“Malle mergimtari”


Eqerem Canaj

“Malle mergimtari”

Poezi

Copze sterralli, Vlore:

sa here une shkel ary,

diellin kap me dore-

packa per ca te tjere,

qe te vrasin naten,

te qajne diten,

a diten te vrasin-

te qajne naten :

dikush shet nderin-

vrerin derdh tjeterkush…

E di, per ty s’ka fort galje,

kur idhenaku erreton driten

dhe mbars me helme fjalen

a nen gune fsheh thiken,

qe papritur te hape varre,

celik e diamant te mbajne

gjithe ajkae burrit :

nuk thyhet jo palca e gurit!

Zezanet i perlane deti

ne dallget perceshkume,

per ty betohet vete mbreti,

zogjte e qiellit qellojne me gure-

ne preherin tend ai vjen,

koken mbi gjoksin tend vene,

ne lojen e neteve te serta,

tek ty qendron e verteta :

copze sterralli, Vlore,

diellin aty e kap me dore.

Respekt per lexuesin!

Vlore, me 31,08,2021.

About Post Author