María Eugenia Suarez Riveiro


María Eugenia Suarez Riveiro

 (Lindur më 9 mars 1992), e njohur më mirë si China Suarez , është një aktore, këngëtare dhe modele argjentinase. María Eugenia Suarez Riveiro ka lindur më 9 mars 1992 në Buenos Aires, Argjentinë . Ajo është vajza e Guillermo Suarez dhe Marcela Riveiro Mitsumori. Ajo ka një vëlla më të madh të quajtur Agustín Suarez. Gjyshja e saj nga nëna, Marta Mitsumori, ka lindur në Argjentinë dhe është me origjinë japoneze . Suárez ka kushërinj që jetojnë në prefekturën Kōchi në Shikoku , Japoni . Gjatë fëmijërisë së saj, Suarez ndoqi Instituto Corazón de María deri në vitin e tretë të shkollës së mesme dhe përfundoi studimet e mesme në ESBA Barrio Norte. Ajo ndoqi gjithashtu Divino Corazón de Jesús, që ndodhet në Palermo, Buenos Aires , vetëm për klasën e 7-të.

 Jeta personale 

Nga viti 2012 deri në 2013, Suarez ishte në lidhje me aktorin Nicolás Cabré . Ata kanë një vajzë, Rufina, e lindur më 18 korrik 2013. Nga viti 2015 deri në vitin 2021, ajo ishte në një lidhje me aktorin Benjamín Vicuña , me të cilin ka dy fëmijë: vajzën Magnolia, e lindur më 7 shkurt 2018 dhe një djalë, Amancio, i lindur më 28 korrik 2020

Suárez bëri debutimin e saj si aktore kur ishte njëmbëdhjetë vjeç në serialin televiziv Rincón de luz (2003), krijuar nga Cris Morena , në të cilin ajo ishte pjesë e kastit të fëmijëve. Në vitin 2004 ajo pati një rol të vogël në serialin televiziv Floricienta duke luajtur motrën më të vogël të personazhit të Muni Seligmann. Një vit më vonë ajo u shfaq në Amor mío (Argjentinë) dhe në 2006 në sitcom Amo de casa . [2]

Midis 2007 dhe 2010 Suarez luajti Jazmín “Jaz” Romero në serialin televiziv Casi Ángeles , krijuar gjithashtu nga Cris Morena , dhe përshtatjet teatrale të shfaqjes. Nga seriali u ngrit grupi muzikor Teen Angels , anëtar i të cilit ishte Suarez. Në fillim të vitit 2011, Suarez u largua nga grupi dhe më vonë mori Kids Choice Awards Argentina të “aktores së preferuar” për punën e saj në Casi Ángeles. [3] [4]

Midis 2011 dhe 2012 Suarez ishte pjesë e kastit të Los Únicos , prodhuar nga Pol-ka . Më vonë ajo luajti me Nicolás Pauls në miniserialin 30 días juntos , i transmetuar në Cosmopolitan TV (Amerika Latine). [5]

Në vitin 2013 Suarez iu rikthye punës me Pol-ka në komedinë Solamente vos , ku ajo punoi me aktorin e saj nga Casi Angeles , Lali Espósito . [6] Në 2014 ajo luajti në telenovelën Camino al amor me Mariano Martínez , Sebastián Estevanez dhe Carina Zampini . [7] Gjithashtu në vitin 2014, ajo u ftua të luante në sezonin e dytë të Tu cara me suena , të transmetuar në Telefe , ku imitoi Nicole Kidman nga filmi Moulin Rouge! së bashku me aktorin tjetër Fernando Dente . [8]Suárez luajti gjithashtu në videoklipin për Hoy , nga David Bisbal . [9]

Në vitin 2015 Suarez bëri paraqitjen e saj të parë në ekranin e madh me adaptimin filmik të librit Abzurdah . [10] Ajo gjithashtu regjistroi versionin e saj të këngës Trátame suavemente, nga Soda Stereo , për filmin. [11] Për performancën e saj ajo mori Premio Sur si aktorja më e mirë e re. Më 18 korrik 2015, Suarez shërbeu si ambasador i kinemasë argjentinase në Premios Platino. [12] Në vitin 2015, ajo lançoi gjithashtu linjën e saj të veshjeve, e cila përfshin xhaketa, bluza, pantallona, ​​bluza, fustane, çanta dhe gjerdan. [13]

Në vitin 2016 Suarez luajti në komedinë romantike El hilo rojo  [ es ] , me aktorin Benjamín Vicuña dhe regjisoren Daniela Goggi . Ajo gjithashtu interpretoi rolin e Meena në versionin argjentinas të filmit të animuar Sing . [14]

Në vitin 2017, Suarez luajti përsëri me Vicuña-n në filmin Los padecientes  [ es ] , me regji të Nicolas Tuozzo dhe bazuar në romanin e Gabriel Rolón  [ es ] . [15]

Në vitin 2019, Suarez u kthye në ekranin e vogël në telenovelën historike: Argjentinë, tierra de amor y verganza , prodhuar nga Pol-ka. Atje, ajo luajti rolin e Raquel-it, një gruaje polake, e cila mashtrohet të udhëtojë në Argjentinë me premtimin se do të martohej me një burrë të pasur, kur në realitet e sillnin atje për prostitucion. Më vonë, Suarez luajti në serialin Tu parte del trato , ku ajo luajti një oficere policie.

Filmografia [ redakto ]

Filmi [ redakto ]

vitiTitulliKarakteri
2015AbzurdahCielo Latini
2016El hilo rojo  [ es ]Abrili
2016KëndoniMeena (duke dubluar me zë)
2017Los padecientesPaula Vanussi
2017Sólo Se Vive Una VezFlavia
2019Así habló el cambistaGraciela
2019Pacto de fugaLucía
2020Hasta el cielo ida y vuelta
2022ObjetosSara [16]

Televizioni [ redakto ]

vitiTitulliKanaliKarakteri
2003Rincón de luzKanali 9Pía
2004–2005FloricientaEl TrecePaz
2005Amor mioTelefeVioleta
2006Amo de casaKanali 9Katalina
2007–2010Casi ÁngelesTelefeJazmín Romero
2011–2012Los UnicosKanali 13Sofía Reyes
201230 dias juntosKozmopolitaneLeni
2013Solamente vosEl TreceJulieta Cousteau
2014Camino al amorTelefePía Arriaga
2018Sandro de AmerikaTelefeSusana Giménez
2018SitiadosTelefeMargaret e Austrisë, Mbretëresha e Spanjës
2019Argjentinë, tierra de amor y venganzaEl TreceRaquel Liberman
2019Otros pecadosEl TreceTransmetues
2019El Jardín de BronceHBO /El Treceavokat
2019Berko: el arte de callarFOX / TVNGazetari
2019Tu parte del tratoEl Trece/ TNTGruaja e policisë
2019Heronj të padukshëm
202062: Historia de un mundialNelida Lobato
2020Solitarios anónimos

Diskografia [ redakto ]

Beqarë [ redakto ]

Lista e beqarëve si artist kryesor me pozicione në tabelë
TitullivitiMajatAlbumi 
ARG
[17]
 
“El Juego del Amor”
(me Celli)
202267TBA 

Single promovuese [ redakto ]

Lista e beqarëve promovues
TitullivitiFilm
” Trátame Suavemente “2015Abzurdah
” Ti e di që nuk jam mirë “2015El Hilo Rojo

Paraqitjet e kolonës zanore [ redakto ]

vitiTitulli
2003Rincón de luz
2007Engjëjt Adoleshent
2008Engjëjt Adoleshent 2
2009Engjëjt Adoleshent 3
2010Engjëjt Adoleshent 4
2010La Historia
201230 dias juntos – tema e hapjes.

Çmimet dhe nominimet [ redakto ]

vitiÇmimiKategoriaI nominuarShënimeRezultati
2008Çmimi CAPIFAlbumi më i mirë nga një grup filmi/televizioniEngjëjt Adoleshent 2Me Engjëjt AdoleshentI nominuar
2009-10Çmimi Los 40 PrincipalesArtisti më i mirë argjentinasEngjëjt AdoleshentFitoi
2011Nickelodeon Argentina Kids’ Choice AwardsAktorja më e mirëCasi Ángelesme Casi ÁngelesFitoi
2011Nickelodeon Argentina Kids’ Choice AwardsAktorja më e mirë e reCasi Ángelesme Casi ÁngelesI nominuar
2013Nickelodeon Argentina Kids’ Choice AwardsYlli i Vitit në TwitterVetvetenI nominuar
2015Çmimet e Akademisë Argjentinase të Arteve dhe Shkencave KinematografikeAktorja më e mirëAbzurdahI nominuar [18]
2015Çmimet e Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit të ArgjentinësAktorja më e mirë e reAbzurdahFitoi
2016Çmimet e Shoqatës së Kritikëve të Filmit ArgjentinasAktorja më e mirë e reAbzurdahI nominuar [19]

Referencat [ redakto ]

 1. “Crónica de la llegada de Magnolia Vicuña Suárez al Mundo” . Caras (në spanjisht). 8 shkurt 2018 . Marrë më 10 Prill 2020 .
  1. “Kina Suarez: “Soja rebelde me persona” . Diario Popular (në spanjisht) . Marrë më 10 prill 2020 .
  1. “La verdad sobre la desvinculación de Euge Suárez de Teen Angels” . Exitoina (në spanjisht). 2 shkurt 2011 . Marrë më 10 Prill 2020 .
  1. “Todos los ganadores de los Kids’ Choice Awards” . Exitoina (në spanjisht). 12 tetor 2011 . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. “La China Suárez, entre dos amores en su nueva ficción” . Diario Popular (në spanjisht) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. “Cómo fue el regreso de la China Suárez a Solamente vos” . lanacion.com.ar (në spanjisht). 21 gusht 2013 . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. ^ InfoVeloz.com. “La China Suarez dhe Mariano Martínez se casan y dejan “Camino al amor” . InfoVeloz.com (në spanjisht) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. ^ De 2014, 9 Dece Noviembre. “La “Kina” Suárez pasó por Tu cara me suena y cerró su actuación con un apasionado beso a Fernando Dente” . Infobae (në spanjisht evropiane) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. ^ De 2014, 25 De Junio. “El video que muestra juntos a David Bisbal dhe “la China” Suárez” . Infobae (në spanjisht evropiane) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. “Kina Suárez: “Nunca tuve un amor enfermizo” . lanacion.com.ar (në spanjisht). 4 qershor 2015 . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. ^ Clarín.com. “La China Suarez homenajeó a Cerati y la kritikaron sus fans” . clarin.com (në spanjisht) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. ^ PRONTO. “Kina Suárez, elegida para përfaqësimit të një shteti të ri në Evropë: Enterate todos los detalles de su gran logro” . PRONTO (në spanjisht) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. “La China Suárez lanzó su colección de ropa: e pamundur për krahasim” . losandes.com.ar (në spanjisht) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. “La China Suárez y Leonardo Sbaraglia pusieron sus voces en ‘Sing’ | Fandango Argentina” . fandango.lat (në spanjisht) . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. “Los padecientes: un thriller que no convence” . lanacion.com.ar (në spanjisht). 27 Prill 2017 . Marrë më 15 prill 2020 .
  1. ^ García, Concha (29 shtator 2022). “Verónica Echegui: “La cosificación entre humanos es terrorífica, pero real”” . La Razón .
  1. ^ Pozicionet kulmore të grafikut në Argjentinë:
   1. “El Juego del Amor”: “Billboard Argentina Hot 100 – Semana del 08 de mayo” . Revista Billboard (në spanjisht) . Marrë më 6 maj 2022 .
 1. ^Peter Lanzani dhe La China Suarez, nominados como Actors protagonic y Revelación en los Premios Sur
  1. ^ Anunciaron las nominaciones a los Premios Cóndor de Plata 2016

About Post Author