Magjija e tingujve,Kasta Diva!Nga Ruzhdi Keraj


Nga Ruzhdi Keraj

Kishte nji ore fikse kur hapte dritaren u ulte ne parvaz dhe fillonte me lujt ne flaut Kasta Diva te Belinit.Ne godinen karshi godina e vajzave hapeshin njena mbas tjetres dritaret dhe fikeshin dritat e dhomes.Djali me flaut shifte krenat e vajzave ashtu sa kishin ra ne shtroje me floke te shpupurishuna dhe qe I bertisnin atyne qe hyjshin vone ne dhome ,mos te bajne zhurme dhe mos te ndezin driten.Vetem njena prej vajzava diftohet krejt indiferente ,nuk levize prej shtrojeve dhe I kthente shpinen dritares

-Moj sa bukur I bjen

-Ka do nete ,qe del e ulet n’parvaz duket I nise shej dikuj

-Kputja kot ,kndej nga dhoma jone jo njihere as ka dhoma tjeter

-E ku e din ti?

-Shifi ,nxirre kryt edhe ato dritaret I kan hape dhe kan fike dritat.Vajza indiferente qe I ka kthy shpinden dritares I bertet shoqeve -A po I mbyllni ato dritare ,jeni ba si t’lujtuna ju ka ba magji ai budalla me nji cope fyll,hajt tash boll,thojini naten e mire se tane naten aty ka me ndej me fyll ne buze

-O sa mire po knnaqena ,apo nuk I bjen bukur

-Moj Korçarke ,je msu ne Korçe ti me serenata ,por te lutem boll,mbyllni ato dritare se do na laje pa gjume.-Moj Shkodranke edhe ju nuk I keni t’keqija serenata tuaja,ju jeni edhe te dashurum mbas tingujve

-Sigurisht por jo mbas tingujve te fyellit

-Don kitarren kjo,,na lene rehat te ndigjojme

Vajza u ngrit prej shtratit nxori kyret ne dritare dhe bertit fort

-Boll mor ti me ate fyll se na le pa gjum

Flauti pushoj ,djali u ngrit prej parvazit dhe mbylli dritaren

Vajzat u xune me shoqen ,fillun te shamatohen

.erdhen edhe prej dhomave te tjera

-Cila asht ajo idiote qe I bertiti ?-

-Une jam he çka doni ,a po delni prej dhomet hajde shkoni e bani nani nani ,a su knaqet boll me fyllin

-Hi dru me pre

-Na moj ti I marrsh te keqen asht Shkodrane kjo

-E pastaj çdo te thot se asht nga Shkodra vajze pa sentiment na e hoqi tane knaqesin sonte

-Shko flej rehat se neser prap aty e ke -qeshi Shkodranja

-Pse a do I japes leje ti?

-Pse te duket e pa besushme,edhe mundet

Shoqet e dhomes e pane me habi Shkodranen

-Na moj ti ,a mos per ty luan ne flaut kto net ai?