Jehon kanga nëpër dasma…Qerim Muldaka


JEHON KANGA NEPER DASMA

CIFTIT TE RI I KOFT MASHALLA

1

Kendo Bylbyli ne deg te molles

uron vllau dasmen motres

bjen tupani e kendohet kanga

jet te lumtur i urojn Baba e Nana

2

Bjen tupani e hidhet Vallja

pryn ne valle mixha e halla

nga muzika kallet atmosfera

bukur kercejn daja edhe tezja

3

Kenga e kengetarit nuk pusho

motra motres martesen ja uro

i uron fate dhe shume Lumturi

jet te lumtue e marsi ciftit te ri

4

Ne kupt te Qielles po shkon zani

cohen ne valle Nusja e dhandrri

cohen gota e ngrihen shum dolli

urojne te gjith Dasmort ciftin e ri

5

Kerset tupani e ndihet jehona

Nusja e bukur sikur lule molla

nuk pushon kengen Kengetari

sikur Pellumb i bukur Dhandrri

AUTOR Qerim Muldaka dt 29 4 2023

Tekst per kenge dasmash ky teks do kendohet me autorsin time.

About Post Author