Gëzim Llojdia: Shkrimtarët e bombarduar në Ukrainë (dhe mbrojtja e poetit Taras Shevchenko) me frymëzim në rezistencën historike


Gëzim Llojdia

A monument of Taras Shevchenko, a Ukrainian poet and a national symbol, is covered with bags to protect it from Russian shelling in Kharkiv, Ukraine, Sunday, March 27, 2022. The bronze, 16-meter high monument was placed in 1935, survived WWII and is considered one of the world’s best monuments to Shevchenko. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

1.

Ajo çka bota pa me sy në Ukrainë ishte heroizmi masiv i një populli trim. Mirëpo, në një qytet të Ukrainës ,qyteti i dytë i saj,ndodhi diçka më tepër se simbolike.

Në këtë qytet pra në qytetin e dytë të  Kharkiv, thasë me rërë  u grumbulluan, jo për të mbrojtur pushkatarët apo snajpera,t që shtinin as ndonjë ndërtesë,por  për të shpëtuar statujën e poetit kombëtar të Ukrainës.Taras Shevchenko është poeti kombëtar i Ukrainës, bardi i nëntëmbëdhjetë më kryesor i vendit dhe një nga të parët,  që ka shkruar në ukrainisht.Pra pikërisht atje te statuja e poetit  u ngritën barrikada me pirgje të mëdha rëre me thasë për të mbrojtur statujën  e tij,ndërkohë që bombardimet e ruse kanë dëmtuar ose shkatërruar 1000 ndërtesa. Nuk ka më bukur dhe me çfarë zelli punuan ukrainasit, dhe cfarë mesazhi të bukur dha bashkia e qytetit jo vetëm për statujën poetit,por për 50 monumente kulture, veçanërisht për të  mbrojtur  simbolikën e tyre,poetin që  qëndron e ulur në zemër të qendrës së qytetit në një park të madh, të mbushur me pemë shekullore:Taras Shevchenko.Në lartësinë 16 metra piedestali i poetit është më i madhi në Kharkiv, që nga rrëzimi i statujës së Leninit në një zonë aty pranë në vitin 1994 shkruajnë agjencitë franceze të informimit. E vendosur në vitin 1935, statuja e Shevchenkos është një përzierje e realizmit socialist dhe stalinizmit barok, me personazhin qendror të rrethuar nga ushtarë revolucionarë në këmbët e tij.Bazamenti i gurëve ranor dhe luftëtarët stalinistë tani janë zhdukur nën thasë me rërë që tashmë janë deri në belin e poetit, duke errësuar ecjen e tij pushtuese, por jo ende vështrimin e tij të ashpër dhe mustaqet e varura.

2.

Qyteti ku është edhe statuja e poetit është një qytet i kulturës dhe historisë. Kharkiv ka rreth 50 monumente të rëndësishme të cilat do të mbrohen me thasë rëre, sipas bashkisë së qytetit .

3.

Isobel Koshië në Kharkiv për :”The guardian”, shkruan:…Kur pjesa më e madhe e qendrës së qytetit të Kharkiv-it u shkatërrua nga sulmet ajrore ruse në fillim të pushtimit të Moskës, shtëpia historike e qytetit ishte mes qindra ndërtesave të goditura.Blloku i banesave, i ndërtuar nga sovjetikët në vitet 1920 për shkrimtarët dhe poetët ukrainas të skenës letrare dinamike të Kharkivit, u bë më vonë një vend për spastrime brutale në vitet 1930, me dhjetëra intelektualë të vrarë. “Kanë kaluar pothuajse njëqind vjet dhe duket sikur historia po përsëritet,” tha Ivan Senin, një poet vendas, ndërsa zhurma e granatimeve të rënda jehoi nëpër kopshtin e Muzeut Letrar të Kharkivit , i cili është vetëm 10 minuta në këmbë nga Shtëpia e Fjalës.

I themeluar pas pavarësisë për të festuar kulturën ukrainase dhe për të frymëzuar një brez të ri, muzeu ka një oborr të veshur me portrete të poetëve dhe shkrimtarëve të famshëm ukrainas  nga Taras Shevchenko, gjyshi i letërsisë ukrainase, te yjet e letërsisë së Kharkivit të viteve 1920 dhe Brezi i famshëm “Sixtiers”, i cili filloi të botojë vepra ukrainase në fillim të viteve ’60.

Të gjithë kanë një gjë të përbashkët, tha Senin. Ata u shtypën sepse u përpoqën të promovonin kulturën ukrainase. Që nga fillimi i luftës, ai ndjen se historia po përsëritet, dhe brezi i tij po frymëzohet nga rezistenca e së kaluarës.”Nuk mund të thuash se kjo është e njëjta situatë,” tha Senin, duke vënë në dukje se brezi aktual i shkrimtarëve ukrainas është i pari që ka përjetuar një luftë të plotë me Rusinë. Ivan Senin, një poet me bazë në Kharkiv, qëndron në kopshtin e Muzeut Letrar të Kharkivit, i cili u ndërtua për të festuar kulturën ukrainase.  Në fillim të viteve 1920, artistë dhe shkrimtarë ukrainas ishin dyndur në Kharkiv, në atë kohë kryeqyteti i Ukrainës Sovjetike, duke e bërë atë një qendër avangarde, tha Markian Dobczansky, një akademik i specializuar në kulturën e Kharkiv gjatë epokës sovjetike.

Por ndërsa ndërtesa e apartamenteve Shtëpia e Fjalës përfundoi në vitin 1929, Joseph Stalin filloi të godiste intelektualët ukrainas, eksplorimi i identitetit të tyre kombëtar kërcënoi dëshirën e tij për të diktuar drejtimin e kulturës sovjetike.Marrja e një apartamenti atje ishte dukur si fat i madh, por u bë një mallkim. Gjithsej 33 shkrimtarë, që jetonin atje u ekzekutuan; gjashtë u dërguan në kampet e punës së detyruar, tre prej të cilëve nuk u kthyen më dhe dy vrasin veten. Shkalla e vrasjeve nënkuptonte që periudha u bë e njohur si “Rilindja e ekzekutuar”.

4.

Dy fjalë për poetin e madh ukrainas.”The neës Europian” shkruan:

…I sëmurë rëndë nga pneumonia, 31-vjeçari Taras Shevchenko mendoi se po vdiste atë ditë Krishtlindjesh të  vitit 1845. Ai nuk ishte, siç doli, por ai vizioni i vdekshmërisë së tij, ndërsa shtrihej në shtratin e tij të sëmurë në një bujtinë në Pereyaslav , 50 milje në jug-lindje të Kievit, solli në fokus dashurinë e tij për vendlindjen e tij Ukrainën. Kur ethet e tij u lehtësuan përfundimisht, ai mori një stilolaps dhe një fletore dhe shkroi Zapovit (Testamenti im) , distilimi i përzemërt i pasionit të një njeriu
për kombin e tij të shtypur.Zapovit është një poemë e shkurtër që nuk u botua zyrtarisht shumë kohë pas vdekjes së Shevchenkos, por edhe sot, edhe pas gjithçkaje që kanë kaluar ukrainasit në dekadat e ndërmjetme, ajo ruan një status të veçantë mes tyre që eklipset vetëm nga vetë himni kombëtar. Shevchenko, një artist dhe
dramaturg si dhe një poet, mbetet padyshim figura më e madhe kulturore që
Ukraina ka prodhuar ndonjëherë dhe një pikë grumbullimi për kombin në
kohët e tij më të errëta. Ai ia kushtoi jetën e tij vetëvendosjes ukrainase dhe ishte një pionier në krijimin e ukrainishtes si një gjuhë e shkruar e denjë për prozë dhe poezi më vete.Gjatë epokës sovjetike, statura e Shevchenkos ishte e tillë që vepra e tij nuk u ndalua kurrë pavarësisht ndjenjave të saj nacionaliste, autoritetet zgjodhën me ngurrim të theksonin kredencialet e tij anticariste. Megjithatë, akti i thjeshtë i vendosjes së luleve në një nga monumentet e shumta për të ishte i mjaftueshëm për t’ju vënë re nga KGB-ja. Në mënyrë të ngjashme, nën Putinin në Rusinë post-sovjetike, agjentët e FSB-së do të monitoronin tubimet në monumentet e Shevchenkos në Rusi. Deri në vitin 2014, ukrainasit që shënuan dyqindvjetorin e lindjes së poetit u sulmuan nga bandat pro-ruse në Donetsk dhe Sevastopol.

Me statujat dhe përmendoret në mbarë botën të ngritura nga diaspora ukrainase nga Canberra në Uashington, Buenos Aires në Romë, pak kombe mund të mburren me një figurë kulturore aq të gërshetuar me thelbin e identitetit të tyre kombëtar si Taras Shevchenko.“Trup e shpirt”, shkroi ai, “Unë jam djali dhe vëllai i
kombit tonë fatkeq”.Nga mesi i të 30-tave Shevchenko ishte bërë një disident i njohur anticarist. I lindur në robëri në Ukrainën rurale dhe në fakt në pronësi, si pjesa tjetër e familjes së tij, nga pronari i tokës Vasily Engelhardt, Shevchenko kishte mbetur jetim në moshën 12 vjeçare, në atë moment ai shkoi në shërbimin shtëpiak të djalit të Engelhardt, Pavlo. Duke parë talentin artistik të të riut, në 1832, Engelhardt organizoi një praktikë për 18-vjeçaren te piktori Vasiliy Shiryayev në Shën Petersburg.

Aq mbresëlënëse ishte puna e tij atje sa një grup patronësh kulturorë të qytetit e blenë Shevchenkon nga robëria për 2500 rubla në 1838, vit kur ai u pranua edhe në Akademinë Perandorake të Arteve.Kur ai nuk po pikturonte, Shevchenko shkruante dhe në 1840 përmbledhja e tij e parë me poezi, Kobzar , u botua në Shën Petersburg, e ndjekur një vit më vonë nga poema e tij epike Haidamaky , që tregon kryengritjen e Koliivshchyna të vitit 1768 në Ukrainë.

Pasi u vendos në Shën Petersburg, Shevchenko bëri tre rivizita në Ukrainë gjatë mesit të viteve 1840, duke vizituar anëtarët e familjes ende të lidhur nga robëria me Engelhardts dhe duke takuar figura të shquara kulturore ukrainase. Ai u zemërua nga shtypja e vuajtur nga populli i Ukrainës, duke frymëzuar një sërë skicash dhe gravurësh të ndërtesave historike të braktisura dhe monumenteve të lënë pas dore që ai botoi në 1844 si Zhivopisnaia Ukraina , “Ukraina piktoresk” dhe duke krijuar një angazhim të thellë për një të ardhme më të ndritshme. për Ukrainën e lirë nga tirania ruse.Ai u kthye në Ukrainë në 1845 dhe vitin e ardhshëm u përfshi në një shoqëri sekrete, Vëllazëria e Shenjtorëve Kiril dhe Metodi. Shoqëria agjitonte për lirinë e fjalës dhe fesë, për t’i dhënë fund robërisë dhe një rilindje kombëtare si pjesë e një federate pansllave në të cilën Rusia do të reduktohej në një partner të barabartë.Megjithëse nuk ishte zyrtarisht anëtar i vëllazërisë, idealet e njohura nacionaliste të Shevçenkos dhe fakti që poezitë e tij Ëndrra , Kaukazi dhe Letra , të cilat bënin thirrje për kryengritje revolucionare, ishin të mjaftueshme në zotërimet e udhëheqësve të grupit. ta ketë fajtor nga shoqëria. Duke kaluar Dnieper në një traget në periferi të Kievit, një ditë në mars 1847, Shevchenko u arrestua, u dërgua në Shën Petersburg për gjyq, u dënua, u burgos dhe më pas u dëbua në mërgim si rekrut i detyruar në ushtrinë ruse.Edhe pse ai nuk ishte një organizator zyrtar i vëllazërisë, dënimi i Shevçenkos ishte shumë më i keq se i shokëve të tij, me Car Nikolla I që madje specifikoi se ai mbahej “nën mbikëqyrjen më të rreptë, me ndalim të shkrimit dhe pikturës”.Ai u dërgua në një fortesë pranë qytetit të largët të Orsk, afër kufirit modern rus me Kazakistanin, duke sfiduar urdhrat e Carit duke transkriptuar poezitë që kishte shkruar në burg në një fletore të vogël. Ai u zbulua dhe u dërgua në një post edhe më të largët. Për fat të mirë ai kishte arritur t’i kontrabandonte poezitë, të mbledhura më vonë si In The Dungeon , jashtëfortesës përpara se ato të shkatërroheshin.Pavarësisht regjimit të ri, më të rreptë, Shevchenko vazhdoi të prodhonte poema, skica dhe madje edhe novela.

Ai u lirua në 1857, një dekadë pas arrestimit të tij, dhe në 1859 iu dha leja për t’u kthyer në Ukrainën e tij të dashur, ku ai planifikoi të ndërtonte një shtëpi dhe të jetonte pjesën tjetër të ditëve të tij. Brenda disa javësh ai u arrestua me akuza të sajuara për blasfemi dhe u kthye në Shën Petersburg.Mërgimi i Shevchenkos mund ta kishte lënë atë fizikisht të dobët, por kreativisht ai ishte në kulmin e tij, duke prodhuar një seri pikturash që përshkruanin skena historike të betejave kundër tiranisë që ai i quajti Kampionët e Lirisë së Shenjtë dhe poezi që mbrojnë kërkimin për liri përmes rezistencës dhe revolucionit.

Megjithatë, kur ai vdiq në 1861, një ditë pas ditëlindjes së tij të 47-të, ishte në Shën Petersburg, ku u varros në varrezat e Smolenskut kundër dëshirës që kishte nisur në Zapovit. Shumë kohë më parë miqtë morën masa që ai të zhvarrosej, ta çonin me tren në Moskë dhe më pas me kuaj dhe karrocë për ta varrosur në atë që tani njihet si Kodra Taras, me pamje nga Dnieper në Kaniv, në jug-lindje të Kievit. Varri i tij është vërtet mbi një tumë varri të lartë, ashtu siç e kishte pyetur në rreshtat e fillimit të poezisë. Më në fund, ai ishte në shtëpi. Tani u takonte vetë ukrainasve të përmbushnin fatin e tyre.

About Post Author