Masimos-Ilia Kokthi


Nje vegim I bukur

Mbete ti per mua

Masimo s’ke vdekur

Gjalle kujtimet e tua.

Une prisja

Ja tek erdhi vera

Trokitje hape–hape thosha

Masimo te dera

Gjithe I buzeqeshur

Fjale embel shume

Zerin tend kumbues

Si mund t’a harroj une

Ti erdhe nga larg

S’di se nga ku

U lidhe me ne

Ku shkon ti keshtu…?!

A ka dhe te tresi

Ate shpirt flori

Masimo kthehet

S’iken kurresesi

Lotet qe me rrjedhin

Nuk I mbaje dote

Nje kujtim i bukur

Mbete per ne sot

Ty te gjithe ne

Te prisnim krahehapur

Erdhe shume i embel

Mbete shume i dashur

Me mbete ne mendje

Kurre s’te harroje

Dhe me keto vargje

Veten ngushelloje

Ne gezim e morte

Ti ishe ne dere

Ishe gjithe ngjyra

Por si nje ylbere

Ishe i thjeshte

Dhe i pa pertuar

Zemer si flori

Te arta duar

Ne mes ne rrije

Gjithe ngrohtesi

Nena jone te desh

Siç e deshe ti

Ne ate kortezh

Qe ty te percjell

–Jame me ty Masimo

Nga zemra me del

Ti italian Masimo

E une shqiptar

Zoti na bashkoje

Kurre s’do na ndaje

Ti ishe nje enderr

Engjell ardhe prej qielli

Une kesaj ane

E ti pertej deti

Mbremjeve kur dielli

Detit perendon

Do pyes une ate

Masimon e shikon…?!

Dhe ai m’a kthen

–Me shif mua per dite

Dhe ate ke pare

S’te hiqet nga syte…!!!