Guri i lindjes së gushtit: Peridot, spinel ose sardoniks


Guri i lindjes së gushtit: Peridot, spinel ose sardoniks

Guri i lindjes së gushtit: Kristal peridot.Një afërsi e një kristali Peridot, një nga tre gurët e lindjes së gushtit të njohur

Keni lindur në gusht? Nëse po, ju keni një zgjedhje midis tre gurëve të lindjes: peridot jeshil, kristalor; spinel i gjallë dhe shumëngjyrësh; ose sardoniks me vija.

Gushti gur lindjes peridot

Peridot është një varietet transparent i olivinës me cilësi të çmuar , një mineral i përbërë nga silikate magnez-hekur . Ngjyra e olivinës varion nga ulliri në jeshile gëlqere, ndonjëherë me një nuancë kafe. Sasi të vogla hekuri në kristal i japin atij ngjyrën e gjelbër, ndërsa nuanca kafe tregon një përmbajtje më të lartë hekuri.

Nga rruga, disa nga gurët më të mirë peridot duken më të gjelbër nën dritën artificiale dhe kanë pseudonimin e smeraldit të mbrëmjes .

Që nga kohërat e lashta, njerëzit prodhonin dhe minuan peridot në një ishull në Detin e Kuq të quajtur Zabargad, që do të thotë olivin në arabisht. Është një ishull i vogël, i shkretë ku nuk rritet asgjë. Plus, nuk ka ujë të freskët dhe është jashtëzakonisht i nxehtë gjatë gjithë vitit, përveç në mes të dimrit. Kristalet e gurëve të çmuar që variojnë nga milimetra në disa centimetra rreshtojnë çarjet në shkëmb që gjenden në disa vende në ishull. Në fakt, plazhet pranë depozitave kanë një nuancë të gjelbër për shkak të kristaleve të vogla të gjelbra peridot.

Norvegjia, Brazili, Kina, Kenia, Sri Lanka, Australia, Meksika dhe distrikti Mogok i Myanmarit (Burma) prodhojnë gjithashtu kristale të peridotit. Për më tepër, rezervimi indian San Carlos në Arizona dihet se ka gurë të vegjël peridot. Së fundi, edhe disa meteoritë përmbajnë peridot.

Historia e Peridotit

Për shkak se peridoti është ndër gurët e çmuar më të vjetër të njohur, ai ka një histori të gjatë. Në fakt, peridoti ishte “topazi” në parzmoren e Aaronit, kryepriftit të hebrenjve në Biblën hebraike. Plus, egjiptianët e lashtë krijuan rruaza nga peridot, nga rreth 1580 pes deri në 1350 pes. Dhe peridot ishte në përdorim popullor nga grekët dhe romakët si intaglios , unaza, inlays dhe varëse.

Për më tepër, peridoti ishte një simbol i nderuar i diellit në kohët e lashta. Grekët besonin se ajo i sillte dinjitetin mbretëror mbajtësit të saj. Gjatë Mesjetës, njerëzit mbanin peridot të shpuar të lidhur në flokët e një gomari dhe të lidhur në krahun e majtë për të larguar shpirtrat e këqij. Dhe kryqtarët menduan se gurët peridot ishin smerald. Kështu, ato u shfaqën si stoli në kishat e Evropës.

Për më tepër, peridot ishte një perlë e çmuar vonë në Perandorinë Osmane (1299-1918). Sulltanët turq mblodhën ndoshta koleksionin më të madh të peridotëve në botë. Froni i artë në muzeun Topkapi të Stambollit përmban 955 kabochons peridot (gurë të çmuar ose rruaza të prera në formë konveks dhe shumë të lëmuara) deri në 1 inç. Plus, stolitë e çallmës dhe kutitë me xhevahire përdorin peridot. Megjithatë, guri më i madh mund të jetë një gur i çmuar 310 karatësh që i përket Smithsonian. Një gur 192 karatësh me ngjyrë jeshile ulliri të pastër është pjesë e bizhuterive të kurorës ruse në Kremlin.

Spinel guri i lindjes së gushtit

Një shtesë e kohëve të fundit në gurët e lindjes së gushtit është spineli shumëngjyrësh. Spinel ka qenë në përdorim për shekuj dhe është në dispozicion në shumë ngjyra. Mund t’i gjeni në nuanca të gjalla rozë, portokalli, të kuqe, gri, jeshile, vjollcë dhe blu. Ata shpesh ngatërrohen me rubin dhe safir. Zakonisht ato përmbajnë magnez dhe alumin. Ngjyrat e tyre janë prej hekuri, kromi, vanadiumi dhe kobalti. Spinel kanë një fortësi Mohs prej 8, duke i bërë ato të përshtatshme për përdorim të përditshëm në unaza.

Në fakt, shumë rubin të njohur rezultuan të ishin spinel. Princi i Zi prej 170 karatësh në kurorën angleze dhe Timur Ruby 361 karatësh – një pjesë tjetër e bizhuterive të kurorës angleze – janë vërtet spinelë.

Vetëm në fund të viteve 1700 spinel u identifikua si një mineral unik . Deri atëherë, spinelet quheshin rubin. Në fakt, një spinel i kuq dhe një rubin i kuq i vendosur krah për krah do të dukeshin identike. Pra, nuk është për t’u habitur që depozitat e spinelit gjenden me korund (rubinë dhe safirë). Burimet përfshijnë zona në Sri Lanka, Tanzani, Afganistan, Kamboxhia, Vietnam, Mianmar dhe Pakistan.

Edhe pse rubinët kanë një çmim premium, spineli është më i rrallë se rubini. Megjithatë, spineli nuk është aq i shtrenjtë sa një rubin (ose safir). Edhe pse, popullariteti i tyre – dhe çmimi – mund të vazhdojnë të rriten.

Dije spineli

Mendohet se spineli ndihmon në shërimin e kushteve të tilla si inflamacioni dhe sëmundjet e gjakut. Plus, thuhet se mund t’i sjellë rehati dhe paqe përdoruesit duke reduktuar mendimet dhe ndjenjat negative.

Sardoniksi i gurit të lindjes së gushtit

Sardonyx është një shumëllojshmëri e mineralit silicë të quajtur kalcedoni . Ky mineral përmban shtresa të grumbulluara të fibrave të vogla kuarci, duke i dhënë atij një pamje me shirita. Plus, shtresat në këta gurë variojnë nga të tejdukshëm në të errët. Gjithashtu, gurët ndryshojnë në ngjyrë. Ato mund të jenë të bardha, gri ose nuanca të tjera shumëngjyrëshe.

Gurët e sardoniksit zakonisht përmbajnë shirita të sheshtë të bardhë dhe kafe-të kuqe. Në të vërtetë, fjala sardonyx vjen nga greqishtja sard që do të thotë “kafe e kuqërremtë” dhe oniks që do të thotë “perlë me vena”. India prodhon gurët më të mirë. Plus, Gjermania, Çekosllovakia, Brazili, Uruguai dhe rajoni i Liqenit Superior dhe Oregon në Shtetet e Bashkuara kanë të gjitha depozita të sardoniksit.

Artistët – të lashtë dhe modernë – shpesh gdhendin kameo dhe intaglios nga sardoniksi. Cameos janë figura të gdhendura në një gur, ku shtresa e bardhë shfaqet si reliev dhe shtresa me ngjyrë është sfondi. Intaglios janë e kundërta e kameos. Ato janë figura të incizuara të gdhendura në gur, përmes shtresës së errët për të zbuluar shtresën e lehtë.

Sardonyx është një gur i çmuar relativisht i zakonshëm dhe i lirë. Ishte një gur i çmuar i preferuar në kohët e lashta, i njohur jo vetëm sepse ishte tërheqës, por edhe sepse ishte gjerësisht i disponueshëm. Ndryshe nga gurët e rrallë të çmuar të disponueshëm vetëm për familjen mbretërore dhe fisnikërinë, njerëzit më pak të pasur mund të merrnin sardoniks.

Dije sardoniksi

Ushtarët romakë mbanin hajmali sardoniksi, objekte që mbanin një shenjë ndikimi astrologjik për t’u mbrojtur nga e keqja dhe për të sjellë fat të mirë, të gdhendura me heronj si Herkuli ose Marsi, perëndia e luftës. Dhe njerëzit besonin se guri do ta bënte atë që e mbante aq trim dhe guximtar sa figura e gdhendur në të. Gjatë Rilindjes, njerëzit besonin se sardoniksi sillte elokuencë mbi mbajtësin, duke e bërë atë të vlerësuar nga folësit dhe oratorët publikë.

Ndoshta guri më i famshëm i sardoniksit ishte vendosur në një unazë ari, të gdhendur me portretin e Mbretëreshës Elizabeth I të Anglisë. Mbretëresha ia dha atë Kontit të Essex-it si shenjë miqësie dhe ajo e siguroi atë se do t’i vinte gjithmonë në ndihmë nëse ai do ta kërkonte ndonjëherë.

Kështu, kur konti shkoi në burg për tradhti dhe po përballej me prerjen e kokës, ai u përpoq t’ia dërgonte unazën mbretëreshës së tij. Por ajo ra në duart e Zonjës Nottingham, burri i së cilës ishte armik i Earl of Essex. Duke menduar se koni ishte shumë krenar për të kërkuar mëshirën e saj, mbretëresha lejoi ekzekutimin e tij. Më pas, deri në rrëfimin e Lady Nottingham-it në shtratin e vdekjes, mbretëresha mësoi të vërtetën, e cila e la zemrën e thyer.

Përfundimi: Foshnjat e gushtit kanë tre gurë lindjeje, peridot, spinel dhe sardoniks.