Vajza u rrit në një familje fshatare të varfër në Bullgari. Ajo e humbi shikimin si fëmijë, kur një erë e fortë e çoi në një drejtim të panjohur. Më vonë, Ëanga u gjet nën rrënojat e gurëve dhe dheut, doli që rëra iu fut në sy dhe familja nuk gjeti para për kurim, kështu që vajza u verbua.

Në moshën 31 vjeç, Vanga u martua. Me burrin e saj, ajo u transferua në Petrich, ku më vonë u bë shumë e famshme. U bë e famshme se ajo mund të tregojë me saktësi sëmundjet me të cilat njerëzit iu drejtuan asaj dhe dha këshilla se ku të drejtoheshin për të kapërcyer sëmundjen. Fati i një personi nuk ishte sekret për të, Vanga jo vetëm që i dinte ngjarjet që kishin ndodhur tashmë në jetën e saj, por edhe ato që e prisnin në të ardhmen.Ajo e bëri profecinë e saj të parë në moshën 16 vjeç kur ndihmoi babanë e saj për të gjetur një dele të vjedhur. Vajza tha se ajo pa në ëndërr oborrin ku mbahet kafsha dhe e përshkroi atë në detaje. Nga ajo ditë ajo bëri më shumë se një parashikim të shkëlqyeshëm.

2.

Vdekja e Joseph Stalin

Gjashtë muaj para vdekjes së politikanit të famshëm Sovjetik, Vanga parashikoi vdekjen e tij. Doktori vuri në dukje: “Portat në një botë tjetër, ku do të shkojë Joseph Stalin, do të jenë të hapura për figura të tjera politike”. Gruaja nuk dha emra të veçantë, por ishte dita që ajo tregoi, 5 Mars 1953, që Stalini ndërroi jetë. Për profecinë e saj, Vanga duhej të paguante me liri, ajo u burgos. Sidoqoftë, ngjarjet e parashikuara nuk mund të ndryshohen. Pas vdekjes së “babait të kombeve”, një numër politikanësh të famshëm do të largohen në një botë tjetër.

3.

Rënia e BRSS

Nuk ishte sekret për Vangen, që ndryshime të mëdha do të vinin së shpejti në Rusi. Ajo e dinte paraprakisht për perestrojkën sovjetike që do të vinte, madje ishte vitit në 1979 mjeshtrja parashikoi shembjen e BRSS Sidoqoftë, të gjitha deklaratat e Vangës në këtë drejtim ishin fshehur me kujdes nga publiku, por prapëseprapë kishte gazetarë të tillë që donin të përçonin të gjithë informacionin tek njerëzit. Kështu, ajo i tha korrespodentit të Druzhba: “Unë shoh një kopsht … Kjo është Rusia … Ka dëborë përreth … Ka shumë dëborë. Dëgjoj zëra: femra dhe meshkuj … Jo, këto nuk janë zëra – nga thellësitë e tokës lëngu ushqen pemët … Një pranverë e çuditshme po vjen në Rusi … ”. Pas kësaj, Vanga foli për tre pemë që janë tharë, që do të thotë se ata kurrë nuk do të kenë fruta. Pastaj ajo përmendi njerëz që futin degë në dëborë, dhe pastaj mprehtësi refuzoi të fliste fare. Pas shumë vitesh interpretimi, Vanga ishte në gjendje të deshifronte. Shpjegimet e fjalëve të mprehtë jepen në kujtimet e Raisa Gorbacheva dhe në librin e Aleksandër Korzhakov “Boris Jeltsin: Nga Agimi deri në Muzg”.

Në vitin 1980, Vangelia bëri një deklaratë të bujshme se në vitin 2000 Kursk do të kalonte nën ujë dhe e gjithë bota do ta qajë atë. Shumë kujtuan fjalët e mprehtë, por askush nuk i mori seriozisht. 20 vjet më vonë, u bë e qartë se gruaja nuk po fliste për qytetin, i cili ndodhet në zonën pyjore-stepë, por për një nëndetëse me emrin e tij.

4.

Vdekja e Princeshës Diana

Dasma e Diana Spencer dhe Princit Charles, mbajtur më 29 korrik 1981, u ndoq nga më shumë se 750 milion shikues në të gjithë botën. Gjatë transmetimit të dasmës, Ëanga tha: “Vajzë e varfër, kjo martesë do ta vrasë. Ne do të vdesim së bashku, por ajo do të dijë për vdekjen time “. Gjithçka ndodhi ashtu siç e parashikonte mprehtësi. Princesha Diana vdiq në një aksident automobilistik më 31 gusht 1997 dhe Vanga vdiq në të njëjtin muaj, më e pakëndshmja dhe e trishtuara, sipas “mbretëreshës së zemrave”.

5.

E ardhmja e madhe e Philip Kirkorov

Vanga dinte të parashikonte jo vetëm profeci të këqija, ajo gjithashtu kishte vizione shumë të mira. Kur pa Philip Kirkorov katër-vjeçar, ajo tha: “Unë shoh një të ardhme të shkëlqyeshme krijuese për këtë fëmijë. Ai do të jetë në majë! Në një mal të lartë! Ai po mban një shkop metalik. Ai martohet në moshën 27 vjeç, dhe emri i gruas së tij do të fillojë me shkronjën “A”. Gjithçka ndodhi me saktësi, siç parashikoi Ëanga. Kirkorov u bë një këngëtar i famshëm, një shkop metalik u shndërrua në një mikrofon dhe Alla Pugachev u bë gruaja e tij.

6.

Sulm terrorist në SHBA

Në vitin 1989, Vanga parashikoi ngjarjet e tmerrshme që u zhvilluan në 2001 në Shtetet e Bashkuara. “Frika, frika është rreth e rrotull! Vëllezërit amerikanë do të bien, të zhytur në shpendë hekuri. Gjaku i pafajshëm do të rrjedhë si një lumë “. Në shtator 2011, avionët që u rrëmbyen nga terroristët u përplasën në dy rrokaqiej, të cilët u quajtën “binjakë”. Atëherë u derdh gjaku i mijëra njerëzve të pafajshëm.

7.

E ardhmja e Rusisë

Një nga profecitë e fundit të Vangës kishte të bënte me të ardhmen e Rusisë. “Vendi do të jetë përsëri perandoria më e madhe”. Në vitin 2016, Rusia do të bëhet një fuqi aq e pavarur dhe e fortë sa nuk do të ketë më nevojë për askënd. Vanga ishte e sigurt se kryeqyteti do të zhvendosej përtej Uraleve, dhe Moska, e cila më parë ishte shkëputur nga vendi, do të dëshironte të kthehej përsëri në shtet. Sidoqoftë, parashikuesja parashikoi një të ardhme po aq të madhe për Kinën. Secili vend do të zërë majën e ajsbergut është aktualisht një mister.

Vangelia Dimitrova është Vanga e madhe, një grua me aftësi të mahnitshme: ajo depërtoi në të kaluarën, larg dhe afër, parashikoi të ardhmen; duke parë qoshet më të fshehura ” njerëzore, unë mund të shërohem nga trupi dhe dhimbja njerëzore ajo kishte qasje në botë të padukshme, nga ku mori informacion dhe me bujari ndau njohuritë e saj me njerëzit …

Fëmijëria e fëmijërisë

Vanga lindi në Maqedoni në qytetin e Strumicës më 31 janar 1911. Vajza lindi shtatë muajshe, ishte shumë e dobët, me gishta dhe gishtërinj të shkrirë. Askush nuk e dinte nëse i porsalinduri do të mbijetonte dhe, të mbështjellë me një stomak kau dhe lesh të palarë, e vendosën pranë furrës: Zoti e ruajt, ajo nuk do të vdiste! Në mars, fëmija shpërtheu në lot për herë të parë në jetën e saj , dhe gjyshet vendase i shpjeguan nënës së alarmuar se, në fakt, vajza lindi tani. Gjatë gjithë kësaj kohe, foshnja nuk u emërua në asnjë mënyrë – në Strumicë ekzistonte një zakon që të mos i jepte një emër fëmijës, nëse nuk e dinit me siguri nëse ai do të mbijetonte. Tani, ndërsa familja llogariste, vajza fitoi të drejtën për të pasur një emër dhe të nesërmen gjyshja e foshnjës doli në rrugë dhe i kërkoi gruas së parë që ajo takoi t’i vinte vajzës. “Vangelia”, tha ajo. ajo emër grek , që do të thotë fjalë për fjalë “bartës i lajmit të mirë”, të gjithë e donin atë.

… Vanga ishte vetëm tre vjeç kur, pas lindjes së dytë, nëna e saj vdiq papritur. Dhe një vit më vonë, në 1915, babai i saj, një pronar i vogël tokash, u mor në ushtrinë Bullgare. Vanga mbeti në kujdesin e fqinjës së Asanitsa, një grua turke e mirë dhe e dhembshur.

Tre vjet më vonë, babai i tij u kthye dhe shpejt u martua me vajzën më të bukur në Strumitsa – Tanka Georgieva. Ai kishte nevojë për një nikoqire dhe fëmijët kishin nevojë për një nënë.

Mjerisht, fëmijëria e pakujdesshme shpejt mbaroi. Babai i Vangës falimentoi dhe në vitin 1923 familja, në të cilën, përveç vetë Vangës, kishte edhe dy fëmijë të vegjël, u transferua te vëllai i babait të tij, Krostadin, i cili jetonte më mirë dhe mund t’i ndihmonte disi.Tashmë në fëmijëri, Vanga filloi të tregojë aftësitë e saj të jashtëzakonshme. Për shembull, ajo mund të tregonte saktësisht se ku qëndron kjo apo ajo gjë që babai dhe njerka e saj nuk mund ta gjenin.

Dhe së shpejti të rriturit filluan të vinin re se Vanga po luante një lojë të çuditshme: në oborr ajo vuri një objekt, pastaj u kthye në shtëpi dhe, duke mbyllur sytë, filloi të ndjente gjithçka përreth, duke lëvizur në kërkim të një objekti. Dhe sikur t’i kishte sjellë telashe vetes! Kur Vanga ishte 12 vjeç, ndodhi një katastrofë. Pasi erdhi një stuhi e tmerrshme. Vorbulla, në të cilën pluhuri, toka, degëza dhe gjethe të përziera në mënyrë të paimagjinueshme, e ngriti vajzën dhe e çoi dy kilometra në fushë. Sa zgjati stuhia, askush nuk e mban mend dhe Vanga u gjet e mbushur me gurë, tokë dhe degë. Ajo dukej e shqetësuar nga frika, por shumë më keq ishte dhimbja prerëse në sytë e saj të pluhurosur – vajza nuk mund t’i hapte ato. Në shtëpi, ata i lanë sytë me zierje të bimëve, i dhanë ujë të shenjtë dhe magjepsës, e vajosën me balsam, i bënë kompresa dhe u kthyen te shëruesit dhe shëruesit. Asgjë nuk ndihmoi. Vanga iu nënshtrua tre operacioneve, për të cilat paratë vështirë se u gjetën, por shikimi i saj nuk u kthye … Kishte vetëm një rrugëdalje – shtëpia e të verbërve.

… Çdo gjë ishte e re dhe interesante atje. Fëmijëve iu mësua alfabeti Braille, mësuan lëndë të ndryshme dhe studiuan muzikë me fëmijët. Shumë kohë iu kushtua ushtrimeve praktike – vajzat zotëruan gatimin, pastrimin e shtëpisë, thurjen.

Këtu Vanga takoi dashurinë e saj të parë, por dasma nuk u zhvillua: gjatë mungesës së vajzës së verbër, Tanka lindi një fëmijë tjetër, një vajzë Lyubka dhe dy vjet më vonë njerka e saj vdiq duke sjellë në jetë fëmijën e saj të katërt. Vanga u desh të kthehej në shtëpi, ku varfëria dhe fëmijët e prisnin – të vogla, të vogla, të ndyra dhe të sëmura nga kequshqyerja.

Babai shkoi për të punuar në fshatra, duke punësuar një punëtor në fermë ose një bari, dhe Dimitrovët u përballën me një provë të re: ndodhi një tërmet në Strumicë, i cili shkatërroi shtëpinë e tyre me qerpiç. Disa ditë më vonë, babai im ndërtoi një kasolle të vogël me kërcell kallami – vetëm një dhomë të vogël dhe një tendë – dhe e lyeu me argjilë. Kjo kasolle u bë shtëpia e tyre e vetme për shumë vite.

Në qytet dhe fshatrat përreth, shpejt u përhap lajmi se vajza e verbër thur bukur, dhe njerëzit filluan t’i sillnin punën e saj. Ata paguanin me ushqim dhe gjëra të vjetra të thurura, nga të cilat Vanga lidhte rroba për vete, motrat dhe vëllezërit. E gjithë dita ishte planifikuar fjalë për fjalë për minutën – Vanga nuk donte të ngatërrohej dhe nuk lejonte askënd të rrinte pa punë: motrat endnin, piqnin bukë, lanin, rrobat e riparuara. Të Dielën morëm pjesë në kishë dhe pas drekës, fqinjët vinin në oborrin e tyre për të bërë thashetheme …Në rajonin e Strumitsa ekziston një zakon i tillë: në prag të Ditës së Shën Gjergjit, vajzat hedhin sende të ndryshme në një enë në mënyrë që të mësojnë fatin e tyre të nesërmen. Kavanozin zakonisht e vendosnin në oborrin e Vangës dhe miqtë e saj shpesh e emëronin atë si “orakullin” e tyre. Duke nxjerrë sende nga një enë, ajo parashikoi fatin dhe gjithçka u bë e vërtetë në mënyrë të pazakontë. Shumë shpesh, Ëanga mund të merrte me mend se cila nga vajzat kishte parë një ëndërr dhe e interpretoi ëndrrën.

“Mos ki frikë! Unë do të jem atje për ty “

Familja Dimitrov ishte gjithmonë e përhumbur nga varfëria, duke i detyruar ata të punonin ditë e natë. Dhe pastaj një ditë shëndeti i Vangës nuk mund të qëndronte – ajo u sëmur rëndë me pleurit dhe për gati tetë muaj ishte midis jetës dhe vdekjes. Fqinjët madje grumbulluan para për varrimin … Por Vanga u shërua dhe pas sëmundjes aftësitë e saj filluan të shfaqeshin edhe më të forta.

Në vitin 1940, babai i saj vdiq papritur dhe ditët e vështira dhe të pashpresa filluan të rrjedhin. Në atë kohë, vajza shpesh u thoshte fqinjëve të saj se ata duhet të bënin një flijim Kishës së Pesëmbëdhjetë Martirëve të Shenjtë në mënyrë që të shpëtonin fshatin nga shkatërrimi, pasi që për një vit do të ketë një luftë. Ajo pa në ëndërr të gjitha ngjarjet e ardhshme, por fqinjët nuk e besuan. Dhe në fillim të vitit 1941, Vanga iu shfaq një luftëtar antik, i veshur me forca të blinduara që digjeshin në rrezet e hënës. Ai hyri në dhomë – dhe ajo u bë aq e ndritshme sa dita. Duke iu drejtuar vajzës, luftëtari foli: «Së shpejti bota do të tronditet dhe shumë njerëz do të vdesin. Ju do të jetoni këtu dhe do të profetizoni për të gjallët dhe të vdekurit. Mos ki frikë! Unë do të jem pranë jush, do t’ju tregoj se çfarë t’u parashikoni njerëzve “.

Në prill, trupat gjermane hynë në fshat. Të gjithë banorët u larguan nga shtëpitë e tyre dhe u fshehën në pyll. Dhe Vanga qëndroi me Lyubka. Njerëzit që u kthyen disa ditë më vonë panë që fshati mbeti i paprekur, gjermanët u larguan dhe Vanga qëndroi në dhomën në qoshe përpara një llambë të ndezur dhe foli me një zë të zhurmshëm. Me një saktësi të mahnitshme, ajo emërtoi vendet dhe ngjarjet, emrat e burrave të mobilizuar që ose do të ktheheshin në shtëpi ose do të vriteshin. Kjo vazhdoi për shumë muaj, dhe Ëanga nuk flinte aspak për një vit të tërë. Pamja e saj i mahniti aq shumë njerëzit sa që ata ndien dëshirën të gjunjëzoheshin para saj. Fama e dhuratës së saj të mrekullueshme u përhap shpejt nëpër qytete dhe qyteza.

8.

… Kështu lindi legjenda e Vangës.

Që nga viti 1942, njerëzit filluan të dynden në shtëpinë e Dimitrovëve. Të gjithë donin të dëgjonin personalisht nga Vanga për veten e tyre, për familjen e tyre, të ardhmen e tyre. Në vitin 1943 edhe Hitleri erdhi ta shihte! “Lëreni Rusinë të qetë, ju do të humbni luftën,” i tha Vanga. Dhe sapo ushtarët e regjimentit të katërtit vizituan oborrin. Midis tyre ishte 23-vjeçari Dimitar Gushterov – ai erdhi për të mësuar për vrasësin e vëllait të tij.

… Vanga u zhyt në shpirtin e Dimitarit. Në çdo rast, ai ndalet pranë saj në fshat, ata biseduan për një kohë të gjatë privatisht, dhe së shpejti ai e propozoi atë.

Njerëzit po bënin thashetheme – si mundet që një grua e verbër të bëhet një grua dhe zonjë e mirë e shtëpisë? Por, pasi kishte gëlltitur veprën, Vanga shpejt tregoi se për çfarë ishte e aftë. Një karakter i fortë e ndihmoi atë të mos kishte frikë nga thashethemet, varfëria dhe çdo vështirësi. Ajo u transferua në familjen e burrit të saj dhe filloi të ndërtonte lumturinë e saj personale.

Ishte jetëshkurtër – filloi mobilizimi i ushtarëve rezervë dhe Dimitari përfundoi në Greqi. Në ndarje, ai i tha Vangës se nëse mbijetonte, do ta ndërtonte shtëpinë e re dhe do ta bëjë atë në mënyrë që ajo të mos ketë nevojë për asgjë. Ai e përmbushi premtimin e tij në 1947, duke u kthyer përfundimisht nga shërbimi ushtarak.Pas 12 vjetësh, Dimitari vdiq dhe që nga ajo kohë, e gjithë jeta e Vangës iu përkushtua njerëzve.

Që në mëngjes herët përpara shtëpisë së saj kishte tashmë një turmë vuajtjesh. Mijëra njerëz, të panjohur dhe të mëdhenj, u takuan me të në shpresën për të marrë përgjigje për pyetjet e tyre: kryetarët e shteteve dhe figura publike shkrimtarët dhe shkencëtarët. Dhe të gjithë ishin të bindur për vërtetësinë e parashikimeve të saj. Ajo përshkroi trajtim dhe u shpjegoi disa njerëzve shkakun e sëmundjes, paralajmëroi të tjerët kundër hapave të gabuar dhe ndihmoi të tjerët për të gjetur të afërmit e tyre të humbur. Si rregull, Vanga kërkoi të sillte me vete një copë sheqer, nga e cila dukej se lexonte informacion, por mund të merrte mesazhe nga gjithçka që e rrethonte: nga barishtet dhe pemët, gurët dhe zogjtë, nga hapësira, nga e kaluara dhe e ardhmja. Vanga paralajmëroi se mbi të gjithë kemi një shikim të plotë. “Askush nuk mund të fshihet nga asgjë! Mos mendoni se mund të bëni asgjë pa pasoja …

9.

“Ka shumë raste të kthjelltësisë së Vangës, të konfirmuara nga dëshmitarët dhe të regjistruara zyrtarisht. Pra, shumë kohë para zgjedhjeve, ajo tha që Jimmy Carter do të ishte president vetëm një herë dhe se Indira Gandhi do të bëhej përsëri kryeministër, njoftoi Vanga shtatë muaj para kësaj ngjarje. Dhe shumë kohë para vdekjes së djalit të saj Gandhi, ajo parashikoi vdekjen e tij, megjithëse jo nga dora e terroristëve, por në një përplasje aeroplani.

Vanga u vizitua nga djali i Nicholas Roerich, Svyatoslav – si babai i tij, një piktor i famshëm. Mbesa e Vangës, Krasimira Stoyanova, kujton këtë takim në këtë mënyrë:

“… Ai ishte ulur në heshtje përballë tezës së tij dhe ajo foli me një zë të qetë dhe të qetë. Ajo “pa” në studimin e Roerich një vazo të madhe qeramike në të cilën u rrit një zambak me ngjyrë të bardhë mahnitëse të pastër. “Ky është dekori më i madh shpirtëror i shtëpisë tuaj”, tha Vanga. – Një zambak i bukur shkëlqen për mua me argjendin e borës së përjetshme qiellore të Tibetit dhe Himalajeve. Nga atje, nga Tibeti, filloi historia e njerëzimit, atje duhet të kërkoni rrënjët e saj, atje – shpjegimi i shumë mistereve të mahnitshme dhe të çuditshme të jetës tokësore të njerëzve. Babai juaj nuk ishte thjesht një artist, por edhe një profet i frymëzuar. Të gjitha pikturat e tij janë depërtim, parashikime. Ato janë të koduara, por një zemër e vëmendshme dhe e ndjeshme do t’i tregojë shikuesit kodin, dhe kuptimi i pikturave do të bëhet i qartë. Ju duhet të vazhdoni punën e babait tuaj me gjithë zell”.

Edhe shkrimtari rus i prozave Leonid Leonov vizitoi Vangën. Ajo e paralajmëroi atë se dorëshkrimet e tij do të digjeshin. Shkrimtari nuk e besonte vërtet, por vetëm në rast se i transferonte ata nga daça në banesën e qytetit. Atje u dogjën.

Dhe këtu janë edhe disa shembuj nga jeta e Vangës.

Vanga humbi një fustan të ri kadifeje nga dollapi. Duke gjetur humbjen, ajo nuk u shqetësua aspak. “Mos u shqetëso, gruaja fatkeqe që e mori atë do të gëzohet me veshjen,” tha Vanga, “por pas kësaj ajo do të vuajë nga turpi. Nuk do të di si të ta kthej. Nuk ka nevojë të kyçni dollapin, së shpejti veshja do të jetë aty “. Një javë më vonë, fustani ishte varur në një varëse përsëri në dollap.

Në vitin 1944, një fshatar mësoi se djali i tij ishte vrarë nga gjermanët afër Novoye Selo në Maqedoni. Fshatari shkoi atje me shpresën për të gërmuar trupin dhe për ta rivarrosur në shtëpi.

Ata hapën shtatë varre, por babai nuk e identifikoi djalin. Pastaj ai iu drejtua Vangës për ndihmë. Ajo tha se varri që ai po kërkonte ishte në bregun e lumit, pranë një kaçube të madhe. Kur ky varr u gërmua, dokumentet me një fotografi të djalit të fshatarit ranë nga xhepi i xhaketës së viktimës.

10.

Vanga nuk kishte fëmijë të saj, por vajzat e motrës së vogël të Lyubka ishin gjithmonë afër. Njëri prej tyre – Krasimira i përmendur tashmë – mbante diçka si një ditar. Pasi Ëanga i tha mbesës së saj se ajo ishte takuar me të huajt për rreth një vit. Këtu janë fragmente nga kjo histori:

“… Ato janë transparente. Ata duken si një reflektim i një personi në ujë … Ata thonë se fluturojnë nga planeti Vamfim – i treti nga Toka, në çdo rast, kështu e dëgjoj … Ndonjëherë njëri prej tyre më merr dorën dhe më çon në planetin e tij … Gjithçka në planetin e tyre është shumë e bukur … Ata na kontrollojnë … Ata thanë se Yuri Gagarin nuk u dogj në aeroplan dhe nuk vdiq. Ai u “mor”. Nga kush, pse, ku – ata nuk e shpjegojnë “.

11.

Kujton Akademikun Bekhterev

Si përfundim, një kujtim i një takimi me Vanga Natalia Petrovna Bekhtereva, një neurofiziologe, një specialist në studimin e trurit dhe psikikës njerëzore, akademik i Akademisë Ruse të Shkencave dhe Akademisë së Shkencave Mjekësore:

“… Ne ecëm përgjatë një rruge të dheut, të butë me pluhur dhe … hapat tanë nuk u dëgjuan. E megjithatë, menjëherë pasi iu afrova gardhit rreth oborrit … zëri i saj i mprehtë zhurmoi: “E di që ke mbërritur, Natalya, shko te gardhi, mos u fsheh pas një njeriu”.

… Unë u thirra në Vanga. Në një karrige në … një tavolinë ulet Vanga, “Halla Vanga”, e cila i thërret të gjithë në “ti” dhe e cila gjithashtu duhet të quhet “ti”. Ajo është e verbër, fytyra e saj është e shtrembëruar, por ndërsa e shikoni, fytyra duket gjithnjë e më tërheqëse, e pastër, e ëmbël. Nuk kisha një grumbull tradicional sheqeri … Sipas Vangës, një grumbull sheqeri thith informacione për ato që vijnë brenda një dite, dhe më pas Ëanga i lexon me gishtat e tij. Unë i dhurova asaj një shall të mrekullueshëm Pavlovo Posad në një qese plastike. Vanga nxori një shami nga çanta: “Oh, ti nuk e preke fare” dhe filloi të godiste qesen plastike. “Pse erdhe? Çfarë doni të dini? ” “Asgjë e veçantë”, u përgjigja, “Doja të të takoja. Unë jam duke studiuar vetitë e trurit të njeriut dhe doja të flisja me ju vetë ”. “Për shkencën, atëherë po.”

“… Tani nëna juaj ka ardhur. Ajo është këtu. Ai dëshiron t’ju tregojë diçka. Dhe mund ta pyesni atë “. – “Mami ndoshta është i zemëruar me mua” (nëna ime vdiq në 1975, u varros në Territorin e Krasnodarit. Unë kam qenë me Vangën në 1989). Vanga dëgjoi, dëgjoi dhe papritmas tha: “Jo, ajo nuk është e zemëruar me ty. E gjitha është një sëmundje “. Dhe pastaj – për mua, në të njëjtën kohë duke treguar me duart e tij: “Ajo kishte një paralizë të tillë, – duart e Vangës imitojnë duke u dridhur.

Ja një ”. “Parkinsonizëm”, komentoj unë. – “Po, po, ashtu është, parkinsonizëm”. Dhe kështu ndodhi, nëna ime për 12 vjet vuante nga parkinsonizmi i rëndë …

… Dhe pastaj Vanga filloi të më pyeste: “Ku është babai yt?” “Nuk e di”, u përgjigja jo plotësisht e vërtetë. “Si mund të mos e dini, ishte vrasje, vrasje! Dhe ku është arkivoli (arkivoli është varri)? Ku është arkivoli i tij? ” – “Nuk e di”. Tashmë është e vërtetë këtu. “Si mund të mos e dini, duhet ta dini, të provoni dhe do ta dini”.

Ah, Vanga, Vanga, mendova, mirë, kush do të më tregojë se ku qëndrojnë eshtrat e babait tim të pushkatuar!

… Ka shumë të ngjarë që babai im të ishte varrosur së bashku me të njëjtët njerëz fatkeq afër Leningradit, në Levashovo.

Ka shumë njerëz që pretendojnë të jenë në gjendje të shohin të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen. Ishte e rëndësishme për mua të sigurohesha vetë – po, kjo ndodhi.

12.

Për më shumë se gjysmë shekulli, njerëz nga e gjithë bota erdhën në Vanga për ndihmë dhe këshilla. Por ja ajo mënyra tokësore përfundoi – ajo vdiq në vitin e 85-të të jetës së saj më 11 gusht 1996 në 10:00 10 minuta në mëngjes – pikërisht në atë ditë dhe orë, të cilën ajo vetë e parashikoi. Po, Vanga ishte i verbër. Por fytyra dhe shpirti i saj rrezatonin dritë.

– Halla ime u vra! – u tha mbesa gazetarëve të “Jetës” Vangi Krasimir Stoyanov.

Ajo ka arsye për të bërë akuza të tilla të ashpra. Vdekja besohet të jetë Vangi erdhi në kohën kur ajo e kishte caktuar veten. Por të afërmit e saj ende kanë ndjenjën e hidhur se kishte njerëz që shpejtuan largimin e saj në një botë tjetër. Krasimira Stoyanova është e bindur se zinxhiri i ngjarjeve që ndodhën në gusht 1996 u bë fatal për tezen e saj. Dhe jo të gjithë ishin aksidentalë …

Dhjetë vjet është një parashkrim që “mbulon” edhe krime të rënda. Ne nuk do të fajësojmë asnjë nga njerëzit që rrethuan Vangën në vitet e fundit jeta e saj. Le të tregojmë vetëm faktet në mënyrë që të mund të nxjerrësh përfundimet e tua …

Profesor Petr Delijski, MD, punon në klinikën e spitalit qeveritar Lozenets, i njëjti spital ku ajo vdiq Vanga… Si mjek, ai e vëzhgoi atë për më shumë se dyzet vjet. Më mirë “mjek familjar” për shëndetin Vangës askush nuk e di:

“Ajo ishte një grua e fortë fizikisht. Deri në një pleqëri të pjekur, ajo eci pa u përkulur, qëndresa e saj ishte e mahnitshme – asnjë mjek nuk mund të merrte kaq shumë njerëz!

Sipas profesor Deliski, Vanga kurrë nuk e mohoi ilaçin zyrtar:

– Gjithmonë i dërgoja pacientët e mi te mjekët, duke përcaktuar saktë profilin e sëmundjes së tyre. Edhe ajo vetë përdori ndihmën e mjekëve. Por ajo preferoi të kurohej në shtëpi …

Vanga e dinte që ajo kishte kancer gjiri. Ajo zhvilloi simptoma në 1994, menjëherë pas skandalit me ndërtimin e një kishe në Rupite – kisha e njohu kishën si jo-kanonike.

Nga shtrimi në spital Vanga refuzoi mjekët erdhën në shtëpinë e saj dhe trajtimi ishte kryesisht mbështetës. Ata donin ta ndalonin atë që të pranonte njerëz, por Vanga ajo vazhdoi ta bënte këtë pothuajse deri në vdekjen e saj.

Regjisori Stylian Ivanov përshkroi jetën e shikuesit. Hera e fundit që ai e takoi atë në Rupita ishte vetëm dhjetë ditë para vdekjes së saj.

– Vanga nuk dukej e pahijshëme, thotë Stylian. “Ajo ishte e dobët, por nuk po vdiste. Nuk mund të mendoja atëherë se ajo kishte më pak se dy javë jetë.

…Vanga u dërgua në spitalin e Sofjes 3 gusht 1996… Me ngut, pa paralajmëruar të afërmit e saj. Nga Rupite në kryeqytetin Bullgar, rreth njëqind kilometra përgjatë një rruge malore që lëkundet dhe dredha-dredha.

– Në spital Vangën e vënë kundër vullnetit të familjes së saj, – thotë Krasimira. – Nëna ime dhe unë arritëm në Rupite, dhe një fqinj na e tha këtë . Fillova ta kërkoj, duke thirrur të gjitha klinikat. Dhe zbulova se ajo ishte në spitalin qeveritar në Sofje. Ata nxituan atje, morën rrugën për në një takim me mjekun kryesor, Profesor Gerasimov. Ai tha se shteti Vanga është rëndë që ajo nuk e duroi shumë mirë rrugën. Ne kërkuam të shohim tezen time, na lejuan. Kur e pashë, gjunjët më dridheshin. Halla ishte krejt ndryshe nga ajo e dikurshmja, e fortë dhe sunduese Vanga! Ajo dukej e vogël dhe e thatë, me pajisjet e ringjalljes të grumbulluara rreth koshit të saj. Nëna ime, motra e saj, qau …Halla na njohu. Ajo më kërkoi t’i jepja një dorë. Unë zgjata pëllëmbën time. Vanga butësisht shtrëngoi gishtat e mi dhe tha: “Më fal” …

Nëna ime dhe unë u shtypëm nga pikëllimi. Nuk e prisnim që gjendja e tezes ishte aq e keqe. Ishte e pamundur të prekje plakën nga vendi. Ishte vrasje! Ishte e nevojshme ta linim Vanga vetëm, dhe ajo do të kishte jetuar më gjatë. Ajo kishte një kancer gjiri për një kohë të gjatë, tezja e saj u mësua me këtë sëmundje. Meqenëse kanceri nuk metastazoi në organe të rëndësishme, tumori u kapsulua. Halla Vanga vdiq jo nga kanceri, por nga uria dhe etja!

Krasimira flet për ditët e fundit të tezes së saj me një dhimbje në zë: koha nuk e shëron këtë dhimbje.

– Halla ime në spital vazhdonte të kërkonte një pije. Ajo ishte dehidratuar rëndë.

Por ishte e pamundur të shuhej etja e patolerueshme: veshkat e pacientit po dështonin.

Në mëngjesin e 4 gushtit, Vanga paksa e përmirësuar. Ajo kërkoi ta çonte në shtëpinë e saj në Rupite. Për shkak të ilaçeve Vanga ishte sikur gjysma e gjumit. Pastaj, pas vdekjes së saj, disa gazeta do të shkruajnë se ajo ra në koma. Por shikuesja ishte i vetëdijshëm. Punonjësit e fondit ishin me detyrë pranë saj u përpoqën t’i shkruanin asaj çdo fjalë, duke pritur zbulime të ndarjes. Dhe Vanga kërkoi të shkonte në shtëpi. Aty ku qëndronte kisha që ajo ndërtoi …

Për mjekët u bë e qartë se ditët e shikuesit ishin të numëruara. Duke kërkuar leje nga të afërmit, më 5 gusht, profesor Gerasimov tha në një konferencë për shtyp se Vanga ishte në gjëndje kritike.Ky lajm emocionoi jo vetëm gjithë Bullgarinë – tërë botën. Njerëzit e mendonin përgjithmonë …

“Kur pashë pamjet e lajmeve të televizionit kombëtar,” thotë Stylian Ivanov, “u ndjeva jashtëzakonisht i lënduar dhe i hidhur. Gazetarët e TV filmuan duke vdekur kundër vullnetit të saj. Ajo nuk u lejua të largohej me qetësi …

Në pasditen e 6 gushtit, lule u dorëzuan në pavijon me kërkesë të Vanga. Jetoni, në tenxhere, siç i pëlqente asaj. Ajo ndihej pak më mirë. Aroma e luleve i kujtoi asaj kopshtin pranë shtëpisë në Rupita – vendin ku shpirti i saj ishte i etur …

Kjo ditë ishte festa e Shpërfytyrimit të Zotit. Në Bullgari, tradicionalisht, frutat shugurohen në kisha. Mbesa e Krasimir dhe motra Lyubka u sollën nga kisha, ku u lutën për Vangën , një tufë me rrush. Lëngu u shtrydh drejt tyre në repart dhe një gllënjkë iu dha pacientes.

Mbesa telefonoi nga Greqia . Ajo është mjek me profesion dhe jeton në Athinë. Anna fluturoi urgjentisht në 7 gusht dhe që prej asaj kohe ndodhet në spital.

Dhe Vanga po përkeqësohej. Ajo u dha lamtumirën miqve të ngushtë, të lënë testament për të jetuar në paqe. Mbi të gjitha, ajo dëshironte që të gjithë njerëzit të mos lëndonin njëri-tjetrin … Mjekët mblodhën një konsultë më 8 gusht. Profesori Gerasimov dhe kolegët e tij konstatuan dështim të thellë të shumë organeve. Dukej se orët e fundit po vinin.Por Vanga ishte në gjendje të kthehej nga pragu i vdekjes. Deri më 10 gusht Vanga u bë më mirë Fytyra e saj u bë rozë, dhimbja ishte zhdukur. Ajo thirri të gjithë të afërmit në shtratin e saj.

– Halla kërkoi ta varroste pranë shtëpisë në Rupit, – thotë Krasimira. – Ajo tha se me çfarë ta vishte, ajo kishte përgatitur një veshje shumë kohë më parë. Ajo kërkoi që arkivoli të mbahej nga gjashtë burra që mbajnë emrin Dimitar. Ky ishte emri i burrit të saj. Ajo gëlltiti bukën dhe piu një gllënjkë ujë.

Në mëngjes ajo filloi të mbyste. Mjekët vendosën të bënin një prerje në fyt për të futur një tub në trake. Por sapo i morën bisturin në fyt, dritat në spital u fikën.

“Është e çuditshme që nuk kishte burime të energjisë emergjente në lagje”, thotë Krasimira. – Pajisjet për mbështetjen e jetës u fikën menjëherë. Dhe zemra e tezes u ndal përgjithmonë. 11 gusht 1996 në 10 orë 10 minuta Vanga vdiq …

Kush saktësisht dhe pse në klinikën qeveritare (!) Fiki dritën dhe nuk e zbuloi. Urgjenca i atribuohej një aksidenti që shkaktoi një dështim të rrjetit.Profesori Piotr Delijski na bind se ai dhe kolegët e tij e kanë përmbushur detyrën e tyre profesionale dhe nuk i meritonin qortimet.

– A ishte e mundur për të shpëtuar Vangën, zgjatur jetën e saj?

– Unë jam kirurg-urolog, – përgjigjet profesori. – Onkologjia nuk është profili im. Prandaj, unë do të përmbahem nga komentimi për kancerin. Pacientët në një moshë kaq të avancuar mund të operohen, por gjithçka varet nga karakteristikat individuale të pacientit. Jam i bindur që në atë moment mjekët e klinikës sonë po bënin gjithçka që ishte e mundur për trajtimin. Çfarë lejoi ilaçi modern. Vanga ishte një pacient ideal – i butë, i sjellshëm, i zellshëm, i durueshëm. Kur hyra në dhomë, ajo gati po vdiste. Por pastaj ajo më thirri me emër. Ajo më njohu …

Regjisori Stylian Ivanov, me të cilin gazetarët e “Jetës” u takuan në Sofje, beson se shkaku i vdekjes Vangës është jo vetëm sëmundje:

– Jam i bindur se Vanga mund të kishte jetuar më gjatë. Ajo u tërhoq nga shtëpia, nga ambienti i saj i njohur. Dhe ata u përpoqën jo aq për të ndihmuar sa për ta hetuar atë. Ishte e padobishme sepse sekreti i Vangës ishte jo ne trupin e saj por në shpirtin e saj të madh… Dhe shpirti nuk mund të hetohet me instrumente!

… Shpirti i saj fluturoi në qiell, por profecitë mbetën… Dhe fjalët e saj jetojnë, duke u realizuar deri më tani. Dhe ato që ajo u tha politikanëve. Dhe ato që ajo u drejtoi yjeve të kinemasë . Dhe ato që u thuheshin njerëzve të thjeshtë.

Sipas Krasimira, mbesa vendase e Vanga-s së madhe, ekziston një mendim kaq i paqartë sa vetë shërbimet speciale morën të gjithë arkivin dhe e transportuan fshehurazi në Federatën ruse .Por ekziston edhe një version alternativ, mbase arkivi ishte i fshehur, ai ishte humbur në itineraret për në vendin e specifikuar dhe thjesht ishte humbur. Kjo tregohet nga informacioni se asnjë gjurmë e arkivit nuk është gjetur ende në Rusi. Por në Bullgari ekziston ende një regjistrim unik zanor i parashikimeve të mahnitshme të Vangës.

Ato u mbajtën dhe u regjistruan nga Boyka Tsvetkova, një mjek-psikologe, ishte ajo që në një kohë u lejua të mbante këtë rekord nga vetë profetesha e madhe.Kështu, ata janë me mijëra – më shqetëson që Vanges i merret gjithashtu një mori profecish që Vanga nuk i bëri kurrë.Një numër i madh i librave janë shkruar për Vangën dhe janë analizuar me shumë kujdes.Eshtë shumë e dhimbshme të dish dhe të kuptosh se kujtimi i këtij personi të mrekullueshëm është kaq i shpifur. Gjithçka që Vanga tha thjesht ndryshohet, dhe në librat që e shkruajnë atë, ajo na paraqitet të gjithëve si një person krejtësisht i ndryshëm, dhe në një formë në të cilën Vanga nuk ka qenë kurrë. Vëllime të tëra fantazish dhe fabulash. dhe nganjëherë vetëm përrallat janë ato që shkruhen në tërë këtë grumbull eseje.

Ajo madje ishte kredituar me mendime të tilla që nuk i përshtaten besimit të saj, për shembull, ata thanë se ishte anëtare e rendit masonik, disa thanë se ajo predikon mësimet e Tibetit dhe një bandë të tërë fesh të tjera.

E vërteta është se shumë autorë dëshironin të jetonin në mënyrë banale me emrin e shikueses së famshme dhe asaj iu dha merita për të bërë një tërësi recetash të shpikura dhe të rishkruara nga librat dhe librat e referencës.

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.