Gëzim Llojdia:UNESCO : 53 objekte kulturore në Ukrainë janë dëmtuar nga pushtimi


Gëzim Llojdia

1.

Ukraina ka shtatë vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ,duke përfshirë qendrën historike të qytetit të Lviv. Në Lviv, qytetarët po mbështjellin monumentet historike me plastikë në një përpjekje për t’i shpëtuar ato përpara sulmeve të mundshme ruse.

Komiteti Trashëgimisë botërore UNESCO  ka qenë tepër e shqetësuar se luftërat sjellin shkatërrim në  sitet arkeologjike  të popujve ku ato zhvillohen. Pas Sirisë tani vendin e shqetësimit të organizmit botëror e zë  Ukraina.Në këtë foto është Përkujtimorja Menorah jashtë Kharkivit në memorialin e Holokaustit Drobitsky Yar, një vend që pa një vrasje masive të popullit hebre nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore. UNESCO e përfshiu memorialin në listën e saj të vendeve që janë dëmtuar që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Shqetësimi i kësaj organizate rritet kur  publikohen të dhënat:Që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, UNESCO thotë se është verifikuar dëmtimi i të paktën 53 vendeve kulturore në vend.Organizata thotë se vlerëson dëmet e raportuara në media ose nga zyrtarët ukrainas dhe ka një sistem për të monitoruar vendet dhe monumentet kryesore të Ukrainës nëpërmjet imazheve satelitore.“Ekspertët tanë vazhdojnë të verifikojnë çdo raport dhe ka frikë se në këtë listë do të shtohen vende të tjera”, tha një zëdhënës i UNESCO-s për NPR.Që nga 30 marsi, tha UNESCO, vendet e konfirmuara të dëmtuara, të vendosura në disa rajone anembanë Ukrainës, përfshijnë 29 objekte fetare, 16 ndërtesa historike, katër muze dhe katër monumente. Shenjat fizike të trashëgimisë kulturore të Ukrainës po shkatërrohen gjithashtu.

2.

Kur filloi lufta, UNESCO zbatoi disa masa urgjente për të mbrojtur sa më mirë këto vende kulturore. Ajo mbajti takime të rregullta në internet me menaxherët e vendeve të Trashëgimisë Botërore, drejtorët e muzeve, zyrtarët e monumenteve kombëtare dhe shoqatat lokale të mbrojtjes së trashëgimisë në Ukrainë për të ofruar ekspertizë dhe këshilla praktike. UNESCO thotë se ka ekspertë në dispozicion 24/7 për t’iu përgjigjur emergjencave.

“Ne i ndihmojmë ata në identifikimin e strehëve të sigurta në të cilat do të ruhen sendet që mund të zhvendosen; dhe në vlerësimin dhe forcimin e procedurave të shuarjes së zjarrit,” tha zëdhënësi.

Agjencia thotë se është komunikuar gjithashtu me ministrin rus të Punëve të Jashtme Sergej Lavrov për të përsëritur se vendet e trashëgimisë janë të detyruara të mbrohen dhe i ka dërguar atij të dhënat e vendndodhjes së vendeve të trashëgimisë në Ukrainë.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina kanë nënshkruar një akt të Konventës së Hagës në 1954 që mbron pronën kulturore gjatë konfliktit të armatosur. Ai ndalon dhe dënon të gjitha sulmet dhe dëmtimet ndaj trashëgimisë kulturore.

Nëse vendet kulturore janë shënuar me një mburojë blu – emblema e konventës – do të thotë se ato janë nën mbrojtjen e konventës. Nëse kryhen sulme kundër këtyre vendeve, thotë UNESCO, autorët do të mbahen përgjegjës për aktet që përbëjnë krime lufte.

3.

Stafi i muzeut, kujdestarët e trashëgimisë dhe vullnetarët po garojnë me kohën për të mbrojtur thesaret kulturore të vendit, shumë prej të cilave, për ironi, janë të lidhura me Rusinë.

Mes katastrofës njerëzore që po shpaloset vjen kërcënimi i dëmtimit të pakthyeshëm ndaj trashëgimisë së pasur kulturore të Ukrainës. Monumentet dhe muzetë që përfaqësojnë burime të fuqishme të kujtesës kolektive dhe identitetit janë kapur në mes të zjarrit. Lufta ka dëmtuar tashmë vende kulturore si Muzeu i Artit Kuindzhi në Mariupol , një bibliotekë e ringjalljes gotike në Chernihiv , kompleksi përkujtimor i Holokaustit Babyn Yar në Kiev, blloku i apartamenteve Slovo (Fjalë) të epokës sovjetike në Kharkiv që u ndërtua për të strehuar gjuhën ukrainase. shkrimtarë dhe artistë dhe muzeu i historisë lokale të Ivankiv (nga i cili besohet se veprat e famshme të artistes popullore ukrainase Maria Prymachenko janë shpëtuar nga zjarri).

Zyrtarët e muzeut, kujdestarët e trashëgimisë dhe vullnetarët civilë po mbrojnë thesaret kulturore nga bombat sa më mirë që munden, ndërsa agjencitë ndërkombëtare po mbledhin fonde emergjente dhe ndihmë praktike në terren. Është një garë me kohën. Ironia e tmerrshme është se shumë nga këto artefakte janë të lidhura me kulturën ruse. “Duket sikur ne duhet të fshehim pikturat ruse nga predhat ruse,” tha Valentina Myzgina, drejtoresha e Muzeut të Artit në Kharkiv, duke folur pasi dritaret e muzeut u hodhën në erë më 8 mars. “Ne i fshehëm ato në mënyrë të sigurt, megjithatë vetë përkufizimi i ‘sigurisë’ sot është relativ.”

Këtu, ne shikojmë monumentet më të rëndësishme të rrezikuara dhe koleksionet muzeale brenda katër qyteteve kryesore të Ukrainës. Shkatërrimi i tyre do të ishte një humbje e rëndë jo vetëm për Ukrainën, por edhe për kulturën botërore. Siç thuhet në Konventën e Hagës të vitit 1954, në të cilën Rusia dhe Ukraina janë të dyja palë, “dëmtimi i pronës kulturore që i përket çdo populli do të thotë dëmtim i trashëgimisë kulturore të gjithë njerëzimit” shkruan Konstantin Akinsha.Ja disa të dhëna  në shkrimet  e autores.

Kiev

Kryeqyteti ukrainas ishte emri dhe qendra e Rusisë Kyivan, shteti i parë sllav lindor i themeluar në vitet 900. Trashëgimia e saj e krishterë ortodokse daton afro 1000 vjet më parë, duke përfshirë Katedralen e Shën Sofisë të shekullit të 11-të, simbolin e kombit ukrainas dhe Manastirin e gjerë të Shpellave (Pechersk Lavra) në bregun e lumit Dnieper, të cilat janë gdhendur së bashku në Lista e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Me mozaikët e saj të mrekullueshëm që tradhtojnë ndikimin bizantin, katedralja ndodhet në mënyrë të pasigurt pranë selisë së Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës, një objektiv për bombardimet ruse.

Kyiv është gjithashtu kryeqyteti kulturor i Ukrainës, me më shumë se 30 muze. Muzeu i Thesareve Historike të Ukrainës ka një nga koleksionet më të mira në botë të arit skith. Krenaria e saj është Pektorali i Artë i shekullit të katërt para Krishtit, një parzmore e gërmuar nga varri i Tovsta Mohyla. Muzeu Kombëtar i Artit i Ukrainës strehon një pasuri kryeveprash, me mbajtje të fortë të ikonave dhe pikturave të barokut ukrainas dhe modernizmit të shekujve 19 dhe 20. Pikat kryesore përfshijnë Jeta (1927), një triptik nga dishepulli i Klimt-it, Fedir Krychevsky, i cili u ekspozua triumfalisht në Bienalen e Venecias, dhe mprehja e sharrave (1927) nga Oleksandr Bohomazov, piktori i parë futurist ukrainas.

Sidoqoftë, Kievi nuk është i pasur vetëm me koleksione të artit ukrainas. Mjeshtrat e vjetër evropianë, arti aziatik dhe pikturat ruse janë grumbulluar në dy pallate që dikur u përkisnin koleksionistëve dhe filantropëve para-revolucionarë. Muzeu Kombëtar i Arteve Bohdan dhe Varvara Khanenko strehon vepra nga Gentile Bellini dhe Juan de Zurbarán, ndër të tjera. Muzeu Kombëtar i Galerisë së Fotografive të Kievit mban koleksionin e Ivan Tereshchenkos, një mik dhe rival i Pavel Tretyakov, i cili themeloi Galerinë Tretyakov të Moskës. Ky muze i rëndësishëm i artit rus ka shumë vepra të piktorit simbolist Mikhail Vrube.

Odesa

I goditur nga forcat ruse për herë të parë këtë javë, ky qytet port në Detin e Zi po përgatitet për betejë. Thasët me rërë janë grumbulluar rreth monumenteve si statuja e kryetarit të parë të bashkisë së Odesës, Dukës së Richelieu, në sheshin në fillim të bulevardit Prymorskyi, perlë arkitekturore e qytetit. Sheshi lidhet me portin nga Shkallët Potemkin, të ndërtuara në 1837-41, të cilat u bënë simbol i qytetit pasi u shfaq në filmin e Sergei Eisenstein të vitit 1925 Battleship Potemkin .. Muzeu i Artit Perëndimor dhe Lindor në Odesa ka kryevepra të tilla si pikturat e Frans Hals të Shën Lukës dhe Shën Mateut, dikur në pronësi të Katerinës së Madhe të Rusisë. Muzeu i Arteve të Bukura në Odesa mban një koleksion të formuar nga kryetari i fundit para-revolucionar i qytetit, Mikhail Braikevich, i fokusuar te artistët rusë të fundit të shekullit nga grupi Ëorld of Art. Pas revolucionit, ai emigroi në MB, ku la trashëgim një koleksion të dytë të veprave të të njëjtëve artistë në Muzeun Ashmolean të Oksfordit.

Lviv

Megjithëse sulmet me raketa kanë goditur periferi të Lviv, ai mbetet një strehë relativisht e sigurt për ata që ikin nga Ukraina lindore. I vendosur më pak se 50 milje nga kufiri polak, qyteti perëndimor është regjistruar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1998. Që nga themelimi i tij në shekullin e 13-të, ai ka qenë pjesë e mbretërisë së Polonisë, Perandorisë Austro-Hungareze, Republika e Parë Polake dhe Bashkimi Sovjetik. Një tenxhere shkrirjeje e kulturave polake, ukrainase, hebreje dhe armene, qendra e saj historike ruan tiparet e të gjithave. Katedralet polake dhe ukrainase, kishat armene mesjetare dhe pallatet e Rilindjes dhe Barokit grumbullohen rreth sheshit të tregut.

Muzetë mbajnë shembuj të rëndësishëm të artit evropianoperëndimor dhe ukrainas, jo më pak skulpturat e shkëlqyera prej druri barok të Johann Georg Pinsel, të cilat janë ekspozuar në Luvrin në Paris dhe Belvedere në Vjenë. Koleksionet më të rëndësishme të artit janë ato të Galerisë Kombëtare të Arteve Borys Voznytsky Lviv dhe Muzeut Kombëtar Andrey Sheptytsky. Javët e fundit, stafi i muzeut ka nxituar për të fshehur objektet në ruajtje, ndërsa skulpturat mesjetare u hoqën nga kishat ose mbroheshin nga thasë me rërë. Afërsia e qytetit me Poloninë e ka bërë atë një qendër për marrjen e dërgesave perëndimore të materialeve të paketimit dhe pajisjeve mbrojtëse të nevojshme urgjentisht.

Kharkiv

Qyteti lindor i mbiquajtur tani Stalingradi ukrainas ka qenë nën bombardimet ruse që në ditën e parë të luftës. Kryeqyteti i Republikës Socialiste Sovjetike të Ukrainës nga viti 1919 deri në vitin 1934, Kharkiv u shndërrua në vitrinën e modernitetit sovjetik. Ndërtesat e tij gjigante konstruktiviste janë në kontrast të plotë me Kievin e lashtë. Tre godina thelbësore konstruktiviste në qytet janë Derzhprom i madh (Shtëpia e Industrisë Shtetërore, 1928) në Sheshin e Lirisë, Posta Qendrore (1928-29) dhe Bursa Telefonike (1930). Të tre ndërtesat janë në zona të granatimeve të vazhdueshme ruse. Ata nuk kanë pësuar ende dëme të konsiderueshme, por bombat tashmë kanë shkatërruar shtëpi aty pranë.

Koleksioni i Muzeut të Artit në Kharkiv, i cili përfshin më shumë se 25,000 piktura, skulptura dhe vepra në letër, nuk u mor në ruajtje deri më 8 mars, kur bombardimet ruse thyen dritaret. Sulmi rrezikoi pikturat e realistit të njohur rus Ilya Repin, duke përfshirë versionin e dytë të Përgjigja e Kozakëve Zaporozhian (1893

About Post Author