Kthimi i djalit nga kurbeti-Veronika Leshi


Kthimi i djalit nga kurbeti

Sa shume moj nane jame merzit

Me ka marre malli per me te pa .

Me ka marre malli per dashurin tande

Se kam vite dhe zemra per ty me ashte tha

Nane mos u merzit do te vi sa te vijne e hana

Se avioni niset 12 te nates

Bileten e kam pre dhe nuk po vonoj ma

Dhe nuk do te rri ma rrefugjat ne ate dynja

Une do te kthehem ne shpi ishalla e kam fat

Se morem rrugat neper bote

Po kudo moj nane te shkelin kjo kambe

Nuk ka me re bukur se Shqiperin tone

Sa te zbardhet agimi per ne shpi jame nis

Me ka marre malli per ate voter

Me ka marre malli per vlla e moter

Zemra jone gjithmone e larguar

Nuk ka gja ma keq se me fol gjuhen e huaj

Nane me fal se kam ba shume gabim.

Qe ju lash vetem shkova ne mergim.

Por na mashtroj ai I ziuv kurbet

Tashti asnjehere ma nuk do te shkoj per jete

Nane do ta une koken perpara teje

Se me windra here me the mos shko o bir.

Se me the atje dhe hana nuk ju bane drite

Dhe me the mos e lene nanen me u merzit

Me the qe ka ardhe kohe e keqe

Por asnjehere nuk ta vura veshin

Dhe ky eshte nje mesim i forte per mu

Une kurre ma nga vendi ime nuk kam mu largu