Kalangerçi-Ruzhdi Keraj


Ruzhdi Keraj

Askush nuk e besoj se ai fëmijë I lindun me difekte ishte hajni ma i madh ne lagje.Rrinte gjithmon vetem i ulun mbi nji gur afer portes kur lunim me top dhe asnjihere kur shkojshim me lujt me lagjet e tjera nuk vinte me ne ,vetem kur ndigjojshim prej shokve te lagjes tjeter se dikush kishte hi neper oborre e tyne dhe i kishte vjedhe tana vezet e pulave neper furrik.Nji dite dola n’pazar qe dite e diele ,dite kur delshe me nanen dhe diku i mshehun midis fshatarve shof edhe ate kalangerçin me nji kosh me veze dhe bertiste tuj diftu çmimin.Kur me pa u pre por vazhdoj tuj ftu njerzit me ble vezet prej koshit te ti.

-Merr jane te freskta ti jap me gjyse çmimi

-Pse ti I paske vjedh-gadi nuk bertita dhe mu ba me I vu shkelmin vezve e me I thy te tana

-Hajn -I bertita edhe garavaç edhe hajne ,mos te shoh ma me ardhe mrapa nesh

–Vetem mos I thuj te tjerve-mu lut ,-merri tana vezet

Nana me terhoqoi prej dore dhe m’pyeti-Çka lyp prej ti?

-Te tana ato veze I ka vjedhe te furrikt e shokve qe lujme dhe del e I shet.

-Ty nuk te duhet gja-m’bertiti nana.Bame pazar ,un tan kohen mendjen e kam te kalangerçi,nuk e mendojshe kurr se ishte hajne.Te une vinte shpesh por asnjihere si ngjiti dora.Shprazem çantat dhe un u ula rraz mandit aty ishte vendi I jem I preferum ne oborrin mbushe me peme e lule ,nana shtronte nji shtroje te bute dhe vinte edhe jesteket se aty I pelqente edhe babes me pi kafen kur vinte I lodhun prej pune.Gersiti dera.E hapa ,para meje ai.

-He çka don?-i thirra

-Nuk e baj ma ,mos I thuj kuj

-A I shite vezet ,shko diftoj te tanve se ti ja ke vjedhe vezet neper furriçe-i bertita

-Nuk vjedhe ma ,te betohem -dhe ju mbushen syt me lot.-Nuk kishte lek baba me m’dhan me ardhe me ju n’kinema ,

-Pse nuk na e the ne shokve po shkon e bahesh hajne dhe na qet faqen e zeze si lagje

-Nuk jam hajne -bertiti djali -jam ma I varfen se ju ,gabova dhe me vjen keq qe ju kam turpnu,te lutem mos I thuj kuj-

-Nuk I them kerkuj po ik e mos e ban ma -I fola dhe ndjeva duart e ti rreth qafes time

-Falemnders-foli dhe iku me vrap!