Hark’i k’eputun-Nga Thodhori Baba.


Mendime per vellimin poetik te poetit rebel Petraq Kote.

Une jam ….

Ai ishte perballe meje Nje djale energjik me nje fizionomi ,prej fisniku Une jame Redon Veliu.

Redoni..Po!

Djali i familjes se atdhetare Virjonase.

Qendronte perballe meje.

Nje cast heshta

Nje drithem e lehte me pershkoi qenjen time.

Djali nga qyteti i njemije dritareve me dhuroi vellimin filozofik te te madhit dr.pr Isuf Luzaj…

Madheshtia e profesorit

Nderej ne cdo faqe te librit .

Shkeputa keto pak rreshta nga vellimi i librit te

Profesori ,filozofit te pavdekshmit Isuf Luzaj ku shkruan:

-Thashe e njoh,e pranoj shpirtin tim romantik.Nuk mund te jem ndryshe qe kurse jam ILIRO-THRAK,porse per te provuar qe nuk jam rob i asnje shkolle romantike,as gjermane,as frenge,as italiane aq me pak sllave a arabe do te jap ketu nje pasqyre te qarte te romantizmit tim te painkadruar ne asnje nga shkollat e tjera…..

Me sa force mbrohet kombi .Me sa force mbrohet gjuha,me sa force mbrohet flamuri.

Cfare krenarie e te qenit Arberor.

Por nuk ishte ky qellimi i kesaje ligjerate qe po shkruaj

Kur kombi eshte mbi gjithcka dhe krenaria e te qenit Arberor mbulon qenjen tone ,domosdo brenda teje

vlone si vullkan .

Krenarie Arberore.

Ajo krenari e ligjshme,qe te shoqeron viteve te tua ,pa u poshterruar pa u ndrojtur ,per gjuhen,gjakun,flamurin e te pareve te tu.

A nuk eshte e njejta dashuri dhe krenari per rrenjet e tua ….kur lexon keto rreshta ne poezine e prozatorit dhe poetit rebel Petraq Kote.

Per poetin gjithcka eshte at’dheu Arberia vendlindja e tije krenaria e rrenjve te te pareve.Ky eshte poeti.

Ky eshte Petraq Kote

qe me aq dashuri i shkruan vendelindjes se bukures ,hyjnores.

Arberis.

HARK’i K’PUTUN

Nuk munde te mos e vecoja kete liber poetik dhe te mos e lexoja dhe rilexoja kete prurje te vecant te ketije autori.

…e mbaj mend te shkuaren

Sa bukur ,sa krenar poeti me madheshtin ,forcen,dashurine per rrenjet e tije arberore shkruan:

-Mesova se isha Kote,taulant,ilir,arber,shqiptar.

Ky eshte shpirti i poetit rebel ku lirine e tije dashurine,per rrenjet e gjene me tere forcen ne poezite e ketije vellimi.

Poeti Kote eshte nje pene e fuqishme bashkohore jo vetem ne shqiper por pena e tije i kalon kufijt arberor.Po e krasoje vargun e tije metrik apo te thyer me detin me ngjyrat e tije ,me forcen ,me thellesin

Poeti i ngjan detit ne kater stinet kjo e bene me te bukur vargun mjeshteror te Petraq Kotes.

Kur ne njeren nga poezite e tije shkruan:

…isha atije sot,ne Sheq Marinas.

Shiu binte si tre mije vjet me pare

Dielli ,si tre mije vjet me pare

Ererat,si tre mije vjete me pare

I kishin emrat

Vetem toka ishte coptuar…

Poeti e ndjen me shume se kushdo coptimin arberor te trojeve te tije

Ai kthehet pas ne kohe dhe hapat e tije rendohen nga trishtimi

Nga lengimi dhe brengat e atedheut te tije.

Poeti shpesh kalone dhe ne vargun metrike duke i shkruar aq bukur dashuris

Molla

Eshte njera nga poezit

E tije ..kur shfleton faqet e librit harron …dhe poezia e Petraqit te duket se lexon Esenini,ose madheshtia e vargut R.Bernsit te serviset ,pa kuptuar se autori eshte arberor.

Por poeti nuk harron njerezit e mire dhe te urte te krahines se tije .Emrat e tyre ,fisnikerine dhe urtesin kristiane .

Poeti nuk le pa hedhur vargje per brengen,dashurin,per vashezat e bukura myzeqare qe vine ne kujtese dhe largohen endrrave neteve pa hene.

Hark’i K’putun

Eshte nje prurje me vlera bashkohore e poetit rebel Petraq Kotes

Ku redaktori mjeshtri i vargut Xhelal Tosku ka ditur te rruaje me fanatizem madheshtin dhe forcen e mendimit te ketije vellimi poetik.

-Atdheu eshte i shenjte

-Mesova se isha

Kote,taulant,ilir,arber,shqiptar.

Rende fuqishem zeri i poetit rebel

Petraq Kote.Ne kete shekull ku marrezia te shoqeron bashk me dashurine e poetit plageve te atdheut.