Ish-agjenti i FBI-së heton bazën e Dulçes, vendasit shohin UFO-të shpesh dhe bagëtitë e gjymtuara çuditërisht


Ish-agjenti i FBI-së heton bazën e Dulçes, vendasit shohin UFO-të shpesh dhe bagëtitë e gjymtuara çuditërisht

Viki Verma

Një mister i bazës së Dulces është ende një nga rastet shumë të diskutuara midis UFOlogëve. Është përfolur për dekada se ekziston një strukturë sekrete nëntokësore në Dulce, New Mexico, ku alienët dhe njerëzit punojnë së bashku si “partnerë në krim”. Ish-agjenti i FBI-së Ben Hansen u përpoq të hetonte vendin ku vendasit pretendojnë se ndeshen shumë shpesh me UFO-t.

Phil Schneider, i cili është në qendër të kësaj gjëegjëze, pretendoi se kishte marrë pjesë në ndërtimin e të paktën dy bazave nëntokësore për të ashtuquajturën “qeveri sekrete”, si dhe në ndërtimin e 13 bazave ushtarake të thella nën tokë. Dy nga këto baza ishin të mëdha, duke përfshirë objektin e shumëpërfolur të bioinxhinierisë në Dulce, New Mexico. 

UFO-t shihen rregullisht pranë malit Archuleta Mesa, sipas anëtarëve të një fisi lokal që besonin se jetonin nën hijen e një stacioni të fshehtë ushtarak amerikan për më shumë se 60 vjet. Për vite me radhë, ata pretendonin se dëgjonin zhurma të çuditshme dhe disa madje pretendonin se ishin rrëmbyer dhe dërguar në një strofkë të fshehtë alienësh thellë brenda.

Dulce është shtëpia e selisë së Rezervimit Jicarilla Apache në veri të Nju Meksikës dhe është e banuar kryesisht nga rreth 3000 popuj indigjenë të cilët dyshohet se kanë parë vepra artizanale në formë veze dhe i janë gjymtuar bagëtitë në mënyrë të çuditshme.

Në vitin 2021, ish-detektivi i policisë së rezervave Avery Tafoya tha për The Sun Online : “Të gjithë në Dulce dinë shumë për të dhe ne të gjithë e kuptojmë se është atje. Ka një interes në rritje për këtë dhe është në mbarë botën, jo vetëm këtu.” Tafoya është një fytyrë e njohur kur bëhet fjalë për Dulçen. Si një anëtar i Kombit Jicarilla Apache, familja e tij pati pjesën e saj të takimeve me aktivitete të çuditshme. Babai i tij ishte shefi i policisë dhe hetoi gjymtimet e para të bagëtive dhe raportet për aktivitetin e alienëve në zonë.

ushtarak 7-katësh që supozohet se strehon raca të ndryshme të ET-ve dhe zvarranikëve, së bashku me eksperimentet gjenetike të kryera mbi njerëzit, si kontrolli i mendjes dhe klonimi.

Hetuesi Heather Taddy shkroi në blogun e tij personal:

“Ai [Tafoya] kujtoi histori ku babai i tij pa atë që dukej si shenja trekëmbëshe pranë vendit të gjymtimeve. Konsistenca me ngordhjet e bagëtive është alarmante. Kam folur me disa fermerë në Kolorado, të cilët kanë përjetuar të njëjtën gjë. Nëpërmjet kërkimit tim, zbulova diçka të quajtur Project Gasbuggy.

Në vitin 1967 Komisioni i Energjisë Atomike shpërtheu një pajisje bërthamore pranë Dulçes si një mënyrë jo vetëm për të gjetur një përdorim të armëve bërthamore, por edhe për të çliruar gazin natyror të bllokuar nën tokë. Mendojeni si fracking të ditëve moderne. A ngatërroi qeveria dhe lëshoi ​​rrezatim që ndikoi në bagëti?

Një shpjegim është se qeveria po i ngrinte këto lopë në helikopterë të zinj për të monitoruar efektet mbi bagëtinë, duke marrë mostra të indeve dhe më pas i kthente lopët. Kjo mund të shpjegojë pse rripat dhe maskat e gazit u gjetën në disa nga vendet ku ndodheshin këto lopë. Megjithatë kjo tingëllon krejtësisht qesharake!!! Nuk do të shpjegonte çdo gjymtim në të gjithë Perëndimin e mesëm. E kam të vështirë të besoj se askush nuk do të vinte re një lopë të ngritur në një helikopter. Unë mund ta kuptoj që qeveria mbulon gabimet e tyre, por geeeez. Ekzistojnë teori në lidhje me përdorimin e gjakut dhe indeve. A po copëtoheshin lopët për të kërkuar çështje radioaktive?”

Tafoya i tha The Sun se ai mund të ketë pasur një paraqitje të shkurtër të një raporti (fotokopjen e tij) që dyshohet se ishte shkruar nga hetuesit federalë. Gjatë një ndërrimi të natës, ai pretendoi se e hasi aksidentalisht – dhe duke e shfletuar atë, ai gjeti vizatime. Thuhej se ata përshkruanin një laborator të thellë me shtatë nivele të drejtuar nga njerëzit dhe alienët me eksperimente gjenetike të shtrembëruara që synonin prodhimin e organizmave hibridë.

Në atë kohë, Tafoya nuk e dinte se çfarë po shikonte dhe tha se pyeste veten nëse ishte paraqitur gabimisht. Por ai tha se nuk ishte i panjohur për teorinë e një baze të përhapur brenda malit. Duke u rritur, ai dëgjoi thashethemet për një bazë brenda malit, si dhe për ndërtimin e saj nga poshtë kores së Tokës.

Sipas të dhënave të marra përmes një kërkese për lirinë e informacionit, inxhinierët ushtarakë amerikanë kishin potencialin për të fshirë në mënyrë diskrete rrugën e tyre nën tokë në atë kohë. Tafoya ishte i vendosur të zbulonte një rrugë për në bazën e supozuar nëntokësore dhe ai po planifikonte një udhëtim deri në Archuleta Mesa pothuajse 10,000 këmbë.

Tafoya u shfaq gjithashtu në një dokumentar për Discovery Channel të quajtur UFO Witness . Ai u përpoq të ngjitej në mal me ish-agjentin e FBI-së Ben Hansen, por u pengua nga bora në pistë. Megjithatë, dy burrat ishin në gjendje të vendosnin një kamerë të nxehtësisë drejt skajit të malit dhe u mahnitën nga ajo që panë.

Ben Hansen është një ish-agjent i FBI-së, hetues paranormal dhe hetues UFO/UAP. Prezantues i shfaqjeve të tilla si Fact or Faked, UFO Witness dhe Alien Abduction: Hudson Valley në Discovery Plus dhe Travel Channel.

“Ne mund të shihnim një shtëllungë nxehtësie që dilte nga shkëmbi. Pra, kjo është një zonë dhe unë do të doja të vendosja kamerat e ngrohjes për të parë nëse marrim ndonjë gjë që mund të vijë nga një ventilim.”

Si agjent federal, Hansen kishte raste në të dyja botët e Sigurisë Kombëtare dhe Ligjit Penal. Kur punonte në nivel shtetëror, punonte në krimet e fëmijëve. Megjithatë, Hansen thotë se ai ka pasur gjithmonë një interes për UFO-t dhe alienët që kur ishte 5 vjeç. Kur bëhet fjalë për UFO-t dhe jetën jashtëtokësore, Hansen pranoi se ka shumë gjëra që qeveria ruan nga njerëzit, në mënyrë që ata të mos shqetësohen për këtë. Ai rrëfeu se nga ajo që kishte parë vetë, të gjitha kërkimet e tij dhe njerëzit me të cilët kishte punuar, ai beson për 95% se njerëzit janë vizituar nga entitete nga botët e tjera.

Banorët vendas pohojnë se një pjesë e malit përreth u hap dhe u zhvilluan zanatet. Në dokumentar, Geri Julian, një plak i Jicarilla, tregoi një takim të tmerrshëm që ajo pretendon se ka ndodhur në vitin 1986 në malin Archuleta Mesa.

“Ajo kujtoi se po voziste me burrin e saj kur të dy panë një dritë jashtëzakonisht të ndritshme me një kupolë në majë. Burri im më shikoi dhe më tha menjëherë ‘hyni në kamion’ hipa në kamion.”

Por ajo tha se motori i kamionit më pas dështoi dhe “dy njerëz të vegjël filluan të zbresin nga një shkallë”. Pikërisht atëherë, tha ajo, automjeti u nis dhe të dy qeniet u kthyen brenda dhe anija u drejtua drejt një vrime në mal. Më vonë atë natë, ajo u zgjua në dhomën e saj dhe “dy njerëz të vegjël” ishin në fund të shtratit të saj, duke u përpjekur ta tërhiqnin nga shtrati.

Ajo tha: “Nuk mund të bërtas. Unë u mbajta për dyshekun dhe ata po përpiqeshin të më tërhiqnin. Dhe më pas burri im u zhvendos dhe më pas më lanë të shkoja.”

Gjashtë vjet më parë, më 4 maj 1980, u bë një raport i vërtetë rrëmbimi.

Merna Hansen raportoi se ndërsa po udhëtonte për në shtëpi me djalin e saj gjashtëvjeçar, ajo u ndesh me UFO-t, njëra prej të cilave ajo pretendoi se po ngrinte një lopë me një rreze drite. Para se ajo ta dinte, zanatet ishin zhdukur. Megjithatë, makina u ndal dhe motori pushoi së funksionuari – dhe kaluan gjashtë orë.

Ajo me sa duket tregoi se ishte rrëmbyer nën hipnozë me hetuesin me përvojë të UFO-ve, Leo Sprinkle, pasi u tmerrua nga ajo që tha se kishte ndodhur. Gjatë seancës së regresionit, një nga UFO-t u përqendrua në makinën e tyre dhe i informoi ata se ajo dhe fëmija i saj u morën në bordin e një anijeje. Ajo iu referua rrëmbyesve të saj si alienë “gri”.

Të dy lëndët u zhveshën lakuriq dhe iu nënshtruan një sërë provimesh dhe procedurash. Më pas ata vëzhguan lopën e kapur më parë duke u copëtuar. Ajo pretendoi se kishte parë vazo të mëdha dhe kontejnerë të ndezur që kishin “pjesë të varura të trupit të njeriut”.

Gjithçka tingëllon si një makth sesa realitet, megjithatë policia me sa duket po ekzaminonte lopët e gjymtuara pak para ndodhjes së supozuar. Trupi i Shtetit të Nju Meksikos, Gabriel Valdez, pretendoi se kishte zbuluar një seri gjymtimesh të frikshme bagëtish në fund të viteve 1970. Oficeri pretendoi se ai zbuloi një hibrid që “dukej si një njeri, një majmun dhe një bretkocë” brenda një lope të ngordhur.

U bënë shumë përpjekje nga denoncues të ndryshëm (Dulce Warriors siç i quajti zoti Timothy) për të zbuluar të vërtetën rreth infiltrimit të Dulçes dhe njerëzimit nga racat ndërplanetare. Megjithatë, shumë nga ata që kërkonin të ndriçonin botën rreth këtij rreziku në rritje e gjetën jetën e tyre të kërcënuar nga forca keqdashëse që nuk do të ndaleshin para asgjëje për të parandaluar që e vërteta të dilte ndonjëherë

Z. Timothy u përpoq të diskutonte lidhjen midis bazës së Dulçes dhe Zonës 51 në librin e tij “Luftëtarët e Dulçes: Beteja e të huajve për dominimin e tokës”, së bashku me 9 të tjerë. Ai shtoi se gjithçka që njerëzit dinë për misterin e UFO-ve mund të jetë në fakt dezinformatë për të fshehur shkencën dhe teknologjinë e avancuar ushtarake.

About Post Author