Kometa më e madhe ende e drejtuar në sistemin e brendshëm diellor


Kometa më e madhe ende e drejtuar në sistemin e brendshëm diellor

Shkencëtarët njoftuan më 12 prill 2022, se ata kanë krijuar një imazh me cilësi të lartë që konfirmon se C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein), i njohur me dashuri si BB, është kometa më e madhe e Oort Cloud e zbuluar ende. Bërthama e kometës së re , ose bërthama, është rreth 75 milje (120 km) e gjerë, ose rreth dyfishi i madhësisë së kometës Hale-Bopp , e cila dha një shfaqje kaq të mirë për ne në 1997. Dhe BB po shkon drejt rajoneve të brendshme të sistemi diellor tani.

Lajmi i mirë është se NASA thotë se nuk do të vijë askund afër Tokës. Nga njoftimi zyrtar i NASA-s :

Kometa gjigante, C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) po lëviz në këtë mënyrë me 22,000 milje në orë (35,400 km/h), nga skaji i sistemit diellor. Por për të mos u shqetësuar. Nuk do të afrohet kurrë më shumë se 1 miliard milje larg diellit, që është pak më larg se distanca e planetit Saturn. Dhe kjo nuk do të ndodhë deri në vitin 2031.

Ekipi që qëndron pas studimit publikoi rezultatet e tyre më 10 prill 2022, në revistën Astrophysical Journal Letters të rishikuar nga kolegët .

Zbulimi i kometës më të madhe deri më tani

Astronomët e Universitetit të Pensilvanisë Pedro Bernardinelli dhe Gary Bernstein zbuluan kometën. Ata po shqyrtonin imazhet nga viti 2014 deri në 2018 nga Dark Energy Survey si pjesë e kërkimit të tyre me kompjuter të ndihmuar për objekte trans-Neptuniane .

Pra, sa i madh është?

Në kohën e zbulimit fillestar, shkencëtarët vlerësuan se bërthama e akullt dhe e pluhurosur e kometës ishte 62 deri në 230 milje (100 deri në 370 km) e gjerë. Imazhet e reja përsosin vlerësimin në një interval midis 66 dhe 86 milje (105 deri në 140 km), duke e bërë atë afërsisht dyfishin e madhësisë së kometës Hale-Bopp . Kometa Hale-Bopp u shfaq si një objekt me sy të lirë në 1997 dhe emocionoi vëzhguesit në mbarë botën. Mbajtësi i mëparshëm i rekordit për bërthamën më të madhe të kometës ishte C/2002 VQ94 (LINEAR) , e cila mat rreth 60 milje (100 km) në gjerësinë e saj.

Fëmija i ri i madh në bllokun kozmik nuk është aspak i vetëm, tha David Jewitt , profesor i shkencës planetare dhe astronomisë në UCLA dhe bashkëautor i studimit që rafinoi matjet e kometës. Nga njoftimi i NASA-s:

Kjo kometë është fjalë për fjalë maja e ajsbergut për mijëra kometa që janë shumë të zbehta për t’u parë në pjesët më të largëta të sistemit diellor. Ne gjithmonë kemi dyshuar se kjo kometë duhet të jetë e madhe, sepse është kaq e ndritshme në një distancë kaq të madhe. Tani konfirmojmë se është.

Kometa më e madhe ende po afrohet

Ndërsa zbulimi i kometës BB erdhi në vitin 2014, shfaqja e saj e parë në të dhënat e imazhit ishte në vitin 2010. Në atë kohë, BB ishte 3 miliardë milje (4.8 miliardë km) nga Toka, rastësisht rreth distancës mesatare me Neptunin. Tani, objekti është rreth një miliard milje më afër, por ende mirë në shtrirjen e jashtme të sistemit diellor.

Tashmë bërthama po derdh gaz dhe pluhur me një shpejtësi mbresëlënëse prej rreth 2,200 paund (1,000 kg) në sekondë. Autorët e punimit e përshkruan atë si :

… një normë e madhe (edhe pse e pasigurt) e humbjes në masë.

Ishte ajo derdhje voluminoze e gazit dhe pluhurit që vinte nga një trup kaq i largët në sistemin diellor që e shtyu ekipin hulumtues të provonte të matte atë që ata dyshonin se ishte një trup i madh kometë. Man-To Hui i Universitetit të Shkencës dhe Teknologjisë në Macau, Taipa, Macau, drejtoi ekipin. Hui tha:

Ky është një objekt mahnitës, duke pasur parasysh se sa aktiv është kur është ende kaq larg nga dielli. Ne menduam se kometa mund të ishte goxha e madhe, por na duheshin të dhënat më të mira për ta konfirmuar këtë.

Marrja e imazheve të kometës BB

Për të mbledhur këto të dhëna, ekipi i Hui përdori kamerën me fushë të gjerë 3 të teleskopit hapësinor Hubble për të bërë pesë fotografi të kometës më 8 janar 2022.

Duke shpallur gjetjen e ekipit, NASA përshkroi procesin e përdorur nga anëtarët e ekipit për të dalluar madhësinë e bërthamës në sfondin e shkëlqimit të komës dhe bishtit të kometës:

Kometa aktualisht është shumë larg që bërthama e saj të zgjidhet vizualisht nga Hubble. Në vend të kësaj, të dhënat e Hubble tregojnë një goditje të ndritshme drite në vendndodhjen e bërthamës. Hui dhe ekipi i tij më pas bënë një model kompjuterik të komës përreth dhe e rregulluan atë për t’iu përshtatur imazheve të Hubble. Më pas, shkëlqimi i komës u zbrit për të lënë pas bërthamën si yll.

Duke kombinuar grupin e të dhënave Hubble me vëzhgimet radiofonike të bëra nga grupi i madh milimetër/nënmilimetër Atacama (ALMA) në Kili, ekipi ishte në gjendje të caktonte kufijtë e sipërm dhe të poshtëm për madhësinë e C/2014 UN271.

Ekipi zbuloi gjithashtu se kometa është më pak reflektuese sesa mendohej fillimisht. Sipas Jewitt:

Është i madh dhe është më i zi se qymyri.

Përfundimi: Kometa C/2014 UN271, e njohur gjithashtu si kometa Bernardinelli-Bernstein ose BB, është kometa më e madhe deri më tani, siç konfirmohet nga imazhet e reja të Hubble. Kometa është rreth dy herë më e madhe se kometa Hale-Bopp, ose rreth 75 milje (120 km) e gjerë.

Dave Adalian

About Post Author