Lumni Nimani:Afsh Atdheu


Lumni Nimani

Afsh Atdheu

Vargun më të ëmbël për ty,

nga thellësi e shpirtit e nxorra

e gdhenda atë me shumë dashuri,

me afsh zemre ta mbështolla.

Se mall i pashuar përditë po më thanë.

Për ty dhe sybukurën me flokë t’arta.

Kurdoherë që në gjirin tuaj jam,

ngrohem edhe netëve të acarta.

Aty u linda dhe në jetë hapërova.

Fjalët shqipe ëmbël belbëzova.

Pas fluturave fushave tua vrapova.

Këngën e lirisë për ty këndova.

Me gjuhën më të bukur më bekove!

Me Flamurin kuq e zi më mbulove!

Me njelmtësi deti më freskove!

Çdo dhembje në shpirt ma shërove!

Ti, Atdheu im i shenjtë Shqipëri!

E ribashkuar qofsh me Dardani!

dhe gjithandej kah ishte Iliri,

me Malësi, Luginë dhe Çamëri!

About Post Author


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *