Ilirian Ali:Një ditē me nënën time !


Një ditē me nënën time !

Nuk më kishte ndodhur asnjë herë një reagim i tillë me nënën.U ktheva në shtëpi dhe e mora për qafe,u gëzova që kishte ardhur dhe e mbështolla në kraharorin tim,por ajo çuditërisht u tregua indiferente ,jo si gjithmon .Filloi duke me derdhur llojë llojë fjalësh e duke më shar.-Ti nuk kujtohesh për mua ,ti nuk na do,unē erdha te puna të më çoje të vizitohesha dhe nuk të gjeta ,nuk e di nga shkon dhe nuk e çan kokën as per mua e as për têt at dhe shumë e shumë sharje të tjera që nuk i kisha dëgjuar ndonjiherë nga goja e saj.Ajo nuk ta përtonte kur i mbushej mendja se kishte të drejtë,por këto ankesa nuk i kisha dëgjuar ndonjëherë,jo që nuk u kisha lënë rast prindërve të kishin qejfmbetje ,apo të ishin të mërzitur,por nuk po kuptoja nga e kishte ajo tërë këtë mllef.Ajo vazhdoi -Kush do të më çonte te doktori ,kë kam unë këtu ?Ne gëzuam që na erdhe pranë por jo kështu .Eh ,e bardha nënë ,Në fakt ishte dhe ndjeshme dhe prekej shpejt.Me pleqërinë e saj kur vinte në shtëpinë time në Vlorē edhe kur unë shkoja në fshat ,atje ku u linda e u rrita pranë tyre ,mè priste me ankesa e me kritika pastaj me puthte e çmallej me mua. Ajo ishte një natyrë shumë interesante shumë e veçantē,kishte një zgjuarsi natyrale,me humor të këndshëm e spontan ,e dashur ,nuk i bënte keq njeriu ,Nëna ime ishte e bukur edhe në shpirt ,por me mua sikur donte të përkëdhelej,ndoshta nga që Kam qënë si më i larguari nga të tjerët.Pastaj ,nuk thonë kotë ,që plaku èshtë si fèmija .Ajo më shante ,më kritikonte e më gërdiste ,si i thonë fjalës sa i donte qejfi e pastaj më përqafonte e më mbështillte në gjirin e saj tè ngrohëtë plot aromē trëndeline, Edhe tani e ndiej,sikur e kam pranë aromën e nënës time të dashur.Atë ditë nuk e kuptova nga e kishte tërë atë zëmēratë ,që më priti me tërcëllimē,ajo ditë sikur ishte pakëz më ndryshe se herët e tjera.Unë para një jave isha në fshat bashkë me familjen dhe u ndava shumë mire me ta,gruaja ime i respektonte prindrit e mi dhe ata e donin shumë .Çtë ketē ndodhur mendoja me vehte Nejse -Pa prit një herë i thashë disi i inatosur, Kush të ka frymëzuar kështu,pse je ndezur kaq shumë e je mërzutur me mua,hajde të shkojmë tani te doktori ,une nuk kam qënē nē teatër, isha me filmin në Nartë dhe tani sa u ktheva,nuk e dija se do të vije, nuk pash ëndërr? Por ajo vazhdoi me të sajën -Nuk kam nevojë ,mbarova punë te doktori ,më çoi njē shoku yt ,një djalë ,për kokë të djalit, flori, gojê ëmbël i dashur ,i mirë e i respektueshem ka bërë djalë nëna.- Po kush është ky shoku im i thashë.-Mē duket se Besnik e quanin më tha , ishte veshur me nje pallto të zezë ,i pashēm edhe doktorin e kishte shok.Oooooou e mora vesh i thashe e mora dhe nuk e përmbajta dotë vehten ,por e shava keq nëpër dhëmbëb,pastaj ja dhash të qeshurës ,ha ha ha ha ha ,prandajë është i mirë ai ,se e ka bërê nënë Fatua ndèrsa mua më ke bërë ti ,hajde cole hajde (kështu i flisja nënës me përkëdheli) Aaaa i poshtri thash me vehte ,lëre, lëre e marr me mend që ai të ka frymëzuar e të ka mbushur mendjen,duke më sharë,ka qejf të na bëjē të grindemi.Më thuaj,të ka thënë që:” Lilua është bërë mëndje madh ,që Lilos ja ka prishur mendjen kaurka dhe e ka bërë për vehte,ja ka bërë tetë me dy dhe nuk mendon as për ju dhe për asnjë tjeteŕ? Të ka thënë apo jo???-Uaaa të keqen nëna !Tamam kështu më tha ,uaa ,uaa, sikur ti ke qënë atje tamam, për kokën tuaj kështu më tha dhe unë u çudita ,por ai mu duk njeri seroz uaaaa bëka dhe shaka të tilla ai palo djalë-Hajde i thashe të hamë,qetsohu.se ai është shoku im dhe nuk e ka per here te pare.. . .U qetsua e shtrenjta ime. Shkriu akulli ,nuk zgjati shumë atë ditë me nēnën dhe u ulem për të ngrēn drekë .Të nesërmen u takuam me Beson pim kafe bashkë të tre.Po nëna nuk ndejti pa ja kthyer përgjigjen -Këtë djalin tim e pashë i tha,që gruaja ja kishte bërë “Tetë me Dy”,sepse më priti e më përcolli si zonjë,po merakun tënd kam a të keqen nëna,se ti e ke dhe nga laberia e mirë, si ta bënë gruaja jote tetë me dy ,apo tetë me zero,se ato janë si arrëza të pickojnë e të helmojnë keq ,u shkrim së qeshuri -Besua i thash nënës është shok i mirë dhe shakatē i bën pa të keq ,se na njef mire Besua e mori per qafe dhe u ndamë duke e përcjellë për në fshat????

About Post Author