Konsideroj:Sonja Haxhia


..nga Libri :

‘ Kthim me Diellin ‘ s.h.

KONSIDEROJ

Unë e konsideroj çdo formë të jetës,

si dëbora,

si zog i bardhë

në shtegtim shekullor,

si akullnaja

që ngrin e shkrin oqeanit pa mbarim.

E shikoj,

si yjet qe ndriçojnë lart në qiell,

si pafundësi galaktikash

ku udhëtimet futen në të frikshmet mistere.

E konsideroj si përplasje planetesh

ku çdo perandori bie

e një tjetër më e bukur ringrihet!

E konsideroj,

si një vakt ngrënie në mëngjez

shfletim fletash menyje,

ku të tërë kënaqemi një moment

e pëherë dalim të uritur.

E konsideroj

si një vlerë që do rrëfejë të nesërmen

përjetimit çast

kujtim i pleksur në rebuse enigmash

e shtjellimesh

të fijeve të këputura.

E konsideroj

një fëshfërimë ardhur nga pyjet ,

që gërvish lehtë e praron flokët,

por dhe furtunë që shkul pemët,

dhe poshtë gjymtyrëve të këputura

fsheh rrënjët.

E konsideroj,

si një kod mitik që duhet deshifruar

shkronja të pakuptueshme

mbetur në gjurma guri

dhe statuja të fsheura

epokës së njeriut.

E konsideroj

si një udhëtim të largët,

ku çdo gjë venitet para syve

dhe horizontit tutje mbetur trajtë hije

e atij kapërcimi,

që asnjëherë nuk dihet;

E konsideroj jetën,

paciente që helmatiset çdo ditë

me trishtimin e mbledhur

skutave labirint

dhe e ndjerë fajtore

mirëpret çdo ndërshkim.

E konsideroj

dhe si të vetmin mëshirim

nën harqet ku kryqëzohet Zoti

e falur pa pushim

për të shpëtuar veten

mëkatit që lind !

▪︎▪︎▪︎

Njeriu

Njeriu është si ditënata në tokë,

ku pasqyrat e shpirtit le gjurmë aty

fletë të pëlqyera mëngjezit të brishtë

ose mbetur enigmave mbrëmjes së trishtë.

Njeriu është një ngjyrë më tepër,

që shenjat e njohjes vendos mbi fasada

shkëlqime marramendëse verbojnë sytë e tij

e përherë shpirti i mbetur jetim.

Njeriu është si fryma e erës

mbjellur trazimit të fatve të tij,

diku, refleks i paqes së shenjtë

e diku një dallgë thinjur përmbi det.

▪︎▪︎▪︎

Vitet

Vitet, si ngjyrat,

e pikturës varur në kornizë

ndriçuar pasionit më të bukur

shkëlqyer dëshirave të heshtura

në të kuqen e zjarrtë

gjak nga gjaku që lëvrin dejeve

shkrirë një kryqit të tokës,

në të kaltrën e kthjellët

të syve qiellorë,

që pikojnë detet e shpirtit

e prekin dhimbshëm stinët,

në të bardhën e borës

dlirësisë pa kufij

ardhur me krahë engjëllorë

e zbritur gjer tek ti,

në të fundit ngjyrë të mbërëmjes

shquar përherë perëndimesh,

atje ku vdes një rreze,

atje ku lind një yll !

●●●

..nga Libri :

‘ Shpirti im nè Blu ‘

SYTË E JETËS

Unë të pashë në sy, jetë,

ashtu sikur erdhe,

lëndinave pa fund plot lule,

por dhe stuhive më të tmerrshme.

Të pashë në sy,

e ti fshihje lotët mjegullimë,

brishtësisë së maleve që duheshin kapërcyer

e enigmave të mia pa fund.

…dhe kur mi ngule sytë e tu vetmimtarë..!?

Më drithërove vetëm në një çast.

Të lexova gjithë rrudhat e kohës,

inatin shtrënguar në dhëmbë të fildishtë

forcën e shpirtit ngritur,

si më i madhërishmi feniks .

▪︎▪︎▪︎

FTOHTË

Më i acartë, i ftohti në zemrër

akull shpirti i saj

krahë të thyera drejtuar qiellit

nudo kurmi saj!

Ngjasonte si lakuriqësia e natës

nën hije të vezullimit yje

nën vellon e ngrirë të bardhësisë

brymë e një të nesërme dimri.

Dashuri e saj hyjnore

humbiste në të thellat kujtime

e sot mbi këmbë të drunjta

oh, sa psherëtinte.

Sa më shumë hijëzonte rrugës

e si imazh tretej tutje

një gjurmë e kohës së saj

përthyhej larg vijëzimeve.

..ndoshta endet vetmitare

dashuruar me veten, s’ di,

ndoshta urren dhe vetë jetën

e fsheh të bukurit sy,

ndoshta harruar qytetit

nën të frikshmet fasada gri .

▪︎▪︎▪︎

PUTHJE ME ERËN

Unë, që ju pres njëqind vjet e më shumë

ulur në një kopsht të lulëzuar qershish

Shtrëngoj në duar një shami të bardhë

ku puthjet kanë lënë gjurmë.

Ti endesh në detin e trazuar

ku jeta çdo kujtim dallge fshin

Ti ecën zhveshur nudo,

në të magjepsurat mbrëmje me yje

e me zemër të bërë thërrime.

Unë e sfidoj kohën

e dehur nga dashuria e zjarrtë.

Unë i shpërfill kufijtë

Galaktikës më të lartë

Zambakut çelur mbi ujërat kristal.

Ti ecën mbi rrugë të përvëluara

shkrumb e hi

djegur vetëtimave të shkrepura

në natën plot shi

dhe unë me vështrim nga ditarja

shikoj si shëmbëllen ti.

Pas njëqind, e më shumë vitesh

pa ju parë e takuar

i dhuroj puthjet erës .

♤♤♤

(Ma tu chi sei che avanzando nel buio della notte inciampi nei miei più segreti pensieri ? -William Shakespeare -) .

About Post Author