Gëzim Llojdia:Çfarë parashikoi Nostradamus për vitin 2022 ?


Çfarë parashikoi Nostradamus për vitin 2022 ?

Gëzim Llojdia 


1.

Nostradamus bëri shumë parashikime për të ardhmen. Michel de Nostradamus ,shikuesi më pjellor  që me parashikimet e tij tërhoqi vëmendje, por çuditërisht parashikimet tij janë në vargje ,ndryshe nga parashikuesit e shekullit të XX ,por a janë realizuar parashikimet e tij? Michel de Nostredame, i njohur si ‘Nostradamus’, ishte një astrolog, mjek dhe shikues me reputacion francez, i cili njihet më së shumti për librin e tij :Les Proféties”, i cili është një koleksion prej 942 katrainash poetike që supozohet se parashikojnë ngjarje të ardhshme. Botimi i parë i këtij libri u botua në vitin 1555.Shikuesi më pjellor në botë bëri një numër të madh parashikimesh dhe shumë prej tyre ende nuk janë realizuar. Thatësirat, përmbytjet dhe një goditje asteroidi mund të tingëllojnë si komploti i filmit më të fundit të filmit të Hollivudit.

Megjithatë, këto janë parashikimet fatkeqe të astrologut francez të shekullit të 16-të, Nostradamus, i cili në librin e tij ‘Les Propheties’ paratha dënim, errësirë ​​dhe shkatërrim.Michel de Nostradamus, i cili jetoi në Francën e shekullit të 16-të, ishte aq i njohur për parashikimet e tij për të ardhmen, saqë emri i tij është bërë sinonim me idenë e profetizimit të ngjarjeve të së ardhmes.Libëri “Les Propheties”  i cili ende analizohet dhe referohet edhe sot e kësaj dite. I njohur si një nga librat më famëkeq të shkruar ndonjëherë, ai u botua fillimisht në 1555 dhe thuhet se parashikon teknologjinë e AI, ngrohjen globale dhe asteroidet.Nostradamus ishte një mjek që shpejt u bë i njohur si ‘Profeti i Kijametit’ pasi shkroi një libër të mbushur me parashikime makabre dhe tragjike.Thuhet se ai është frymëzuar nga librat fetarë dhe përvojat e dorës së parë të murtajës.Fast përpara 467 vjet dhe mund të thuhet se libri i tij i ka rezistuar kohës.Puna e Nostradamusit mbetet e njohur edhe sot e kësaj dite, kryesisht sepse parashikimet e tij mund të interpretohen lirshëm për t’iu përshtatur një game të gjerë tregimesh. Me pak fjalë, ato mund të nënkuptojnë çdo gjë. Libri përmbante 942 parashikime, të cilat parashikonin të ardhmen.

Nga tmerret e Luftës së Dytë Botërore dhe Revolucionit Francez te Zjarri i Madh i Londrës, ardhja në pushtet e Adolf Hitlerit dhe krijimi i bombës atomike, disa nga parashikimet e Nostradamusit kanë qenë jashtëzakonisht të sakta.Madje thuhet se ai e dinte se John F Kennedy do të vritej dhe do të ndodhnin sulmet terroriste të 11 shtatorit në Qendrën Tregtare Botërore në Nju Jork.Ai ka parashikuar një mori ngjarjesh të çuditshme të Kiametit – nga një apokalips mumjesh tek një kometë që godet tokën dhe madje edhe stuhi diellore

2.
Por çfarë kishte në mendje konkretisht ai për vitin 2022?
Ndërsa është e vështirë të përcaktosh saktësisht se cilat data i referohen parashikimet e tij, disa besojnë se ka disa parashikime, që mund të ngushtohen deri në kohën e tanishme.

Një shembull i tillë është një referencë për një konflikt në Evropë, për të cilin Nostradamus shkroi: “Koka blu do të dëmtojë kokën e bardhë në një shkallë të tillë, sa do të jetë e mirë e Francës për të dy. “
Disa e kanë interpretuar këtë si një referencë për Luftën e Tretë Botërore, ndërsa të tjerët e kanë hedhur poshtë atë, në vend të kësaj duke vënë në dukje se thjesht mund t’i referohet dy ekipeve konkurruese që përpiqen të kualifikohen për Kupën e Botës 2022.Një temë tjetër, që Nostradamus mbulonte vazhdimisht ishte klima – diçka që ka një rëndësi në ditët e sotme për shkak të ngrohjes globale.

“Ashtu si dielli, koka do të përvëlojë detin e ndritshëm” , shkroi ai. “Peshqit e gjallë të Detit të Zi vetëm do të ziejnë. Kur Rodosi dhe Genova do të jenë gjysmë të uritur, populli vendas për t’i prerë do të mundohet.”
Disa e kanë interpretuar këtë si një referencë ndaj ndryshimeve klimatike jashtë kontrollit.Ai bëri edhe parashikime për ekonominë dhe rritjen e çmimit të ushqimeve.
“Asnjë abat, murgj, asnjë fillestar për të mësuar; mjalti do të kushtojë shumë më tepër se dylli i qiririt,” shkroi ai. “Aq i lartë çmimi i grurit, saqë njeriu është i trazuar, dhe shoku i tij të hajë në dëshpërimin e tij.”
Nëse ndonjë nga shkrimet e tij i referohet vërtet ngjarjeve të së ardhmes, megjithatë, si gjithmonë, është e hapur për interpretim.Në vitin 1555, libri i famshëm dhe i përmendur gjerësisht “Les Proféties” u shkrua nga mjeku francez i murtajës, astrologu dhe shikuesi. Libri është i mbushur me profeci lirike, duke përfshirë luftërat, fatkeqësitë natyrore, atentatet, sulmet bërthamore dhe revolucionet.

3.

Filozofi francez shkroi 6338 profeci, duke sugjeruar se kur, ku dhe si do të përfundojë në mënyrë dramatike bota jonë. Shumë nga parashikimet e Nostradamusit, si ardhja në pushtet e Adolf Hitlerit, Lufta e Dytë Botërore, sulmi terrorist i 11 shtatorit, Revolucioni Francez dhe zhvillimi i bombës atomike janë interpretuar si të sakta.Nostradamus gjithashtu duket se ka parashikuar fillimin e pandemisë së koronavirusit të vitit 2020, sipas besimtarëve.Sipas Horoskopit Vjetor, më shumë se 70 për qind e profecive të tij janë përmbushur deri më tani.Astrologu francez vdiq më 2 korrik 1566.

Vdekja/zhdukja e një figure politike

“Vdekja e papritur e personazhit të parë, ai do të ndryshohet dhe ata do të vendosin një tjetër në mbretërinë e tij.”Për disa, kjo do të thotë se një anëtar i rëndësishëm i komunitetit politik botëror është zhdukur fizikisht. Disa besojnë se i referohet liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-Un, të tjerë Mbretëreshës Elizabeth të Mbretërisë së Bashkuar . Vdekja e Kim Jong-Un .Sipas interpretuesve të profecive, Nostradamus mund të ketë parashikuar edhe vdekjen e diktatorit të Koresë së Veriut Kim-Jong Un.

Në katrainin e 14-të të Centuria IV, ai shkroi: “Vdekja e papritur e personazhit të parë / Do të sjellë një ndryshim dhe mund të vendosë një personazh tjetër në mbretëri.” Besimtarët e Nostradamusit kanë spekuluar se lideri është Kim mes humbjes së tij dramatike në peshë dhe thashethemeve të vazhdueshme për shëndetin e tij.Despoti i Koresë së Veriut nuk ishte parë për disa kohë që nga një ekspozitë e madhe e raketave në tetor – mungesa e tij më e gjatë për shtatë vjet.

Ai u rishfaq përsëri më 15 nëntor – por kjo vetëm nxiti spekulime të gjata për shëndetin e tij.

Ngrohja globale

“Ashtu si dielli, koka do të vulosë detin e shndritshëm. Peshku i gjallë i Detit të Zi gati do të ziejë”.Nostradamus parashikoi një stuhi diellore me përmasa të pashoqe, shkrirjen e poleve dhe një rritje të nivelit të detit në këtë mënyrë. Ai parashikoi gjithashtu tërmete, përmbytje dhe thatësira të mëdha.Inflacioni dhe uria janë dy nga problemet më serioze në botë.”Aq i lartë çmimi i grurit/Ai njeri është i trazuar/Shoqja e tij të hajë në dëshpërimin e tij.”Ai na thotë se për shkak se inflacioni në Shtetet e Bashkuara është në nivelin e tij më të madh në katër dekada, ai do të shkaktojë trazira të mëdha dhe ndoshta do të çojë që individët të kthehen kundër njëri-tjetrit për fitim. Edhe nëse sugjeron kanibalizëm, shpresojmë që të jetë më shumë një metaforë.

Ngritja e inteligjencës artificiale

“Hëna në natën e plotë mbi malin e lartë / I urti i ri me një tru të vetmuar e sheh / Nga dishepujt e tij të ftuar të jenë të pavdekshëm / Sytë në jug. Duart në gji, trupat në zjarr.”Shqetësimet për inteligjencën artificiale po rriten me përparimin e teknologjisë. Ndërsa më shumë AI zhvillojnë “vetëdijen”, profecitë paralajmërojnë se njëri prej tyre do të bëhet i vetëdijshëm dhe do të marrë kontrollin e sistemeve tona. Ne duhet të jemi të kujdesshëm në një botë kur gjithçka është e lidhur me internetin. Ndërsa inteligjenca artificiale moderne bëhet më e avancuar çdo vit, ky paralajmërim për dishepujt e pavdekshëm merr një kuptim shumë real.

Rënia e Bashkimit Evropian

“Tempujt e shenjtë të kohës romake, do të hedhin poshtë themelet e themelimit të tyre.”Ata që i kanë kushtuar jetën deshifrimit të shkrimeve të profetit francez, janë të sigurt se ai i referohet Bashkimit Evropian dhe parashikon shkatërrimin e tij, i cili mund të kishte filluar me Brexit dhe do të arrinte kulmin këtë vit me kolapsin e këtij komuniteti politik.

Një goditje asteroidi

Në 1555, Nostradamus gjithashtu duket se ka parashikuar se Toka do të goditet nga një asteroid, duke rezultuar në vdekje masive.Profecitë e astronomit janë të paqarta se kur do të ndodhë kjo goditje e pretenduar ‘guri qiellor’, por ai shkroi se një ‘zjarr i madh’ do të binte nga qielli. Në vitin 2021, një parashikim veçanërisht i spikatur ishte se një lloj asteroidi do të godiste tokën.

“A e shoh që nga qielli do të bjerë zjarr”, ka shkruar astrologu.Toka pati një mungesë të afërt me Asteroidin 2021GË4 këtë vit, megjithëse nuk u konsiderua shumë si një kërcënim nga NASA dhe nuk përputhej saktësisht me parashikimin dramatik të astrologut.

Tërmet katërrëfshëm

Katraini i tretë i Centuria III i Nostradamusit besohet se parashikon një tërmet të madh në Japoni, në vitin 2022.Ai shkroi: “Drejt mesditës ekstreme / Në thellësi të Azisë do të thonë tërmet”.

Në të vërtetë, nëse një tërmet ndodhi në mes të ditës, ai mund të shkaktonte dëme të tmerrshme dhe vdekje.Më 7 tetor, një tërmet i vlerësuar me magnitudë 5.9 në epiqendrën e tij tronditi rajonin më të madh Kanto. 

Ndërsa dëmet ishin minimale, ai ishte më i forti që goditi kryeqytetin e Japonisë që nga tërmeti dhe lëkundjet pas lëkundjeve të tërmetit që shkatërroi rajonin e Tohokut më 11 mars 2011. Një tërmet shkatërrues parashikohet të godasë Japoninë

.

Lufta në Evropë

Një nga profecitë e Nostradamus për vitin e ardhshëm ka të bëjë drejtpërdrejt me Parisin, sipas disa interpretimeve. Kryeqyteti francez do të ishte nën rrethim – duke sugjeruar një luftë në Evropë.Pjesa që i referohet kësaj thotë: “Gjithdo rreth qytetit të madh / Do të ketë ushtarë të strehuar nëpër fusha dhe qytete”.Skena kaotike kanë ardhur tashmë në rrugët e kryeqytetit francez këtë vit mes trazirave për kufizimet e Covid.Dhe sigurisht Parisi u sulmua në mënyrë famëkeqe në 2015 nga terroristët e ISIS që vranë 130 njerëz.Ky ishte sulmi më vdekjeprurës në Francë që nga Lufta e Dytë Botërore.Policia kalon pranë një makine të djegur ndërsa shtyn protestuesit prapa gjatë një demonstrate të ‘jelekëve të verdhë’ pranë Harkut të Triumfit

Është e vështirë të përcaktosh datat e sakta me parashikimet e Nostradamusit, pasi ato bazohen në lëvizjet astrologjike dhe jo në kalendar. Sidoqoftë, parashikimi i luftës që do të arrijë në Evropë është ai që mund të kufizohet në mbase të pritet në vitin 2022.

Një temë e përsëritur në të gjithë parashikimet e Nostadamus është pushtimi i Francës nga një kërcënim nga lindja. Sidoqoftë, parashikimi i mëposhtëm spekulohet se i referohet pranverës së vitit 2022:

“Koka blu do të jetë kokëbardhë

dëm në një shkallë të tillë,

Meqenëse Franca është e mirë për të dy, do të jetë shumë e mirë.”

Ashtu si të gjitha parashikimet e Nostradamusit, ky është mjaft i paqartë. Ndërsa mund të jetë duke aluduar për shpërthimin e Luftës së Tretë Botërore, mund të jetë në mënyrë të ngjashme duke iu referuar kualifikimit të Francës në Kupën e Botës 2022 të Katarit.

Kriza e migracionit

Nostradamus shkroi: “Fatkeqësia e gjakut dhe e urisë është më e madhe. Shtatë herë i adhuruar në plazhin detar / Monech i urisë, vendi i marrë, robëria.”

Kjo është interpretuar se do të thotë se luftërat dhe konfliktet e armatosura në botë ndoshta vetëm do të rrisin urinë.Prandaj do të rrisë flukset migratore. 

Dhe ekspertët besojnë se kur Nostradamus i referohet plazheve, ai parashikon shtatë herë më shumë emigrantë që do të mbërrijnë në plazhet e Evropës sesa normalisht.

Emigracioni vazhdon të jetë një debat i madh politik në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë, veçanërisht pas vdekjes së 27 personave në Kanalin Anglez .

Parashikohet një fluks i madh emigrantësh në Evropë, përkthyesit besojnë se do të rezultojë nga luftërat

Bashkimi Evropian bie

Dhe për disa shkrime të Nostradamusit parashikuan gjithashtu rënien e Bashkimit Evropian – i cili është përfshirë nga telashet që kur Britania e Madhe votoi Brexit në 2016.Ai lexon: “Tempujt e shenjtë të stilit primar romak / Do të refuzojnë themelet e goffes”.Interpretuesit tregojnë se Traktati i Romës, i ratifikuar në 1957, themeloi në thelb Bashkimin. Sipas Nostradamus, thuhet se Brexit ishte vetëm fillimi dhe i gjithë Bashkimi Evropian ishte i destinuar të shembet në vitin 2022.

Tashmë është sugjeruar se Polonia mund të jetë vendi i parë që do të ndjekë Mbretërinë e Bashkuar jashtë bllokut pas një mosmarrëveshjeje midis Varshavës dhe Brukselit .

About Post Author