Marramendje:Eqerem Canaj


Marramendje

Poezi

Erkendi, marrishem, i pranveres,

zbret separi buze perroit te kalter,

nen ferra, driza, nder livadhe,

te cilat i mbush lulebardhe, manushaqe:

vrapit pastaj e i shperndane era

buzedeteve e qyteteve te tjera, tjera…

Manushaqja, lajmetarja e pranveres,

zbritur enkas ne buzet e cupave,

vertitur kundit epshi i adoloshenteve,

te tjere, me hala peshku, kruajne dhembet:

mbledhin e bejne kurora me luledele,

me nazet e haralite e nuseve.

Pranvera, pranvera drita e stineve,

ka zbritur qytetit tere nostalgjine,

shkelur me kembe dimrin bark dreq,

gerryer dheun e celur gjithe dashurine:

harbuar kesisoj djem e pleq,

erkendi i pranveres qe boten ndreq.

Prane Rruges se Re, celur mimoza

dhe sykaltra, qe poetit i buzeqesh,

i cili s’di i gjori c’te zgjedhe me pare,

mimozen e celur a buzeqeshjen e saj:

vrapit vajza e pranvera, te dyja,

qytetit tim, pushtuar nga yjet.

About Post Author