Gëzim Llojdia-Mhoni Vidente  dhe parashikimet e saja për  muajin tetor…


Gëzim Llojdia

1.

Ata që nuk e njohin atë  do të habiten.Është nga Kuba .Ishte edhe burrë dhe sot është  grua.Pra një transgjinore.Ja cilat janë të dhënat e saj sipas Mudonoë.

2.

Edhe pse sot ajo njihet në mbarë botën si Mhoni Vidente, emri i saj i parë ishte Rafael Martínes de León, ka lindur në Havanë, Kubë, më 21 mars 1977, produkt i marrëdhënies mes një burri meksikan me origjinë nga Monterrey dhe një gruaje që e kaloi gjithë jetën e saj në Kubë. 

Fëmijëria kaloi në rrethana të vështira dhe në fillim të jetës zbuloi se identifikohej si grua. Një pjesë dramatike e biografisë së Mhoni Videntes është se, kur ishte vetëm një djalë dy vjeç, nëna e tij vdiq nga kanceri në bark .Në mungesë të të atit, Mhoni krijoi një lidhje të madhe me gjyshen nga nëna, e cila e shoqëroi në ndryshimin e imazhit dhe në momente të tjera të vështira të jetës. Në moshën 17-vjeçare dhe pasi kishte kaluar përvoja traumatike në punën e saj si punëtore seksi, ajo vendosi të ndryshojë seksin, duke sjellë në jetë Mhoni Videnten.

Të njohësh biografinë e Mhoni Videntes, do të thotë të njohësh në thellësi vitet e para të jetës në Kubë.

 Kjo fazë kaloi në një mjedis privimi dhe varfërie për shkak të braktisjes së babait dhe vdekjes së nënës së tij. Nevojat ekonomike çuan në kërkimin e punës si punëtore seksi në trotuarin e Havanës, kur ishte mezi 15 vjeç dhe kishte filluar të zbulonte identitetin e saj të vërtetë si grua. Vitet kaluan dhe Mhoni Vidente vazhdoi të punonte si punëtore seksi, ndonëse pas disa kohësh klientët e saj tashmë përfshinin të huaj nga vende si Franca, Spanja dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 Dy vjet më vonë, kur mbushi 17 vjeç, Mhoni më në fund mori vendimin t’i nënshtrohej një operacioni për ndryshimin e gjinisë për të jetuar të vërtetën e saj si grua.

Biografia e trazuar e Mhoni Videntes mund të befasojë më shumë se një, pasi problemet ekonomike dhe mangësitë emocionale nga ana e prindërve të saj gjeneruan një lloj vetmie që e afroi më shumë me gjyshen e saj dhe të punonte në mënyrë të veçantë,megjithatë, Mhoni Vidente i erdhi një ndryshim jete në moshën 16-vjeçare, kur mori një goditje elektrike në shtëpi. Pasi humbi vetëdijen për disa sekonda, Mhoni siguron se gjatë kësaj kohe mundi të shihte nga afër një lloj ‘ferri’, ku pa qenie të liga dhe disa entitete që ajo i përshkroi si ‘demonë’, por më në fund u shpëtua nga një qenie të cilën ajo nuk mund ta identifikonte, e cila ndau një nga frazat më të rëndësishme për të, që ishte “Frika është mungesë besimi”. 

Që atëherë, ai filloi të kishte vizione të suksesshme, si vdekja e gjyshes së tij. Duke llogaritur tashmë në talentin e saj si psikike dhe e qartë, jeta e Mhoni Vidente mori një kthesë të papritur kur ajo mori vendimin për t’u transferuar në Shtetet e Bashkuara për të vendosur rezidencën e saj në Teksas, ku punonte si kthjellëse. Ishte pikërisht në Teksas ku ajo u rrëmbye dhe u abuzua seksualisht, një përvojë që e bëri të ikte nga Shtetet e Bashkuara për të punuar në Meksikë. Me punën e saj si shikuese, Mhoni gradualisht fitoi besimin e klientëve të saj, mes të cilëve edhe figura nga biznesi i spektaklit, dhe kështu ra në kontakt me një producent televiziv, i cili e ftoi të punonte në një emision televiziv.

Jeta profesionale e Mhoni Videntes ka spikatur për parashikimet e tij të sakta; Ndër këto janë: ardhja e pandemisë, të cilën Mhoni e përshkroi si “një virus apo bakter shumë i rrezikshëm që do të prekë fytin”,shtatzënia e këngëtares Katy Perry dhe vdekja e Chespirito dhe Fidel KASTRO.

3.

Parashikimet.  Carlos Rodrigues shkruan: Të flasësh për Mhoni Vidente do të thotë të flasësh për parashikime të përmbushura, dhe është se talentja psikike  e Havanës, Kubë, ka shkuar nëpër botë, duke parashikuar vdekjen e politikanëve, të famshëm dhe ngjarje të tilla si fatkeqësitë natyrore që kanë ndodhur tashmë. !! Këtu ju tregojmë se cilat janë parashikimet e realizuara të Mhoni Videntes:

Covid.Ky është një nga parashikimet që askush nuk e pa të vinte; Që para ardhjes së pandemisë, Mhoni Vidente kishte parashikuar një ngjarje me origjinë biologjike të shkaktuar nga një “virus ose baktere e fuqishme”. Edhe pse në atë kohë nuk kishte siguri për ardhjen e pandemisë, talenti i Mhoni për të parashikuar këtë lloj fatkeqësie u demonstrua shpejt.Parashikimi i përmbushur i Mhoni Vidente ishte se virusi do të godiste fort fytin e qenieve njerëzore, gjë që filloi të ndodhte në mars 2022 në kontinentin amerikan. Që nga marsi i vitit 2020, bota ka hyrë në një krizë shëndetësore që ka shkaktuar vdekjen e mijëra njerëzve, duke goditur rëndë vende si Shtetet e Bashkuara, Meksika, India dhe Italia. 

Ishte më 30 shtator 2020, kur Mhoni Vidente bëri një nga parashikimet më të forta: vdekjen e Diego Armando Maradona, një prej futbollistëve më ikonë të të gjitha kohërave. Pikërisht përmes leximit të letrave, Mhoni paralajmëroi shoqërinë për këtë fakt.

Dy muaj më vonë, pikërisht më 25 nëntor 2020, u publikua lajmi për vdekjen e Maradonës, i cili pasi kishte kaluar probleme të shumta shëndetësore të ardhura nga varësia ndaj substancave, vdiq në Buenos Aires të Argjentinës.

Një tjetër nga parashikimet e përmbushura të Mhoni Videntes ka qenë vdekja e Fidel Kastros, i cili qëndroi në pushtet në Kubë për disa dekada. Ishte viti 2013 kur shikuesja filloi të fliste për vdekjen e afërt të një prej politikanëve më të diskutueshëm të të gjitha kohërave.

Më parë, një tjetër nga parashikimet e Mhoni Vidente ishte përmbushur tashmë në një mënyrë mahnitëse: midis vizioneve të saj për vitin 2013, shikuesja parashikoi se Hugo Chavez, presidenti i Venezuelës, do të vdiste para muajit të katërt të atij viti. Chavez vdiq në mars 2013, duke përmbushur kështu një nga profecitë më të sakta .

Në një nga bashkëpunimet me një gazetë meksikane me tirazh të lartë, Mhoni siguroi se “ Unë shoh tërmetin pranë Mexico City që do të largohet nga Oaxaca ose Michoacán. Do të jetë 6.6 ose 6.0 gradë.”, por siguroi popullatën duke thënë se kjo lëvizje do të shkaktonte vetëm frikë. Ndonjëherë, parashikimet e Mhoni duhen disa muaj për t’u realizuar, por ajo që ka habitur është siguria me të cilën kubanezja ka gjetur letrat që zbulojnë të ardhmen e disa të famshëmve, siç ishte rasti i këngëtarit meksikan Vicente Fernandez. Në korrik 2021, Mhoni komentoi për mediat se ” ” Letra e vdekjes po godet plotësisht Vicente Fernández Gómez, unë patjetër e shoh atë në një gjendje delikate shëndetësore, e cila do të përkeqësohet në ditët në vijim.”  Vdiq në një spital në Guadalajara më 12 dhjetor të të njëjtit vit.

Ndër parashikimet që ajo bëri për tetorin, i quajtur gjithashtu muaji kabalist, psikika kubane Mhoni Vidente parashikoi se do të kishte “kaos dhe dhunë” në tetor. Ajo paralajmëroi gjithashtu për sulme në disa vende. Videoja është e disponueshme në kanalin e saj zyrtar në YouTube , ku tashmë ka më shumë se dy milionë abonentë.Pasi tha se ndryshime të rëndësishme po vijnë në disa vende të Amerikës Latine, përveç garantimit se fundi i luftës midis Rusisë dhe Ukrainës do të ndodhë në ditët në vijim, psikika ndau se karta e Diellit do të mbizotërojë gjatë gjithë tetorit: “A dimër i papërpunuar, si kurrë më parë, “tha ajo.

“Karta e Temperances, Kryeengjëlli Michael dhe karta e Djallit do të jenë të pranishme këtë tetor, në zbulesat e fesë së njerëzve dhe të manifestimeve hyjnore Marian në të gjithë botën, por Luciferi, vetë djalli, do të presë shumë njerëz duke i bërë të mendojnë se ështe Zoti.”

Gjithashtu, Mhoni Vidente tha se këtë muaj do të ketë sulme në vende si SHBA, Kanada, Spanjë, Rusi, Kinë, Japoni, Tajvan dhe dy Koretë, sepse karta e Djallit do të vendosë idenë e mbjelljes së kaosit dhe dhunës në mendjet e disa njerëzve. (E paraqitur si: Mhoni Vidente parashikon ‘kaos dhe dhunë’ për këtë muaj)

About Post Author