Informacione për videon e jashtëzakonshme të UFO-ve në Hënë e ndarë nga gazetari meksikan


Viki Verma

Gjatë ditëve të fundit, një pamje e një UFO-je të madhe në formë donuti që kalon para Hënës ka habitur komunitetin e UFO-ve. Videoja është bërë sensacion pasi studiuesi i famshëm meksikan i UFO-ve Jaime Maussan e ka shpërndarë në llogarinë e tij në Twitter. Objekti misterioz thuhet se është xhiruar me një kamerë me rezolucion të lartë dhe do të ishte dhjetëra milje në diametër.

Jaime Maussan postoi një video në faqen e tij në Twitter duke pretenduar të tregojë ekzistencën e një UFO afër Hënës dhe të mbështesë teoritë e jetës jashtëtokësore. Ai është një personalitet mjaft i njohur nga Meksika, i cili njihet për hetimin e tij për çuditshmërinë e lartë. Ai njihet gjerësisht jashtë Meksikës për kërkimin e tij në mumiet me tre gishta me kafka të zgjatura .

Z. Maussan e shfaqi videon fillimisht në kanalin e tij në YouTube më 6 tetor, por ajo shkaktoi një bujë në mesin e studiuesve të UFO-ve pasi ai e ndau atë në llogarinë e tij në Twitter. Videoja ka mbi treqind mijë shikime në postimin e tij në Twitter. Objekti sigurisht u kap nga një person kinez me një aparat fotografik shumë të avancuar (ndoshta një Nikon P900 ose P1000, i cili ka një lente zmadhimi 3000x të integruar për pamjet burimore të hënës aktuale).

Ndërsa personi po shikonte drejt përpara me kamerën, një objekt i çuditshëm në formë disku u shfaq në këndin e sipërm të majtë të shkrepjes. Rezolucioni i kamerës bëri të mundur kapjen e qartë të formës së këtij objekti. Z. Maussan shkroi: “Dëshmi të jashtëzakonshme të kapur në Kinë me një aparat fotografik profesional me një zmadhim të fuqishëm. Në video mund të shohim lëvizjen e një anijeje përballë Hënës. Kjo ndodhi më 29 shtator 2022.”

Megjithatë, zoti Maussan nuk e ndau burimin e kësaj videoje. Për më tepër, videoja u shfaq më parë në YouTube, e shpërndarë nga ” Kanali Curiosity Top 10 “. Tregimtari i videos pretendon se video ishte nga një faqe e UFO-ve me anëtarësim me pagesë, të cilën ai nuk mund ta zbulonte. Ai tha se kjo u kap nga Nikon P900 në shtator 2018, i cili përputhet pak me rrotullimin e Hënës gjithashtu. Pra, zoti Maussan mund të jetë i gabuar për datën e saktë të videos.

Narratori tha: “Një UFO e zbrazët në formë disku del nga këndi i sipërm i majtë i ekranit dhe fluturon diagonalisht poshtë. Nuk jam i sigurt nëse lëshon dritë më vete, por një krahasim i kratereve përreth konfirmon se është i madh. Kur zmadhohet, ka shumë vrima të vogla përgjatë qendrës, që ngjajnë me një donut. Përafërsisht mund të ndjehet se ky është një material metalik i veçantë. Kjo na bën të mendojmë, a ka vërtet një bazë të përfolur të UFO-ve në anën e largët të Hënës?”

Jaime Maussan është një gazetar, personalitet televiziv dhe ufolog meksikan. 

Videoja është padyshim emocionuese dhe magjepsëse. Megjithatë, shumë individë shprehën mendimet e tyre në lidhje me klipin që Maussan pretendon se është dëshmi autentike e jetës aliene në Twitter. Shumë përdorues të Twitter-it bënë shaka për zanatin e supozuar të alienëve. Të tjerë shprehën shqetësimin se sa i ndryshuar rëndë ishte materiali video.

Një përdorues i internetit ka ndarë ekzaminimin më të mirë për videon.

“Nëse do të ishte reale, atëherë pozicionohet mes Tokës dhe Hënës. Ne e dimë këtë sepse po kalon para hënës, ndërsa filmohet nga sipërfaqja e Tokës (kina, supozohet). Ne gjithashtu e dimë se hëna është e plotë, pasi ajo shfaqet si një disk i plotë në 1:09.

Kur hëna është e plotë, ajo shtrihet përballë diellit në qiell. Kjo është arsyeja pse kur shikojmë hënën e plotë, nuk shohim asnjë hije në sipërfaqen hënore – dielli po shkëlqen “drejt poshtë” në anën e hënës përballë Tokës.

Nëse “ufo” është midis Tokës dhe hënës së plotë, ajo gjithashtu nuk duhet të ketë asnjë hije mbi të – burimi i dritës që shkëlqen mbi të është dielli, i cili shtrihet përballë hënës dhe ufo-s në qiell. Prandaj, hija në anën e poshtme të majtë të videos nuk ka kuptim. Hija duhet të jetë në “anën e pasme”, në anën që nuk mund ta shohim – ashtu siç do të ishte edhe hemisfera e pasme e hënës në hije. Prandaj ky nuk mund të jetë një objekt i ndriçuar nga dielli.

Për më tepër, objektet që kalojnë para hënës së plotë, siç shihen nga Toka, duken si silueta të errëta, jo si objekte të ndriçuara. Që kjo të jetë një “mjeshtëri” e vërtetë, duhet të shkëlqejë vetë, por vetëm në gjysmën e sipërme të djathtë”.

Fatkeqësisht, ka shumë mashtrime për UFO-t. Videot e rreme të UFO-ve u përhapën si flakë. Shumica e atyre që prodhojnë video false të UFO-ve e bëjnë këtë për të fituar para. Megjithatë, video të tilla dëmtojnë seriozisht komunitetin e UFO-ve. Kjo është veçanërisht e vërtetë sot, kur shkencëtarët kanë filluar të konsiderojnë seriozisht fenomenin UFO.

Ka shumë sy në Hënë dhe çdo sekondë dikush po kap diçka të jashtëzakonshme duke kaluar pranë sipërfaqes hënore, por jo një pjesë të vetme të dëshmisë së fortë. Megjithatë, ka histori të tjera tronditëse për Hënën, të ndara nga njerëz që kanë punuar ngushtë me qeverinë.

Një artikull i botuar së fundi në Avvenire, një gazetë e përditshme italiane me titull ” Cose dell’altro mondo (Non noi soltanto) ” [Gjërat nga bota tjetër (jo vetëm ne)], pretendon se astronauti i Apollo 11 dhe njeriu i parë që shkeli në Hënë . Z. Armstrong pa diçka misterioze në Hënë, e cila vëzhgoi me këmbëngulje astronautët. Artikulli është shkruar nga Alessandra Zavoli, bashkëshortja e politikanit dhe gazetarit të madh italian Sergio Zavoli. Ai vdiq më 4 gusht 2020.

[Përkthim në anglisht nga ueb] “Unë [Sergio] intervistova Neil Armstrong. Astronauti më tregoi se gjatë fazës përfundimtare të afrimit me satelitin, ai kishte parë një grup objektesh misterioze aty pranë. Në orën 4.05 të mëngjesit të 21 korrikut 1969, në Hjuston – kur [Qendra e Kontrollit të Misionit] e pyeti për ndërhyrjet në transmetimet e radios – ai u përgjigj: “Unë shoh objekte të mëdha, ato duken si anije kozmike dhe çfarë është më e keqja, ata na shikojnë me këmbëngulje.” ”

Përveç Armstrong, njeriu i dytë në Hënë, Buzz Aldrin mund t’i shtojë pak dritë takimit të supozuar të Apollo 11 me UFO-t në Hënë. Regjisori i filmave dokumentarë James Fox deklaroi në një podcast se ishte takuar me Fay Ann Aldrin, një motër e njeriut të dytë në Hënë, Buzz Aldrin. Sipas Ann, Buzz Aldrin tha se “diçka i ndoqi ata në Hënë”. ( Burimi )

Fox pohoi se Aldrin ishte gati të tregonte historinë e tij, përpara se të tërhiqej nga një intervistë në momentin e fundit nga frika se mos etiketohej si “arrë UFO”. Megjithëse ai nuk ia tregoi historinë e tij James Fox-it, Aldrin foli publikisht për Science Channel, duke pohuar se objektet po ndiqnin Apollo 11, për të cilën NASA u përgjigj duke lëshuar një deklaratë, duke pretenduar se Aldrin ishte nxjerrë jashtë kontekstit dhe se objektet shiheshin nga ekuipazhi. ishin “panele nga ndarja e anijes nga faza e sipërme”.

About Post Author