Kur :”MISS GLOBE” zhvillohej në  2012 në Vlorë


G.LLOJDIA

1.

Mbrijnë në Vlorë.

2.

Pjesmarrëset e Miss Globe 2012 gjenden në qytetin e Flamurit prej ditës së djeshme. Plotë sharm ,44 bukuroshet rrezatuese,veshur me ngjyrat flamurit shqiptar,xhaketa me ngjyrë të kuqe,pantallona me ngjyrë të zezë kanë vizituar në ditën e parë:

-Gjykatën e Qarkut të Vlorës,

-Shtëpinë e Pavarësisë në Skelë , sot muzeu kombëtar i Pavarësisë.

3.

Kanë udhëtuar në kodrinen e Kuzum Baba, ku kanë shëtitur me kuaj e hipizmit .

Ne mesdite janë ndaluar gjatë në mjediset e Universitetit “Pavarësia” Vlorë. Në këto mjedise bukuroshet nga vendet e botës kanë bërë një guitë nëpër ambjetet mësimore universitare për tu ndalur tek salla “Aula Magna” ku ka folur organizatori Petri Bozo,organizatori i Deliart Associaton si dhe kordrnatorë dhe pedagogë të universitetit.

4.

Miss Globe udhëtim në trojet shqiptare.

Ka nisur më 26 tetor për tu finalizuar në qytetin e Flamurit më 10 nëntor në Shqipëri në qytetin e bukur të Vlorës spektakli i bukurisë ‘’Miss Globe 2012′’.Në fund të muajit tetor bukuroshet dhe fitueset e këtij spektakli kanë mbritur në aeroportin shqiptar të Rinasit.

Garueset më vonë kanë udhëtuar drejt një resorti turistik, që gjendej në plazhin e Durrësit ku janë strehuar në pritje për të filluar ditët e aventurës ,xhirime klipi,seanca fotografike për revistën MG 2012 dhe udhëtime drejt qyteteve shqiptare, ndërkaq ato do të mbanin veshur kostumet kombëtare.

… 30 tetor:Turi i bukurosheve në Tiranë, fillon në orën 10:00 .Largimi nga Durrësi me makina Cabriolet. Visit në Muzeun Kombëtar, Instituti Albanologique, Galeria e Arteve, vizitë në Ministrinë e Turizmit, Kulturës dhe Rinisë, udhëtim në bazën ajrore të FarkeS (5 km nga Tirana) fluturimi me helikopterë në malin e Dajtit, drekë në malin e Dajtit në një restorant tradicional me pamje panoramike e Tiranës dhe udhëtimin përsëri në komandën e përgjithshme tëforcës ajrore me avion të vjetër ushtarake, si dhe rikthim në Durrës .

5.

Vizitat në jug të rivieres shqiptare, plazhet e bukura, njerëz të ndryshëm, kulturat e ndryshme dhe përvojat e ndryshme.

9 nëntor: Provë e përgjithshme në skenë me audiencën.

Shpallja e tre çmimeve të dhëna gjatë udhëtimit.‘’Miss Bikini, Miss Talent dhe Miss Disco Queen’’.

Të shtunën në mbrëmje në 10 nëntor spektakli filloi në pallatin e sportit “Flamurtari” i cili do kurozojë fituesen e Mis Globe 2012.

Vendet pjesmarrëse:

Pjesmarrës në këtë event ishin shtetet: si Angola, Bjellorusia, Bolivia, Bonaire, Bosnja & Hercegovina, Brazili, Bullgaria, Kanada, Kina, Kolumbia, Kroacia, Danimarka, Republika Domenikane, Anglia, Estonia, Finlanda, Gjermania, Greqia, Hungaria, India, Italia, Xhamajka, Kazakistani, Korea e Jugut, Letonia, Lituania, Maqedonia, Malajzia, Meksika, Mali i Zi, Nigeria, Norvegjia, Pakistani, Filipinet, Polonia, Portugalia, Romania, Rusia, Serbia, Sllovakia, Sllovenia, Afrika e Jugut, Spanja, Suedia, Tajvani, Trinidad Tabago, Turqia, Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara, janë këto shtete të cilat dërguan bukuroshet e tyre si përfaqësuese në ‘’Miss Globe’’, që mbajte në Shqipëri (Vlorë).

Bukuroshja shqiptare quhet Kleoniki Delijorgji (Shqipërinë).

Mosha: 16 vjeç.

Gjatsei-: 174

Pesha: 53

Bust: 90

Ëaist: 62

Hip: 93

Hobbies: Surfing në internet, vallëzimi i kënduar, palestër.

Talent: Singing.

Ambicia: Për t’u bërë një person i suksesshëm në të ardhmen time

Loreta Avdyli (Kosovën).

Mosha: 18

Height: 175

Pesha: 52

Bust: 88

Ëaist: 60

Hip: 89

Passion juaj: Muzika

Talent: Dancing

Ambicia: Për të jete një modele.

About Post Author