Kur e provon…!Selman Hysi


Kur e provon…!

Kamarieri nje djal i ri,simpatik…

“kafe e raki” do marreeh or mik..?

Jo mor kamarier,dua dhe une te nderroje “menyne..”

Biere diçka “te shtrenjte” ashtu me mire…!

Porosita per nje birre Korçare..

Ta provoja nje here kete nazemadhe…

Birra me goden “Heineken” u vu mbi tvoline…

Nje 150 lekshe nxora,shlyeva porosine…

Ne Ksamil po behet nami,po digjen njerezit ne diell…

Çmimet ne stratosfer,ufot do zbresin nga qelli,ta provojne dhe ata njehere…

O Korçare o hiç fare…

Ne mos Korçare,futi nje Shkodrane…

Me kamarierin u ndava buzagas..

“Naten e mire” i thashe, motorri nuk merre me gaz..!

Ketu ne Fier,se u be “qameti..”

Ekonomi tregu,hidhu,ne te ka xhepi…

Ndryshe ik e loz me miqt “kumar..”

Se ne vjeshten e pare,çdo gje do marre rrugen te mbare…

Or ti mik,qesh dhe ngjesh…

Qenit vogel hidhi pak “persheshe.”

Qe te lehe afer konakut te zotit shtepise…

Se po e goditen hajdutet,frike do kete edhe nga miqt…

Kujdes qenit madh,veri ne qafe nje grykese…

Qe ujqerit naten,t’mos kene mundesi ta mbysin…

Mbro veten,se qyl s’te paguan njeri…

Puna mbi te gjitha,eshte kapitalizem or zoteri…