Lufta Ukrainase dhe efektet e publikimit të dokumenteve sekrete ushtarake në SHBA-Fatjon Malaj


Fatjon Malaj

Lufta Ukrainase dhe efektet e publikimit të dokumenteve sekrete ushtarake në SHBA?

Në fillim të prillit u zbuluan dhe u publikuan në media sociale disa dokumente aktuale dhe konfidenciale të cilat i përkasin Departamentit Amerikan të Mbrojtjes Pentagonit në lidhje me Luftën në Ukrainë, si dhe programin bërthamor të Rusisë, Kinës dhe Iranit.
Grupi i parë i më shumë se 100 dokumenteve të zbuluara përfshin planet e SHBA-së dhe NATO-s për të ndihmuar në përgatitjen e ushtrisë ukrainase për një ofensivë kundër ushtrisë ruse. Këto dokumente për Ukrainën nuk përmendin datën dhe vendin e ofensivës së ardhshme, por përmbajnë informacione se sa brigada planifikon të përgatitet Ukraina për sulmin dhe sa pajisje do të marrë.
Nëntë nga 12 brigadat e përmendura në dokumente janë të pajisura me ndihmën e aleatëve perëndimorë të Ukrainës. Sipas dokumenteve, nevojiten pajisje për 250 tanke dhe 350 mjete luftarake të këmbësorisë. Përveç kësaj në këto dokumente sekrete, përmenden dobësitë e mbrojtjes ajrore të Ukrainës.
A mund të përballet Ukraina me sulmet ruse?
Siç dihet, një nga strategjitë e Rusisë në Luftën e Ukrainës është shtypja dhe shterimi i sistemeve të mbrojtjes ajrore të Ukrainës me sulme të vazhdueshme.
Dokumentet konfidenciale përfshijnë informacionin se mbrojtja ajrore e Ukrainës ishte në gjendje të keqe në fillim të marsit dhe përbëhej nga sisteme të prodhimit sovjetik, municioni i të cilëve ishte gati të mbaronte, dhe u deklarua se nevoja ishte më e lartë se kapaciteti i furnizimit të NATO-s. Pretendohet se mbrojtjes ajrore të Ukrainës mund t’i mbarojë municioni deri më 2 maj.
Vlerësohet se kjo situatë do të “ulë aftësinë e saj për t’u mbrojtur kundër sulmeve ajrore ruse” dhe arrihet në përfundimin se Ukraina vështirë se mund të përballojë vëllime të mëdha të sulmeve ruse.
A janë humbjet më pak se sa janë paralajmëruar?
Dokumentet konfidenciale përfshijnë gjithashtu humbjet ushtarake në Luftën Rusi-Ukrainë. Në përputhje me rrethanat, viktimat ruse vlerësohen në 17.5 mijë, dhe humbjet e ushtrisë ukrainase në 71.5 mijë. Ky informacion nuk përkon me informacionin e ndarë më parë nga Pentagoni. Në deklaratat e tij të mëparshme, Pentagoni vlerësoi se Rusia kishte 200,000 të vdekur dhe të plagosur, dhe Ukraina më shumë se 100,000 personel të vdekur dhe të plagosur.
Gjithashtu, në një nga dokumentet e zbuluara, shkruhet se kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase, Kirill Budanov, e konsideron situatën e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Artemivsk si “katastrofike”. Sipas dokumenteve, Budanov, duke theksuar papërshtatshmërinë e metodave ekzistuese, propozon vendosjen e njësive elitare në qytet për të zmbrapsur trupat ruse dhe për t’i penguar ata të ndërpresin linjat e tyre të furnizimit.
Çfarë kërcënon publikimi i këtyre dokumenteve?
Rrjedhja e dokumenteve të klasifikuara ka të ngjarë të ketë disa pasoja negative për Kievin në Luftën Ruso-Ukrainase.
Dokumentet tregojnë se, teknikisht, Rusia është superiore ndaj Ukrainës në luftë. Në këto dokumente flitet se Ukraina është e paaftë ushtarakisht. Kjo mund të bëjë që ushtria ruse të fitojë një avantazh moral ndaj ushtrisë ukrainase.
Sipas zyrtarëve ukrainas, dokumentet në fjalë janë dokumente false të fabrikuara nga Rusia. Rusët, natyrisht, janë të kënaqur me situatën. Sepse informacioni në dokumentet e zbuluara kontribuoi në luftën e Rusisë mbi median dhe propagandën. Sipas Rusisë, ushtria ruse pëson shumë më pak viktima në Ukrainë dhe po tregon sukses të jashtëzakonshëm. Përsëri, sipas Rusisë, ushtria ukrainase, nga ana tjetër, është e dobët përballë Rusisë, pavarësisht mbështetjes së Perëndimit, në fakt Rusia nuk lufton me ushtrinë ukrainase, por me forcat speciale dhe mercenarët e dërguar nga NATO në Ukrainë.
A do ta sulmojë Rusia Ukrainën më dhunshëm?
Një tjetër efekt i dokumenteve të zbuluara në Luftën Rusi-Ukrainë është mundësia që Rusia të nisë sulme më të dhunshme kundër Ukrainës.
Dokumentet zbulojnë pozicionin strategjik të ushtrisë ukrainase, si dhe sugjerojnë dobësitë e saj numerike. Kjo ngjarje mund të bëjë që Ukraina të rishqyrtojë ofensivën e saj të shumëpritur kundër Rusisë. Me këto dokumente, Moska jo vetëm që mëson se si Kievi ka vendosur trupat e saj në muajt e fundit, por gjithashtu e lejon atë të shohë numrin aktual të trupave të caktuara. Kjo zbulon se çfarë forcash dhe mjetesh po shqyrton Ukraina të mobilizohet për kundërsulmin e ardhshëm.
Ushtria ukrainase, e cila duket e dobët, mund të humbasë parandalimin e saj në sytë e Rusisë. Sigurisht, inteligjenca ruse ka informacione të rëndësishme për ushtrinë ukrainase, por konfirmimi i këtij informacioni nga burime amerikane ka hequr edhe dyshimet e Rusisë për ushtrinë ukrainase. Në këtë mënyrë, ushtria ruse mund të sjellë sërish në rendin e ditës përpjekjen e pushtimit duke u bërë më e guximshme përballë armikut të saj të dobët.
Aksesi i SHBA në inteligjencën ruse.
Rrjedhjet tregojnë se Shtetet e Bashkuara kanë akses jo vetëm në planet e Ukrainës, por edhe në planet e Rusisë. Aty gjithashtu zbulohet se SHBA ka marrë informacion në një mënyrë ose në një tjetër nga pothuajse çdo agjenci e inteligjencës ruse.
Për shembull, një nga dokumentet përmend planet e Shtabit të Përgjithshëm rus për të kundërshtuar tanket e furnizuara nga vendet e NATO-s në Ukrainë. Sipas dokumenteve, Shtetet e Bashkuara e dinin paraprakisht se ushtria ruse po përgatitej të sulmonte një duzinë termocentrale dhe ura në Ukrainë. Falë këtij kapaciteti, Uashingtoni mund të paralajmërojë Kievin për objektivat e synuara të sulmeve të ardhshme. Për shembull, pasi Rusia mësoi për dobësitë e Ukrainës në mbrojtjen ajrore përmes dokumenteve të zbuluara, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s, të vetëdijshëm për planet ushtarake të Rusisë, dorëzuan me nxitim shumë sisteme të mbrojtjes ajrore për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe për të rritur ndihmën me armë.
Cili është qëllimi i publikimit?
Sapo doli publikimi i dokumenteve, më 7 prill, Byroja Federale e Hetimit (FBI), forcat e brendshme të inteligjencës dhe sigurisë së Shteteve të Bashkuara si dhe menjëherë pas kësaj, Departamenti Amerikan i Drejtësisë nisi një hetim gjyqësor. Më 14 prill, FBI arrestoi Jack Teixeira, një punonjës i Gardës Kombëtare të Forcave Ajrore të SHBA, për nxjerrjen e paautorizuar të informacionit të klasifikuar të mbrojtjes kombëtare.
Pikëpyetja është pse Teixeira zbuloi dokumentet në fjalë. Në këtë rast, disa mundësi vijnë në mendje.

Mundësia e parë është që Teixeira veproi për të njëjtat arsye si Edëard Snoëden, një ish-punonjës i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë që zbuloi detaje të programeve të fshehta të vëzhgimit të SHBA në 2013, kjo për shkak se ishte i shqetësuar lidhur me politikat e SHBA.
Mundësia e dytë është që një nga grupet politike në SHBA, i cili ka mendime të ndryshme për politikat amerikane dhe luftën Ukrainë-Rusi, të mbështesë dhe të nxjerrë në pah një rrjedhje në këtë drejtim.
Ka dy qasje të ndryshme në SHBA në lidhje me luftën Ukrainë-Rusi. Grupi i parë dëshiron të mposhtë Rusinë sa më shpejt të jetë e mundur, të zgjidhë “problemin e Rusisë” dhe t’i drejtohet Kinës. Grupi i dytë, nga ana tjetër, dëshiron ta konkludojë me kohë humbjen e Rusisë, sepse janë të shqetësuar për rrezikun që Rusia t’i drejtohet armëve bërthamore, e cila nuk do të pranojë humbjen ushtarake nga Ukraina.
Edhe pse të dy grupet synojnë të njëjtin rezultat, ato ndryshojnë në metodë. Fakti që dokumentet e zbuluara zbuluan dobësitë e Ukrainës dhe u zbuluan planet e sulmit kundër Rusisë, na sjell ndërmend se ky zbulues mund të jetë bërë nga ata që donin të vononin planet sulmuese të Ukrainës.
Mundësia e tretë është se është bërë nga ata që janë shqetësuar nga mbështetja e SHBA-së për Ukrainën dhe kanë argumentuar se e gjithë mbështetja që i është dhënë Ukrainës nuk ka dhënë asnjë rezultat dhe për këtë arsye duhet të fillojnë negociatat me Rusinë.
Si rezultat, për çfarëdo arsye, rrjedhja e informacionit konfidencial të SHBA-së dhe ekspozimi i dobësive të Ukrainës dhe zbulimi i planeve të saj të luftës patën një rezultat negativ për Kievin në Luftën Ukrainë-Rusi.
Ai zbuloi më qartë strategjinë ushtarake të SHBA-së për Ukrainën. Kjo i lejoi Rusisë të rishqyrtojë planet e saj për Ukrainën. Pa dyshim, e la Ukrainën në një pozitë të vështirë.

About Post Author