Gëzuar ditëlindjen Selman!


(Autopoezi) “Pershendetje “mik”,gezuar ditelindjen…

Shume urime nga vetja ime…

Te rroshe sa te duash vete…

Jeta shuhet kur “motorri” ngec…

Ti kush je qe me uron …

Me thuaj,nga vjen,ku shkon..

Une or “mik” kam bere rruge te gjate…

A thua se tani jam tuj plak…?

Mire,mire kete e dime vete…

Por kush te soll ty ne jete…

Kete e di babai qe me gjizi…

Dhe Nene Nasibeja qe me lindi…

Si manar nga mbrapa te mbante..

6 vjeç gji te dha or djal….

Por,gjyshja Sosia fort me bertiste..

Ik or “jezite” se nenen e bezdise…

Thone se nena jote te dha nje shuplak…

Faqen ta skuqi,ta beri flak…

Ashtu eshte or “mik”..si thua ti..

Nena me perqafoje,nuk me dha me gji…

Po te pyes,sa vjeç je sote ne kete dite…?

Di te pergjigjesh,apo te merzise…

Drejte e ke or “mik”,jam i lumtur sote…

74 vite mbusha,me femije,gruan, niper, mbesa,vella,moter…

Epo faleminderit,te perqafoje…

Kete ditelindje per shume vite ta gezosh…

Edhe “une” te uroj gjithe te mirat ne jete…

Keshtu u takofshim, ndoshta pas 25 vjet…”

17 Gusht 2023 !