Gëzim Llojdia:”Ne nuk duam luftë” – Këngëtarët e Eurovizionit nga Ukraina i përgjigjen pushtimit rus


Gëzim Llojdia

1.

Lufta që nisi nga Rusia kundër Ukrainës ka bërë  mjaftë këngëtarë fitues apo pjesëmarrës ne Eurovision te dalin kundër kësaj lufte. Një pjese e këngëtareve mesazhet e tyre i kane dhënë ne instagram….Këngëtarët nga bota e Eurovizionit , si në Ukrainë dhe Rusi, por edhe më gjerë – kanë ndarë ndjenjat e tyre në mediet sociale.

2.

Jamala, fituese e Eurovision 2016.Susana Alimivna Jamaladinova, e njohur më mirë me emrin e saj skenik Jamala, është një këngëtare, aktore dhe kompozitore ukrainase. Ajo përfaqësoi Ukrainën dhe fitoi Eurovision Song Contest 2016 në Stokholm, Suedi me këngën e saj “1944”. Ëikipedia Lindur: 27 gusht 1983 (38 vjeç), Osh, Kirgistan. Emri i plotë: Susana Alimivna Jamaladinova. Bashkëshorti: Bekir Suleimanov .Fëmijët: Emir-Rahman Seit-Bekir ogly Suleimanov.

Eurovizioni më i fundit i Ukrainës e filmoi veten në shtëpi me fëmijët e saj. Në një lutje emocionale, ajo i bëri thirrje botës që të mbështesë Ukrainën përballë asaj që ajo e quajti “agresion rus”.Miqtë e mi të dashur të huaj. Dashuria e botës, ushtria ruse ka nisur një pushtim të plotë të Ukrainës këtë mëngjes.

Nuk e di si është e mundur, por ata bombarduan njerëzit paqësorë në Ukrainë.

Ju lutemi, mbështesni Ukrainën. Ndaloni agresionin rus.”

3.

Alekseev. Emri artistik i Nikita Alekseev, ka lindur në Kiev, Ukrainë, në vitin 1993. Ai u rrit kryesisht nga nëna e tij, pasi babai i tij la familjen para se të lindte. Ai kurrë nuk e takoi babanë e tij, por ende shpreson ta takojë një ditë. Me këngët dhe performancat e tij ai shpreson që dëgjuesit të hapen ndaj emocioneve dhe ndjenjave të tyre. Gjatë Eurovision Song Contest 2018, është qëllimi i tij kryesor të ndajë ndjenjat dhe emocionet e tij me botën. Në moshën 10 vjeçare ALEKSEEV filloi të luante muzikë dhe formoi grupin e tij në shkollë. Në vitin 2010 filloi universitetin dhe vendosi të merrej me marketing. Megjithatë, ai nuk mund të jetonte pa muzikë dhe krijoi grupin muzikor studentor Mova, i cili kryesisht luante këngë nga Red Hot Chili Peppers. Në moshën 18-vjeçare ai tentoi të merrte pjesë në edicionin ukrainas të The Voice, por nuk i kaloi audicionet. Ai u përpoq përsëri në vitin 2014 kur këngëtarja Ani Lorak, e cila doli e dyta në Eurovision Song Contest 2008, i dha atij një shans gjatë audicioneve. Ndërsa nuk fitoi, ai u bë pjesëmarrësi më i njohur i serialit. ALEKSEEV punon ngushtë me Oleg Bodnarchuk, një nga drejtorët krijues më të famshëm në Evropën Lindore. Së bashku ata krijuan Drunk Sun (Пьяное солнце), i cili gjeneroi mbi 35 milionë shikime në YouTube. ALEKSEEV ka performuar në më shumë se njëzet vende rreth Evropës dhe më gjerë, dhe ka fituar disa çmime, si çmimi .Ai është i njohur në Bjellorusi dhe e konsideron veten një artist bjellorus, për këtë arsye mori pjesë në përzgjedhjen kombëtare të vendit për Festivalin e Këngës në Eurovizion.

Ylli ukrainas, i cili këndoi për Bjellorusinë në Eurovision 2018, përshkroi kaosin dhe panikun që e zgjoi në orën 5 të mëngjesit.

Ai përshkruan fqinjët që përplasin dyert e tyre dhe nxitojnë të largohen nga apartamentet e tyre dhe thotë se kontaktoi me të dashurit e tij për t’i kontrolluar. Ai thotë se shumë nga miqtë e tij që u përpoqën të largoheshin nga Kievi u detyruan të ktheheshin për shkak të bllokimeve të trafikut.

“I drejtohem të gjithëve që e lexojnë këtë dhe i shkruaj si një person civil paqësor jo ushtarak: Nuk ka gjë të tillë si luftë për paqen! Lufta nuk sjell asgjë përveç dhimbjes!

4.

Ruslana, fituese e Eurovizionit 2004.

Ruslana Stepanivna Lyzhychko , Ruslana Lyzhychko, lindur më 24 maj 1973 e njohur në mënyrë mononime si Ruslana, është një artiste regjistrimi fituese e Çmimit Botëror të Muzikës dhe Eurovision Song Contest,  që mban titullin Artiste e Popullit Ukrainë.Ajo është gjithashtu një ish-deputete.Ruslana ishte ambasadore e vullnetit të mirë të UNICEF-it në Ukrainë në 2004-2005. Ajo njihet si artistja solo më e suksesshme ukrainase në nivel ndërkombëtar dhe u përfshi në top 10 femrat më me ndikim të vitit 2013 nga revista Forbes.Sekretari i Shtetit i SHBA-së e nderoi atë me Çmimin Ndërkombëtar të Grave të Guximit në mars 2014. Ajo është emëruar qytetare nderi e vendlindjes së saj L’vivdhe është nominuar për të marrë titullin Hero i Ukrainës. Ajo është këngëtare, autore këngësh, producente, dirigjente muzikore, multi-instrumentiste, kërcimtare, aktore zanore dhe aktiviste sociale. Ajo shkruan, kompozon dhe prodhon këngët dhe videoklipet e saj. Që nga 28 dhjetor 1995 ajo ka qenë e martuar me Oleksandr Ksenofontov, një producent diskografik ukrainas. Së bashku ata kanë drejtuar kompaninë Luxen Studio që nga viti 1993, duke prodhuar trailera për radio dhe filma .Ruslana ishte artistja e parë nga ish-Bashkimi Sovjetik që mori zyrtarisht një disk platini, albumi i saj Dyki tantsi shiti më shumë se 170,000 kopje në 100 ditët e para pas publikimit.Ky album është albumi ukrainas më i shitur deri më sot, së bashku me versionin e tij në anglisht, më shumë se 500,000 kopje të shitura vetëm në Ukrainë. Ajo fitoi Eurovision Song Contest 2004 me këngën “Ëild Dances” duke marrë 280 pikë, që në atë kohë ishte një rekord pikësh. Pas fitores së saj, ajo u bë e famshme në Evropë dhe u bë një nga yjet më të mëdhenj të popit nga pjesa lindore e kontinentit. Kënga e saj fituese “Ëild Dances” dominoi listat evropiane për 97 javë duke u ngjitur në vendin e parë në Belgjikë për 10 javë rresht. Kënga e saj fituese e Eurovizionit u përfshi në albumin zyrtar të përpilimit të quajtur :”The Very Best of Eurovision” duke festuar 60 vjetorin e konkursi.tRepertori i saj përfshin këngë të realizuara kryesisht në gjuhën ukrainase dhe angleze, por ajo gjithashtu regjistroi versione të kopertinës në gjuhët spanjolle dhe latine.

Ruslana ndau një imazh të saj duke u lutur së bashku me një mbishkrim të gjatë. Ndër të tjera ajo tha: “Ne kemi punuar për shumë vite që bota moderne të zgjedhë Ukrainën si një vend që ka vuajtur nga regjimi rus për shekuj. Bota na ndjen dhe do të na ndihmojë. Të gjithë do të veprojnë për të ndalur luftën.”

5.

Kateryna Pavlenko (Go_A).

Kateryna Anatoliivna Pavlenkolindur është një këngëtare, kompozitore dhe folkloriste ukrainase. Ajo është vokalistja kryesore e grupit elektro-folk ukrainas Go_A. Pavlenko njihet edhe me pseudonimin Monokate (Pavlenko lindi më 10 gusht 1988, në Nizhyn, Chernihiv Oblast, Ukrainë, (në atë kohë ishte SSR e Ukrainës) një qytet në veri-lindje të kryeqytetit Kiev. Nëna e saj punonte një punë të papaguar në ushtri që do të thoshte se familja e saj ishte e varfër dhe, në një moment, e pastrehë.Ajo ishte e rrethuar nga muzika popullore që në moshë të vogël. Gjyshja e saj ishte këngëtare dhe i mësoi asaj stilin tradicional të të kënduarit të njohur si ‘zëri i bardhë’ dhe gjyshi i saj luante fizarmonikë. Nëna e saj gjithashtu këndoi në një kor popullor. Gjatë kohës së saj në shkollë ajo studioi kanto dhe u inkurajua nga mësuesit e saj për t’u bërë këngëtare opere, megjithatë ajo kuptoi se donte të bëhej një muzikante rock. Ajo ishte në një grup lokal rock si adoleshente dhe performoi në disa koncerte.

Kateryna Pavlenko e Go_A, , ndau përditësimet e ditës së saj gjatë të enjtes së pushtimit. Duke u thënë ndjekësve të saj se ishte “mirë” më herët gjatë ditës, ajo ndau në Instagram histori se u zhvendos në një strehë për të mbrojtur veten nga raketat ajrore në Kiev në orët e vona të pasdites.

6.

Anastasia Prykhodko.

Këngëtarja ukrainase Anastasia Prykhodko, e cila këndoi për Rusinë në Eurovision 2009, ndau një foto të saj të veshur krejt të zeza. Fytyra e saj përcjell ndjenjat e saj.

Anastasia Kostyantynivna Prikhodko romanizuar: Anastasiya Kostyantynivna Prykhodko, lindur më 21 prill 1987 është një aktiviste, politikane dhe ish-kantautore ukrainase. E njohur për zërin e saj të thellë të të kënduarit dhe përzierjen e muzikës popullore rock dhe pop, Prikhodko njoftoi se do t’i jepte fund karrierës së saj muzikore në mënyrë që të hynte në politikë në tetor 2018. Prikhodko më parë e kishte bërë veten një figurë kryesore gjatë Euromaidan dhe 2014  kur  nisën trazirat ruse në Ukrainë, duke shprehur mbështetje për forcat ukrainase dhe duke u zotuar se nuk do të performojnë më në Rusi.

7.

Loboda.

Svitlana Serhiivna Loboda,lindur më 18 tetor 1982, e njohur gjithashtu me emrin skenik Loboda, është një këngëtare dhe kompozitore ukrainase. Loboda përfaqësoi Ukrainën në Eurovision Song Contest 2009 dhe përfundoi në vendin e 12-të me 76 pikë. Si një vajzë e re, Loboda studioi piano, dirigjim, varietet dhe vokal xhaz dhe u rrit për të pasur përvojën e të qenit kompozitor, një aktore me role kryesore në një muzikal, një prezantuese televizive, një dizajner, një fotograf, një këngëtare në Ukrainë , grupi më i njohur i vajzave në Rusi dhe CIS dhe më në fund si artiste solo. Që në moshë të re Loboda tregoi një prirje për muzikë dhe aktrim, duke bërë muzikale në shtëpi për prindërit dhe të afërmit e saj në pushimet familjare. Prandaj, nuk ishte një vendim i vështirë për nënën e saj se në cilat kurse speciale të regjistronte të bijën për të studiuar. Në një shkollë të specializuar muzikore, Loboda studioi piano dhe në të njëjtën kohë zotëronte artin e të kënduarit dhe dirigjimit. Pasi mbaroi shkollën e muzikës, Loboda vazhdoi studimet e saj muzikore dhe hyri në departamentin e varietetit dhe këndimit të xhazit në Akademinë e Varieteteve dhe Cirkut të Kievit. Pikërisht në këtë kohë ajo u bë anëtare e grupit “Cappuccino”. Në vitin 2003 u audicionua për muzikalin e parë profesional ukrainas “The Equator”, ku mori rolin kryesor të “Mirana”. Më 28 dhjetor 2003, ajo filloi një grup të ri – “Catch”. Svetlana ishte krijuesi i repertorit dhe kostumeve skenike për grupin. Kjo ishte përvoja e saj e parë profesionale si kompozitore dhe stiliste.

Svitlana Loboda, ndau një foto të një gruaje, fytyra e së cilës përzihet me flamurin ukrainas – blu për qiellin, e verdhë për tokën. Loboda, e cila jeton dhe punon në Moskë, ndau ankthin dhe dhimbjen e saj të thellë.Zemra ime është thyer. Që nga ora 5 e mëngjesit për të gjithë familjen dhe miqtë e mi. Si është madje e mundur kjo? Zot ndaloje këtë. Unë thjesht po qaj.”

8.

Zlata Ognevich.

Inna Leonidivna Bordiuh  është një këngëtare dhe ish politikane ukrainase. Ajo përfaqësoi Ukrainën në Eurovision Song Contest 2013 në Malmö me këngën “Gravity”, duke u renditur e treta. Ognevich më parë u përpoq të përfaqësonte Ukrainën në konkurs në 2010 dhe 2011. Në vitin 2014, Ognevich u zgjodh në Verkhovna Rada për Partinë Radikale duke përdorur emrin e saj të lindjes Inna Bordiuh. Ajo dha dorëheqjen nga parlamenti pas një viti, duke përmendur kundërshtimin e saj ndaj .Ajo ka qenë e zëshme në mbështetjen e saj për forcat ukrainase gjatë trazirave pro-ruse në Ukrainë dhe njoftoi se nuk do të pranonte shtetësinë ruse pas aneksimit të Krimesë, ku u rrit Ognevich. Ognevich lindi në 1986 në Murmansk nga prindër ukrainas. Ajo u rrit në qytetin e Krimesë të Sudak.Në moshën 18 vjeç, Ognevich u transferua në Kiev, ku ajo, për të ndjekur një arsim të lartë muzikor.Ognevich është i diplomuar në Kolegjin Muzikor të Kievit. Gjatë vitit të tretë në Rheingold ajo filloi të punojë me grupe të drejtpërdrejta dhe bëri punën e saj promovuese. Ognevich në intervista ka pohuar se ajo ka jetuar në “shumë qytete dhe vende

Këngëtarja ukrainase e Eurovision 2013 kërkoi “paqe dhe qetësi për Ukrainën time të lindjes”.

“U kërkoj të gjithëve të mbajnë ekuilibrin në këto momente të vështira. Kontrolloni lajmet, mos u besoni falsifikimeve! Forcë për mbrojtësit tanë, mençuri për partnerët tanë dhe paqe për Ukrainën.”

9.

Tina Karol.

Tina Karol (lindur Tetiana Hryhorivna Liberman është një këngëtare, aktore dhe prezantuese televizive ukrainase. Ajo përfaqësoi Ukrainën në Eurovision Song Contest 2006 me këngën “Shoë Me Your Love”, duke u renditur e shtata. Që atëherë Karol është bërë mentore në The Voice of Ukraine dhe në vitin 2020 ajo ka qenë gjithashtu gjyqtare në Vidbir, Përzgjedhja Kombëtare e Ukrainës për Eurovision Song Contest.Lindur më 25 janar 1985 nga një nënë ukrainase dhe baba hebre ukrainas në Orotukan, rajoni Magadan, Lindja e Largët Ruse. Karol u transferua në Ivano-Frankivsk, Ukrainë në moshën gjashtë vjeçare. Babai i saj, Hryhoriy Liberman ishte nga Vashkivtsi, Ukrainë. Karol rrëfeu në vitin 2006 se ajo shpesh ndihej e diskriminuar në shkollë për shkak të mbiemrit të saj hebreAjo flet rrjedhshëm gjuhën ukrainase dhe ruse. Si adoleshente, Karol (me emrin e saj të vërtetë Tetiana Liberman) performoi për katër vjet me ansamblin e vallëzimit në degën e Kievit të Agjencisë Hebraike, dhe repertori i saj përfshinte këngë në hebraisht dhe në jidish. Në vitin 2000 ajo me këtë ansambël udhëtoi për në Shtetet e Bashkuara, ku paraqitjet e grupit mblodhën para për programet e Agjencisë Hebraike për Izraelin në Ukrainë. Në vitin e saj të katërt, asaj iu dha një bursë nga parlamenti i Ukrainës. Karol ka marrë pjesë në konkurse të shumta rinore, rajonale, ndërkombëtare dhe hebraike, si dhe në shfaqje muzikore dhe teatrale. Karol u bë soliste  e  Ansamblit të Këngëve dhe Valleve të Forcave të Armatosura të Ukrainës, si dhe një personalitet televiziv. Në 2005 ajo mori një emër skenik më pak hebre pasi producentët e Neë Ëave ia kishin sugjeruar atë.Në vitin 2006 ajo komentoi për këtë “Ishte një pjesë e marrëveshjes sime me producentët, por, të them të drejtën, jam e lumtur që ndryshova emrin tim. Ndjeva se kjo më pengonte në jetën time.Karol duke performuar në Eurovision Song Contest, 2006 Në vitin 2006 Karol fitoi në kastin për Eurovision Song Contest 2006 me këngën “I Am Your Queen” dhe për këtë arsye përfaqësoi Ukrainën në event duke përfunduar e 7-ta, duke shënuar 145 pikë, me një version të rishikuar të këngës me titull “Shoë Me Your Love” Në vitin 2006, Tina Karol publikoi albumin e saj debutues Shoë Me Your Love, dhe një album tjetër të titulluar Nochenka, me disa nga këngët e albumit të parë në Rusisht dhe Ukrainisht. Gjithashtu në vitin 2006, ajo filloi të studionte me korrespondencë në Universitetin Kombëtar të Aviacionit në Kiev. Në vitin 2006, ajo mori pjesë gjithashtu në fushatën e Kombeve të Bashkuara Unite for Children, Unite Against kundër AIDS kundër HIV/AIDS në Ukrainë.Në vitin 2007, ajo publikoi albumin e saj të ri dhe shkroi një përrallë “Pautinka”, një histori për një vemje, duke portretizuar biznesin e shfaqjes ashtu siç e ka përjetuar Tina. Philipp Kirkorov, Alla Pugacheva dhe Verka Serduchka kanë të gjithë “pjesë” në histori.

Aristja e Popullit e Ukrainës dhe legjenda e Eurovizionit, Tina Karol, tregoi se ishte në një manastir grash ndërsa ndodhi pushtimi. Ajo tregon se po lutet për vendin e saj.

10.

Mélovin

Këngëtari i Eurovision 2018, Mélovin, me origjinë nga Odesa, i cili jeton në Kiev, tregoi se ndihej jo rehat gjatë gjithë natës para pushtimit. Ai u bën thirrje ukrainasve që të vazhdojnë historitë e tij në Insta.

11.

Vova Ostapchuk

“Pashë panik në sytë e njerëzve” shkruan drejtuesi i Eurovizionit 2017 pasi u thirr për të ushqyer në orën 5 të mëngjesit si shumë në Kiev.

12.

Mariya Yaremchuk

Ylli i Eurovizionit 2014, Mariya Yaremchuk, bëri një postim të rrallë në rrjetet e saj sociale, të cilat ajo nuk e përdori më 2018 pas daljes nga jeta publike.

12.

Kristian Kostov

Nënkampioni i Eurovision 2017, Kristian Kostov ndau një mesazh nga shtëpia e tij në Moskë. Ai theksoi se nuk i mbështet veprimet e qeverisë ruse.

13.

Manizha

Këngëtarja më e fundit ruse e Eurovizionit, familja e së cilës iku nga lufta civile në Taxhikistan, ndau një katror të zi në faqen e saj në Instagram. “Burri im i ardhshëm është gjysmë ukrainas. Miqtë e mi të ngushtë janë ukrainas. Rusia dhe Ukraina nuk janë vetëm dy vende. Ne jemi familje dhe miq. Çdo luftë mes nesh është vëllazërore.”

13.

Sergej Lazarev

Sergey, një nga këngëtarët më të njohur të Rusisë, shkroi: “Ju lutemi të gjithëve, ndaloni! Së bashku, thoni STOP! Uluni në tryezën e negociatave! Le të jetojë populli!!! Askush nuk e mbështet luftën! Unë dua që fëmijët e mi të jetojnë në paqe! DUA të jetoj dhe të krijoj në një kohë të qetë!”

14.

Roop

Akti i Eurovizionit 2020 dhe 2021 i Lituanisë shprehu solidaritetin e tyre me ukrainasit, duke vënë në dukje se Lituania ka një histori të gjatë të përballjes me agresionin e huaj.

“Ne jemi me Ukrainën me gjithë zemër. Ajo që po ndodh tani është një shembull i egoizmit, çnjerëzimit dhe dëshirës për të sjellë edhe më shumë kaos në botë.”

Duke parë prapa në historinë e Lituanisë, ne kujtojmë se kemi përjetuar agresionin e regjimit rus shumë herë. Na pushtuan, na internuan, na vranë. Çdo familje ka kujtime të gjalla për të. Prandaj ne e kuptojmë dhe mbështesim Ukrainën tani.”

Burimi:ëiëiblogers.