Gëzim Llojdia:Ri-vizitë te poetët ukrainas që jetuan dhe vdiqën nën shtypjen sovjetike


Gëzim Llojdia

1.

Myroslav Laiuke e  thotë shkoqur : ri-viziton një perandori që ekzekutoi artistët e saj .Ka qenë 1 mars 2022  kur poeti  dhe shkrimtari i lindur dhe rritur në një fshat të vogël në Ukrainën Perëndimore, autor i tre përmbledhjeve me poezi, dy romaneve dhe një libri të ardhshëm për fëmijë. Do të përshkruante këtë masakër te :”Literary Hub”. Vepra e Myroslav është përkthyer në njëmbëdhjetë gjuhë dhe poezia e tij është muzikuar nga dy grupe muzikore me bazë në Kiev me reputacion ndërkombëtar: Dakh Daughters dhe Oy Sound System. Ai ka një doktoraturë në Studime Letrare nga Akademia Kyiv-Mohyla në Kiev, ku aktualisht jep mësim. Në vitin 2018, Myroslav u nderua si një nga liderët e rinj më novatorë në Ukrainë në programin e çmimeve Top Thirty Under Thirty të The Kyiv Post. Çfarë tregon Laiuke dhe arsyeja përse. Ja ata ishin rusët që dikur shtypnin zërin e e njerëzve të shquar të poetëve ukrainas dhe tani janë sërish pasardhësit e tyre  që po sjellin vrasje masive në këtë shtet.

Le ta fillojmë këtë  me një deklaratë   të  kreut të çmendur rusëve që ndryshe thotë 12 vjet më parë,ndryshe bën 12 vjet më pas.  Në vitin 2010 Putin deklaroi: “Kush nuk është penduar për rënien e Bashkimit Sovjetik është i pashpirt. Kush do restaurimin e tij është pa kokë.” Në pjesën e dytë të këtij citati kishte të drejtë. Tani ai lufton me 40 milionë njerëz “të pashpirt”. Këta njerëz e dinë çmimin e lirisë. Ata kujtojnë jetën dhe veprat e poetëve të tyre. Zemra e popullit ukrainas është e nxehtë dhe koka është e ftohtë. Lufta e tyre vazhdon,thotë M.Laiuke.

2.

Kemi kapërcimin  e parë të M.Laiuke drejt perandorisë, që vrau poetet. Në fillim të viteve 1930,  shkruan ai,në Bashkimin Sovjetik botoheshin aktivisht 259 shkrimtarë.

Në fund të viteve 1930-36. Si ishin zhdukur 80 për qind e shkrimtarëve?

17 u pushkatuan,  8 kryen vetëvrasje, 7 vdiqën për shkaqe natyrore dhe 175 u arrestuan dhe u vendosën në kampe.

 Gjashtëmbëdhjetë mungonin. Këto shifra japin një ide të qëndrimit të Bashkimit Sovjetik ndaj elitës kulturore ukrainase, një qëndrim që imponoi një lloj heshtjeje kulturore për disa dekada.

…Shkalla  e dytë që ka hedhur autori i shkrimit: Në vitet 1960, thotë ai, një brez i ri, i ri erdhi dhe e solli rajonin në një epokë të re të ndritshme artistike. Por gjithashtu u shkatërrua shpejt: poeti Vasyl Symonenko u rrah për vdekje, artisti Alla Horska dhe kompozitori Volodymyr Ivasiuk vdiqën në rrethana të çuditshme dhe shumë të tjerë u burgosën, u detyruan në spitale psikiatrike dhe u ndaluan të botonin.

Regjimi sovjetik zhvilloi agresion politik kundër figurave letrare ukrainase duke filluar nga vitet 1920 dhe zgjati deri në fund të viteve 1980, pikërisht përpara rënies së Bashkimit Sovjetik.

Autori sjell sërish një deklaratë tjetër të kreut rus.V ite më vonë, Putini, i cili ka deklaruar se, “Shkardhja e Bashkimit Sovjetik ishte katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit”, po përpiqet ta “zhbëjë këtë gabim”, duke filluar me sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës. Me këtë në mendje, tani është një moment i mirë për të rishikuar historinë e elitës kulturore ukrainase që jetoi dhe vdiq nën shtetin që Putini ka lartësuar: në veçanti, tregimet e poetëve Vasyl Stus, Yevhen Pluzhnyk, Volodymyr Svidzinsky dhe Pavlo Tychyna.

2.

…I pari quhet :Vasyl Stus Vdiq në vitin 1985 në kampin VS-389/36-1 në Rusinë qendrore-perëndimore .Autori sjell biografinë  dhe një poezi të  Stus.Vasyl Stus e kaloi fëmijërinë dhe rininë e tij në Donetsk, tani një qendër e të ashtuquajturës “Republika Popullore e Donetskut”, një qytet që është quajtur rus për disa vite nga propaganda ruse. Një qytet që, thotë se propaganda, nuk ka asgjë të përbashkët me kulturën ukrainase. Më 4 shtator 1965, filmi ikonë “Hijet e paraardhësve të harruar” u shfaq premierë në kinemanë “Ukraina” në Kiev. Në këtë ngjarje, Stus, së bashku me njerëz të tjerë që së shpejti do të quheshin disidentë, u thirrën për të dënuar represionet masive politike në Bashkimin Sovjetik dhe arrestimet e figurave kulturore ukrainase. Ai ishte gjithashtu një nga të parët në BRSS që mbështeti “Solidaritetin”, një lëvizje e sindikatave polake që luftonin kundër komunizmit, duke i quajtur ata “vullnetarë të lirisë”. Stus u përjashtua nga Instituti Pedagogjik në Stalino (tani Donetsk), ku studioi letërsi dhe histori.

Ukrainasit e dinë çmimin e lirisë. Ata kujtojnë jetën dhe veprat e poetëve të tyre. Në vitin 1972, libri i Stus “Cerful Cemetery”, të cilin një kritik sovjetik e quajti një fener artistik, edhe pse ai e quajti atë si shpifje, u bë pjesë e proceseve gjyqësore kur ai u arrestua për herë të parë. Ai do të vazhdonte të burgosej disa herë në kampet sovjetike, ku ai u privua të shihte djalin e tij të vogël dhe gruan,megjithatë, asgjë nuk e dekurajoi luftën e tij për të drejtat e tij, të drejtat e të tjerëve dhe të drejtat e njeriut në përgjithësi. Ai shkroi letrat delikate të birit dhe vepra të tjera duke mos e lënë kurrë veten të tërhiqej. Në këto letra, ai e mëson të birin të jetë i guximshëm dhe i nderuar, duke mos mundur t’i thotë këto fjalë ballë për ballë. Letrat janë të buta, të ngrohta dhe të ilustruara me përvojë personale. Kur u botuan si libër – vite më vonë, në kohën e pavarësisë – u bënë model edukimi për një njeri të nderuar. Një nga episodet më misterioze në letërsinë ukrainase është historia e :”The Soul Bird”, një përmbledhje me poezi e shkruar nga Stus para vdekjes së tij. Ky libër, të cilit Stus iu referua me letra në vitin 1983, përmbante 40 poezi. Dorëshkrimi u konfiskua menjëherë pas vdekjes së poetit në kamp , me shumë mundësi u shkatërrua, por mund të mbetet në arkivat e KGB-së në Moskë. Është interesante dhe në të njëjtën kohë absurde të lexosh kritikët sovjetikë mbi poezinë e Stus. Kritiku sovjetik A. Kaspruk, duke gjetur karakteristikat e asaj që ai e quan “rënie ideologjike” në librin e Stusit “Pemët e dimrit”, shkruan: “Psikika adekuate e një njeriu mund ta lexojë këtë libër vetëm me neveri dhe mungesë respekti ndaj poetit që shpif tokën e tij  dhe njerëzit e tij, në një mënyrë të tillë.” Vasyl Stus vdiq në vitin 1985 në kampin VS-389/36-1 në Perm, Rusi. Rrethanat e vdekjes së tij, siç ndodhte shpesh me artistët ukrainas që u arrestuan në Bashkimin Sovjetik, nuk janë të qarta.

3.

Hidhemi te autori i dytë dhe kemi një intermexo që bënë llaf për një varr masiv  ku ishin të varrosur një dramaturg,regjisor,romancier etj.

Yevhen Pluzhnyk. Vdiq në vitin 1936 në kampin e përqendrimit Solovky në Rusinë veriperëndimore .Në vitin 1937 në Sandarmokh, një vend varri masiv në Rusinë veriore, u ekzekutuan një numër artistësh ukrainas: Mykola Kulish, një dramaturg kryesor i kohës së tij, regjisori i teatrit Les Kurbas, romancieri i talentuar Valerian Pidmohylnyi dhe Mykola Zerov, një intelektual kyç.

…Të gjithë ishin në të dyzetat ,thotë autori i shkrimit. Në vend të kësaj, poeti Yevhen Pluzhnyk u burgos në kampet brutale të regjimit, ku do të vdiste brenda një viti nga tuberkulozi. Pluzhnyk nuk shkroi tekste politike dhe nuk ishte veçanërisht popullor. Sidoqoftë, ai u quajt terrorist në kohën e terrorit të Stalinit. Ishte një kohë kur poetët, artistët dhe hartuesit e fjalorëve quheshin terroristë nga regjimi, së bashku me njerëzit që injoronin kryesisht politikën, për të justifikuar torturat, burgosjet dhe ekzekutimet e tyre. Në një kohë kur shkrimtarë të tjerë hodhën dënime me zë të lartë ndaj Leninit, Stalinit dhe komunistëve, Pluzhnyk zgjodhi referenca për heshtjen, duke thirrur vazhdimisht frazat “Hesht”, “Hesht” dhe “Hesht”. Edhe ndërsa makinat gjëmojnë, traktorët trokasin dhe tubat e termocentraleve gjëmojnë, ai lutet për heshtje: “Oh, miku im! / Unë humbas forcën time të fundit, / Jetoj në një vend imagjinar, / Aty ku humbet imazhi yt, ku imazhi yt është i ëmbël, / Ku zëri yt… Hesht! Hesht! Hesht!” Pluzhnyk flet shkurt dhe në heshtje. Ai gëlltit fjalët: shumë nga poezitë e tij kanë një përfundim të cunguar. Ai nuk bërtet, nuk kërkon apo trondit. Ai thjesht është në margjinat e shtypit dhe vëmendjes sociale. Dhe ky ishte krimi i tij: ai nuk e përdori talentin e tij për të nderuar krerët, për t’i kënduar ode partisë komuniste, për ta dashur botën e re sovjetike dhe për ta shpallur atë me çdo fjalë. Për shkak të kësaj, ai heshti përgjithmonë.Ska mbyllje më të bukur.

4.

Te  një shkallë tjetër:Pavlo Tychyna Vdiq për shkaqe natyrore në vitin 1967 në Kiev. Pavlo Tychyna, i quajtur shpesh një nga poetët më të rëndësishëm ukrainas të shekullit të 20-të, është një figurë e diskutueshme për marrëdhënien e tij me regjimin sovjetik. Duke filluar nga vitet 1920, ai shkroi vetëm në mbështetje të regjimit dhe përfundimisht u bë kryetar i Sovjetit Suprem të SSR-së së Ukrainës, në qeverinë e Ukrainës Sovjetike. Tychyna këndoi në një kor manastiri si fëmijë. Ai u mësoi muzikë të tjerëve. Një herë ai kujtoi frikën që ndjeu ndërsa performonte me një kor në Chernihiv, një qytet që trupat ruse tani po përpiqen ta pushtojnë ndërsa vendasit dhe Forcat e Armatosura të Ukrainës u rezistojnë heroikisht atyre. Ka një akustikë specifike në galeritë dhe kishat nëntokësore, një që jep një ndjenjë të historisë mijëra vjeçare, që duket se i bën jehonë gjithçkaje që ka ekzistuar para nesh dhe që do të jetë. Në të njëzetat e tij, Tychyna botoi disa koleksione me poezi dhe ishte gati për një të ardhme të shquar. Megjithatë, nga gjysma e dytë e viteve 1920 e tutje, lexuesit nuk e kuptuan se çfarë ndodhi me të: shkrimi i tij dukej si një njeri tjetër. Vargjet e tij për famën e tiranëve mahnitin me egërsinë e tyre të privuar nga humanizmi, ata bëjnë thirrje për dhunë dhe janë estetikisht të varfër. Kur e njeh Tychyna-n  në disa vargje poezish për Leninin dhe Stalinin, ndihesh në siklet. Është e qartë se, nën presionin politik, Tychyna iu nënshtrua refleksit bazë të mbrojtjes së jetës së tij nga prishja fizike. Disa nga miqtë e Tychyna-s, të arrestuar gjatë kësaj kohe, zgjedhin të vrasin veten, duke parashikuar torturat  të tjerët pushkatohen në bodrumet e qytetit ose dërgohen në kampe. Vasyl Stus shkroi, “Fenomeni i Tychyna është një fenomen i epokës. Jeta e tij do të dëshmojë për kohët tona jo më pak se shkrime të tmerrshme të historianëve. Poeti jetoi në kohëra, që bënë një gjeni , një bufon.” Sistemi rus i dhunës politike ka për qëllim të thyejë një person. Kur një person thyhet, goditet edhe ideja e humanizmit.

5.

Shkojmë te vitit 1941.Volodymyr  Svidzinskyi .I vrarë në vitin 1941: djegur në një hambar në rajonin Kharkiv të Ukrainës lindore. Volodymyr Svidzinskyi i përket brezit të poetëve ukrainas të shekullit të 20-të, që nuk kanë varre , historia e tij, shumë shpesh, tregohet nga fundi. Ai u arrestua nga sovjetikët dhe u akuzua për “agjitacion anti-sovjetik” në tetor 1941, kur trupat gjermane po arrinin në Kharkiv. Me të burgosur të tjerë, ai u transportua nga NKVD – policia sekrete sovjetike  në stepat përreth Kharkiv, një qytet ku njerëzit tani fshihen ndërsa trupat ruse i bombardojnë. Grupi u mbyll në një hambar dhe u dogj. Svidzinsky nuk ishte veçanërisht i famshëm në mesin e lexuesve sovjetikë. Ai mori disa komente të dobëta për librat e tij: kritiku sovjetik Ivan Dniprovskyi, duke e shpallur atë të padobishëm për regjimin, shkroi: “[proletariati] nuk ka nevojë për libra të tillë” dhe “një lirik fshatar i poetit individualist nuk shpall asgjë për të”. Shkrimtarët e “proletariatit” do ta thjeshtonin qëllimisht fjalorin e tyre për të qenë i qartë dhe i paqartë për të gjithë; në vend të kësaj, Svidzinskyi zhytej lirshëm në oqeanin e gjuhës ukrainase. Svidzinskyi zbulon shumë fjalor unik të dialekteve dhe e mbush gjuhën ukrainase me të. Edhe pse poezia e tij erdhi shumë vonë për lexuesin ukrainas, edhe në vitet ’90 ajo la një përshtypje të re. Zemra e popullit ukrainas është e nxehtë dhe koka është e ftohtë. Lufta e tyre vazhdon. Poetët e asaj epoke shpesh përkufizoheshin nga ngjarjet e kohës, ndërkohë, Svidzinskyi jetoi jashtë kohës së tij, duke përkthyer grekët e lashtë dhe komeditë e Aristofanit. Ai qeshi në një kohë jo komike. Ai e trajtoi botën në mënyrë naive. Hetimi i tij dhe “emigrimi i brendshëm”  një koncept i zhvilluar nga shkrimtari gjerman Frank Thiess për të përshkruar largimin nga kultura e dikujt , u konsideruan si një krim nga qeveria sovjetike. Ata e ekzekutuan për këtë.

About Post Author