Gëzim  Llojdia:Maks Levin ,një fotoreporter, që dokumentoi luftën në Ukrainë nuk është më…


Gëzim  Llojdia

1.

Ai quhej Maks Levin.Kishte lindur në 7 korrik të vitit 1981.Dhe vdiq nga lufta  që populli  ukrainas ka më tepër se një muaj, që po zhvillon me pushtuesin rus.M.Levin ishte një fotoreporter ,mirëpo fotografit e tij të luftës ishin dokumenta, që akuzonin pushtuesin. Nuk kishte arsye, që pas vrasjeve të gazetarëve muajin e kaluar,një tjetër njeri i medies, lë pas 4 fëmije,prindërit dhe shkon në parajsë.Sipas të dhënave nga fronti i luftës :Maks Levin   fotografia e të cilit dokumentoi luftën e Ukrainës  për shumë botime kryesore ndërkombëtare, është gjetur i vdekur nga të shtënat.Levin u zhduk muajin e kaluar në një zonë luftarake pranë Kievit. Ai thuhet se u vra nga dy plumba të gjuajtur nga ushtria ruse, tha zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës në një deklaratë.Trupi i tij u gjet në fshatin Huta-Mezhyhirska të premten, sipas uebsajtit të lajmeve LB.ua, një nga pikat ku ai punonte.

…”Më 1 prill, pas kërkimeve të gjata në zonën e fshatit Huta Mezhyhirska në rajonin e Kievit, policia gjeti të vdekur fotoreporterin, fotografin dokumentar Maks Levin. Maks i shoqëruar nga Oleksiy Chernyshov, një ushtarak dhe ish-fotograf, shkoi në Huta, Mezhyhirska më 13 mars për të dokumentuar pasojat e agresionit rus. Ata lanë makinën dhe u nisën në drejtim të fshatit Moshchun. Që atëherë lidhja me të dy personat u humb. Më vonë u bë e ditur se luftimet intensive shpërthyen në zonën ku Maks po shkonte në punë. Vendndodhja dhe fati i Oleksiy Chernyshov ende nuk janë përcaktuar”, raporton media ukrainase LB.ua , për të cilën Levin punoi për më shumë se 10 vjet. Ai ishte zhdukur që nga 13 marsi, kur kontaktoi mikun e tij nga Vyshhorod afër Kievit për të raportuar për luftimet në rajon. Trupi i M. Levin është gjetur në rajonin e Kievit, tre javë pasi fotoreporteri i njohur u zhduk së ​​bashku me një koleg Oleksiy Chernyshov. 

LB.ua, për të cilin Levin kishte punuar prej kohësh, raporton se një kërkim ishte duke u zhvilluar për të dy burrat që nga 13 marsi. Nuk ka mbetur asnjë shenjë e Chernyshov, një ish fotograf, tani një ushtar.

Të dy burrat ishin nisur, më 13 mars, në fshatin Huta Mezhirska në rajonin e Kievit për të regjistruar dëmet e shkaktuara nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës. Burrat besohet se kanë lënë makinën e tyre dhe kanë ecur në drejtim të Moshchyn (një fshat tjetër), pas së cilës humbi çdo kontakt me ta. Më vonë u mësua se në atë zonë kishin shpërthyer luftime të ashpra. Ai la gruan dhe katër fëmijët.

2.

Kush ishte fotoreporteri ukrainas që u vra nga pushtuesi?

…Maks Levin ka lindur më 7 korrik 1981, në rajonin e Kievit. Për më shumë se 10 vjet, ai punoi në redaksinë e LB.ua, gjithashtu kontribuoi për Reuters, BBC, TRT Ëorld, Associated Press, Hromadske. Fotot e tij u publikuan nga Ëall Street Journal, TIME, Lajmet e fundit Polonia, AGJENDA e BE-së, lajmet botërore, The Moscoë Time, Korrespondent.net, ELLE, TV-24, Radio Bullgaria, Qendra e Mediave të Krizave në Ukrainë, Lajmet e Vatikanit, RFE/RL .

Shumica e projekteve të tij dokumentare lidhen me luftën në Ukrainë. “Çdo fotograf ukrainas ëndërron të bëjë një foto që do të ndalojë luftën”, shpjegoi gazetari.

Në vitin 2014, së bashku me kolegun e tij Markiyan Lyseyko, Levin themeloi AFTER ILOVAISK, afterilovaisk.com, një projekt ushtarak për të ruajtur dhe rimenduar rëndësinë e ngjarjeve të gushtit 2014 nga ushtria, familjet e tyre dhe qytetarët e Ukrainës në përgjithësi. Maks ishte një nga ata që arriti të dilte i gjallë nga kurthi i Ilovaisk.Përveç gazetarisë, Levin krijoi dhjetëra projekte fotografike dhe video për organizata humanitare, si Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), OKB, UNICEF, OSBE, UN Ëomen.Oleksiy Chernyshov dhe Maks Levin punuan së bashku për shumë vite. Në vitin 2014, në kulmin e Revolucionit të Dinjitetit, ata u plagosën gjatë një mitingu pranë gjykatës Kiev-Sviatoshynskyi më 10 janar.Maks Levin la katër djem të mitur, një grua të zakonshme dhe prindër të moshuar.

3.

Ekspozita 

  • “Maydan: Faktori Njerëzor”
  • “Ukrainë 24. Lufta dhe Paqja”, Los Anxhelos
  • “Zona e Konfliktit: Ukraina”, Çikago
  • “Lufta dhe Paqja e Donbasit”, Parlamenti Evropian, Bruksel
  • “Donbas: Lufta dhe Paqja”, Pragë
  • Ekspozitë fotografike rreth Betejës së Ilovaisk , Kiev 

About Post Author