Luj moj vendit-Ruzhdi Keraj


Luj moj vendit

(skice)

-E mori

-Pa ,po mbahet qefi alamet vajze

-E mori por me gaviç

-Luj moj vendit ,fjale hallku

-A e pe sa asht shndosh?

-Pu pu pu njerz t’marr ,e bajne tjetren me barr, vetem me e nxi .

-Mos ndigjoni ate gojaçen ,tane me barre I ban ajo

-A shperndahna se kena boll pune te shpija

-Prit moj nji here se sa dolen prej deret.

-Alamet femnet ,e ku e ka gaviçin qe nuk po I duket?

-Marshall sa çift I bukur jane

-Mezi ja dhane

-E pse ?

-I merret pak goja.Çifti u afru ka tri grat dhe nusja i pershndeti me kry dhe u buzqeshi

-Edhe e bukur edhe e sjellshme

-Asht me shkolle moj hake ,nuk asht si na me fillore

-Ashtu qe koha ,megjithse nuk na ra keq.Ikim ka shpit tona.Tri grat u shperndan .Diku prej deres sa madhe me qemer dolen dy gra me çarqaf dhe u nisen rruges ka kaloj çifti

-Mos ju afro shume afer -foli njena prej grave

-Do I dal perpara edhe ka mbrapa -foli tjetra

-Njashtu ban une po t’pres ktu te truma e dugajve te reja vetem mos u vono.

-Erdha -foli tjetra dhe fluturoj ,duket ishte ma e re ,trup gjate dhe e hodhe.

Nuk vonoj.-

-He ?-pyeti tjetra me pa durim

-Rrena moj teze ,ajo asht e holle si njale.Mos I besoni ma asaj llafazene-bertiti

-Edhe une kshtu mendova ,se qe ndonji inad me ate familje

-Ti e din moj teze sa kan dasht me e pase dhander te birin e Teofikut-foli ma e reja tuj hjek çarqafin

-Mu mor fryma-thirri e bame si shege ne ftyre.