Gezim Llojdia-“Roswelli i Brazilit”- A u kapën jashtëtokësor nga incidenti i UFO-s në Varginha në vitin 1996?


‘Rosëelli i Brazilit’- krijesës së kapur nga incidenti i UFO-s në Varginha të vitit 1996
Gezim Llojdia
1.
Duke filluar prej këtij viti e në vijimësi do të shfaqen fenomene që kanë të bjënë me UFO-t . Arsyeja duket e thjeshtë po mësohemi me fenomenet e anije që vijnë nga thellësia e universit ,që ekzistojnë në të vërtetë. Jemi ndërgjegjësuar se ato ekzistojnë dhe jo pa qëllim bëhen të dukshme për tu parë dhe marrë në konsideratë.
Dy gjëra duhen sqaruar.
Krijesa mund të jenë parë, ato vërtetë nuk janë prej toke ,por ato nuk janë alienët e vërtetë. Çfarë janë atëherë- janë manekinë, ose njerëz të krijuar nga alienët, që i dërgojnë me UFO-t,( anijet e tyre) në misionet e tyre, që veç ata e dinë arsyen, përse i dërgojnë, por që sigurisht për misionin e energjisë në tokë. Ashtu siç keni parë UFO, në të ardhmen do të shikoni me dhjetëra e qindra të cilat do të mërrijnë në tokën tonë me misionet e tyre specifike. Njerëzit e tokës duhet të përparojnë në atë mënyrë që alinet e kanë shtruar rrugën për ta.
…Do të merreni me një rast të vitit 1966,dhe kemi mbledhur disa shkrime për ta sqaruar.
‘Brazil’ ose Rosëell’: Regjisori pretendon se ekziston një video e krijesës së kapur nga incidenti i UFO-s në Varginha të vitit 1996.Shkrimi i parë i Frank Chung.Një rast i supozuar i UFO-ve i quajtur “Rosëell i Brazilit” ka bërë bujë në internet mes thashethemeve që mund të ekzistojë video e një “krijese” të kapur.
-‘Rosëelli i Brazilit’ – dalin thashethemet për pamjet e krijesave aliene ,shkrimi i dytë i TK Randall.
A mund të publikohen provat video të vizitorit të dyshuar të huaj?Pamjet që supozohet se janë kapur gjatë një incidenti të UFO-ve në Brazil në vitin 1996, thuhet se do të publikohen në të ardhmen e afërt.
I njohur si incidenti i Varginhas (ose ‘Rosëelli i Brazilit’), ngjarja filloi në janar 1996 kur një numër njerëzish raportuan se kishin parë një objekt të çuditshëm në formë puro që binte nga qielli.
“Dukej si një makinë larëse që po luftonte, duke luftuar për të mbajtur lartësinë e saj”, tha dëshmitari Carlos de Souza gjatë një interviste të regjistruar pak më pas.
“Ana e tij ishte grisur plotësisht dhe kishte tym të bardhë, që dilte. Nuk ishte tym i zi si nga zjarri. Në atë kohë mendova se ishte si një avion në vështirësi, një aeroplan, ndaj vendosa ta ndjek. “Kur mbërriti në vendin e përplasjes, ai vuri re një sasi të madhe mbeturinash dhe një erë e fortë vezësh të kalbura dukej se mbushte ajrin. Ndërsa eksploroi më tej, ai kuptoi se ky nuk ishte aeroplan.

“Mbetjet dukeshin sikur ishin alumini,” kujtoi ai. Mora një çarçaf. Mora një copë të vogël, ishte shumë e lehtë, e thërrmova, por kur e lëshova, u kthye në formën e saj origjinale.Shumë shpejt mbërritën disa kamionë ushtarakë dhe e gjithë zona u rrethua.Ajo që pasoi ishte ajo që mund të përshkruhet vetëm si një mbulim i stilit Rosëell, me ushtarë të armatosur që kontrollonin zonën, patrullonin rrugët dhe kërcënonin dëshmitarët. Sikur të mos mjaftonte kjo, filluan të shfaqen raporte për një krijesë të çuditshme që ishte parë në qytet – një qenie rreth 4 metra e lartë me lëkurë të yndyrshme, një kokë të madhe dhe sy të kuq.
“E pashë në sy dhe pashë se ishte e frikësuar”, kujton një nga dëshmitarët.
“Ashtu siç u frikësova unë, u frikësua edhe krijesa. Pashë se ajo ishte e frikësuar nga ne, kështu që ishte një shkëmbim frike, e saj dhe e jona.”
“Ajo që pamë nuk ishte njerëzore.”
E njëjta krijesë thuhet se është parë sërish rreth 3 orë më vonë nga dy oficerë të policisë ushtarake. Njëri prej tyre në fakt arriti ta kapte dhe dyshja e çuan në një spital lokal.Është supozuar se një videoklip 35 sekonda i krijesës është regjistruar në atë kohë.
Regjisori James Fox, i cili krijoi një dokumentar rreth incidentit të quajtur Moment of Contact , që atëherë ka treguar se pamjet ekzistojnë në të vërtetë dhe madje mund të publikohen në të ardhmen e afërt.
“Unë personalisht kam folur me tre dëshmitarë në Brazil që pretendojnë se kanë parë prova fotografike – si video ashtu edhe foto,” tha ai gjatë një interviste në Reddit.
“Do të ketë detaje së shpejti… shumë shpejt”.
2.
Frank Chung shkruan:Një rast i çuditshëm UFO-sh i quajtur “Rosëell i Brazilit” ka bërë bujë në internet mes thashethemeve se video e një “krijese” të kapur mund të ekzistojë – dhe së shpejti mund të publikohet.I ashtuquajturi incident i Varginhas – një përplasje e supozuar e UFO-ve, takim jashtëtokësor dhe mbulim ushtarak pasues – u bë kryetituj botërorë në vitin 1996 dhe ndezi një furi mediatike në Brazil, pavarësisht mohimeve zyrtare të qeverisë se kishte ndodhur ndonjë gjë e pazakontë.
Mbetet një nga rastet më të famshme të UFO-ve në vend dhe ndezi një valë “turizmi të UFO-ve” në Varginha, ku shumë banorë edhe sot e kësaj dite këmbëngulin se ushtria braziliane kapi dy qenie aliene dhe kërcënoi vendasit të heshtin.
Më shumë se një çerek shekulli më vonë, interesi për rastin është rinovuar pas publikimit të një dokumentari në fillim të këtij muaji, Moment of Contact , i cili sheh regjisorin James Fox të kthehet në qytetin e vogël në shtetin jugperëndimor të Minas Gerais për të intervistuar dëshmitarët okularë, ekspertët dhe zyrtarët.
“Qeveritë tentojnë të mbulojnë gjithçka që nuk mund t’i shpjegojnë popullatës së tyre,” thotë gjenerali brazilian i Forcave Ajrore në pension, Jose Carlos Pereira, për Fox në dokumentar.
3.
Në janar të vitit 1996, vendasit në Varginha raportuan se kishin parë një objekt të çuditshëm në formë puro, me madhësinë e një autobusi shkolle, që binte ngadalë nga qielli dhe u përplas në një fushë.

Incidenti u quajt ‘Rosëelli i Brazilit’. 
Carlos de Souza ishte dëshmitar i përplasjes së supozuar dhe foli me studiuesin Claudeir Covo në kamera në 1996.
“Po lundronte dhe ngadalë po humbiste lartësinë,” tha ai në atë kohë.
“Dukej si një makinë larëse që po luftonte, duke luftuar për të mbajtur lartësinë e saj… Ana e saj ishte plotësisht e grisur dhe kishte tym të bardhë që dilte. Nuk ishte tym i zi si nga zjarri. Në atë kohë mendova se ishte si një aeroplan në telashe, një aeroplan, kështu që vendosa ta ndiqja.
…Njëzet e gjashtë vjet më vonë, z. de Souza dhe krijuesit e filmit u kthyen në vendin e përplasjes, vetëm në një kodër nga një shtëpi e vogël ferme e bardhë – ku ai shpërtheu në lot.
“Kur mbërrita në këtë vend, vura re shumë mbeturina, copa,” tha ai.
“Dhe kur dola nga makina ndjeva menjëherë erën e amoniakut, si vezë të kalbura. Një erë shumë e fortë, aq e fortë sa më duhej të mbuloja hundën me këmishën që kisha veshur. Më lotuan sytë.”
De Souza, tha se ai menjëherë kuptoi se ishte “diçka shumë ndryshe nga ajo që prisja”. 
“Së pari, për shkak të erës – kjo erë nuk kishte kuptim,” tha ai.
“Dhe pashë një copë, dukej sikur ishte alumin. Mora një fletë. Mora një copë të vogël, ishte shumë e lehtë. E thërrmova, por kur e lëshova, u kthye në formën origjinale.”

Megjithatë, brenda pak minutash, zoti de Souza tha se kamionë ushtarakë mbërritën nga baza e afërt e ushtrisë ESA – 30 km nga Varginha – dhe e urdhëruan atë të largohej, duke e kërcënuar me armët e tyre.Menjëherë pas kësaj, banorët e Varginhas u habitën kur një prani e madhe ushtarake zbriti në qytet, duke rrethuar disa blloqe dhe duke penguar këdo, që të hynte.
4.
Një grup vajzash, nga mosha 14 deri në 21 vjeç, u bënë kryetituj pasi pretenduan se kishin hasur në një “krijesë të çuditshme” në mes të ditës, rreth orës 15:30 më 20 janar 1996.
Qenia, e cila ishte grumbulluar pranë një muri nga një grumbull barërash të këqija në një tokë të lirë, të mbuluar me bar, u përshkrua rreth katër këmbë (120 cm) e gjatë, me lëkurë kafe, të yndyrshme, këmbë në formë V, një kokë të madhe dhe sy të mëdhenj të kuq.
Nga ana e saj, ushtria braziliane tha në vitin 2010 se një hetim zyrtar kishte arritur në përfundimin se vajzat kishin hasur në të vërtetë një burrë të pastrehë, të paqëndrueshëm mendërisht me nofkën “Mudinho”, të mbuluar me baltë.
Liliane Silva, Valquiria Silva dhe Katia Xavier, tani të rritura, u kthyen në vendndodhje me Fox për të rrëfyer përvojën e tyre.

Vajzat pretenduan se takuan një krijesë në një tokë të lirë. 
“Ne po ecnim poshtë këtu, unë isha përpara dhe ata ishin pak më mbrapa,” tha Liliane.
“Duke kaluar nga këtu më tërhoqi vëmendjen. Shikova dhe pashë krijesën. E pashë në sy dhe pashë se ishte e frikësuar. Ashtu siç u tremba unë, u frikësua edhe krijesa. E pashë që kishte frikë nga ne, kështu që ishte një shkëmbim frike, e saj dhe e jona.”
Zonja Xavier tha se kishte “sy të kuq, lëkurë të yndyrshme, nuk mund të shihja një gojë të hapur”.
“E buzëqeshur, jo – jo e lumtur, e trishtuar,” tha ajo. “I tkurrur prapa. Një shprehje e trishtuar. Dhe nuk kishte flokë.”
Valquiria shtoi, “Ishte një krijesë, aty në qoshe, e strukur dhe e frikësuar. Frikë nga ne ashtu siç kishim frikë prej saj. Kjo qenie është e panjohur për ne.”
Liliane tha se kur e pa për herë të parë krijesën ishte vetëm tetë metra larg.
“Kur thashë, , shikoni atë!’ Pastaj u kthye”, tha ajo. “Pashë sytë dhe u nisa duke vrapuar.”
Ajo tha se në momentin që bëri kontakt me sy, ajo “e ndjeu se ishte e shqetësuar”.
“Djersitje shumë – ishte shumë nxehtë [atë ditë]”, tha ajo. “Të linte përshtypjen se vuante nga nxehtësia, dielli i nxehtë… lëkura e tij.”
Liliane këmbënguli “ajo që pamë nuk ishte njerëzore”.

“As nuk ishte një kafshë,” tha ajo. “Në ditët e sotme mendoj se ishte një qenie nga një planet tjetër.”
Valquiria u pajtua “nuk ishte burrë, nuk ishte kafshë”.
“Tani çfarë ishte, nuk mund të them,” tha ajo. “Unë nuk mund ta përshkruaj atë.”
Rreth tre orë pas takimit të supozuar, historia tregon se, dy oficerë të policisë ushtarake po lëviznin përgjatë një rruge në një cep nga zona e lirë kur krijesa vrapoi përpara makinës së tyre.
Një nga oficerët, Marco Chereze, e kapi krijesën me “duart e tij të zhveshura” dhe e çoi në një spital lokal, tha për Fox redaktori i revistës braziliane UFO , AJ Gevaerd.
“Pasi e kapi krijesën, ai kishte erë të keqe – ai kishte këtë ndjenjë të çuditshme të diçkaje të yndyrshme ose ngjitëse mbi trupin e tij që vinte nga krijesa,” tha ai.
“Ai zhvilloi këtë infeksion që nuk do të largohej dhe për dy ose tre javë po bëhej gjithnjë e më keq e më keq… dhe ai infeksion e vrau atë.”
Pjesa qendrore e filmit është një intervistë me një sinjalizues anonim, të quajtur “Ushtarak X”, i cili pretendon se ka qenë i përfshirë në transportimin e trupit të një krijese nga Spitali Humanitas në Varginha në bazën e ushtrisë ESA.
“Pashë një kuti, një tavolinë inox me një kuti,” tha ai.
“Kishte mjekë, njerëz që mbanin tabela, që bënin analiza. Dukej sikur të gjithë dukeshin të frikësuar prej saj. Dhe kur shikova, pashë diçka ndryshe – një krijesë tjetër, me lëkurë shumë të yndyrshme, shumë vaj, si silikoni. Duke parë u tremba.”
Ushtaraku X i tha Fox-it se një ushtar i pranishëm kishte një kamerë filmi dhe se kishte video “me siguri” në posedim të qeverisë.
“Ajo që tërhoqi vëmendjen time ishte këmba,” tha ai.
“Ishte si kjo [në formë V-je] – praktikisht dy gishta. Ajo që më shtyu të besoja se nuk ishte qenie njerëzore ishte këmba.”
Prodhuesit e filmit folën gjithashtu me një ish-kontrollues trafiku të Forcave Ajrore Braziliane, i cili pretendoi se Forcat Ajrore të SHBA-së u ulën “pa lajmëruar” në Campinas dhe dërguan dy helikopterë në Varginha, ku ata “mblodhën diçka” dhe e morën atë.
“Nuk dihet se çfarë është mbledhur, por diçka është shpëtuar”, tha ai.
Dokumentari përfundon me një mesazh ku thuhet se krijuesit e filmit “vazhdojnë të ndjekin provat video dhe fotografike, për të cilat hetimet tona konkludojnë se ekzistojnë në Brazil”.
“Sipas dëshmitarëve lokalë ushtarakë dhe civilë, trupat dhe mbeturinat e përplasjes u përvetësuan nga agjentë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.”
Ai vjen në një kohë të vëmendjes së përtërirë mbi temën e UFO-ve nga qeveria amerikane.
Në maj të këtij viti, Kongresi Amerikan mbajti dëgjimin e tij të parë mbi UFO-t në më shumë se 50 vjet dhe Pentagoni që atëherë ka krijuar një zyrë për të gjurmuar UAP-të, ose fenomene ajrore të paidentifikuara.
NASA gjithashtu ka filluar hetimin e saj.
Në një sesion “Ask Me Anything” në Reddit këtë javë për të promovuar filmin, Fox sugjeroi se do të vinin përditësime edhe më të mëdha.
“Unë personalisht kam folur me tre dëshmitarë në Brazil që pretendojnë se kanë parë prova fotografike – si video ashtu edhe foto,” tha ai, kur u pyet për thashethemet për një video të pretenduar 35 sekonda të krijesës.
“Do të ketë detaje së shpejti … shumë shpejt.”
I pyetur nëse ai mendonte se rasti Varginha do të paraqitej në raportin e ardhshëm të UFO-ve në Kongres, Fox tha: “Vetëm prapa skenave. Më kanë thënë se ky film tashmë ka bërë xhiron në Capitol Hill.”

About Post Author