Gëzim Llojdia:Mësuesja 53 vjeçare-ukrainasja e plagosur që u bë” fytyrë e luftës “


Mësuesja 53 Olena Kurilo,  -ukrainasja e plagosur që u bë” fytyrë e luftës “

Gëzim Llojdia

1.

Lufta nisi, siç nuk  kishim pritur.Dhimbja filloi të ndihej, që kur raketat dhe zhaurima e predhave binin përmbi qytetet e Ukrahinës.Të pafajshmit po goditeshin, si asnjëherë  më parë.Dhe ja fotot e  AFR nëpërmjet Getty Images treguan se cfarë sjellë një luftë.

..Një nga fotot më ikonike nga pushtimi rus deri më tani, është ajo e Olena Kurilo, , një mësuese 53-vjeçare nga qyteti verior Chuhuiv, e cila u plagos nga copa xhami gjatë një sulmi me raketa ruse.Kështu fillon  shkrimin gazeta angleze :”Mirror”.Dhe më tej ajo thotë:

…Është zbuluar historia pas fotos famëkeqe të gruas së plagosur ukrainase të mbuluar me gjak,shkruan Kieren Ëilliams gazetarja  lajmeve  te gazeta angleze:”Mirror”.

Imazhi i përgjakur i Helenës ka qenë një nga më të dukshmet gjatë pushtimit rus të Ukrainës deri më tani.Ajo tregon mësuesen 53-vjeçare të gjakosur dhe të fashuar pasi u plagos rëndë gjatë një bombardimi  rus në qytetin verior të Ukrahinës , Chuhuiv.Gjatë sulmeve të pamëshirshme të raketave në qytet, Helena u lëndua nga copa xhami që i krijuan plagë   dhe goditje në kokë.Ajo u fotografua e fashuar jashtë një ndërtese banimi të djegur, e cila gjithashtu  kishte qenë viktimë e bombardimeve ruse.Kjo u bë një nga fotot ikonike të orëve dhe ditëve të para të pushtimit rus dhe ishte një pararendës për dhunën dhe vdekjen që do të pasonte.Mësuesja u plagos gjatë një sulmi ajror në kompleksin e saj të apartamenteve në Chuhuiv . 

2.

Lëndimet e saj ishin për shkak të sulmeve të vazhdueshme me raketa ruse në qytete që kanë vazhduar që nga fillimi i pushtimit.Një numër qytetesh dhe qendrash kryesore urbane dhe bazave ajrore janë shënjestruar.Në Kiev, banorët u fotografuan duke u mbuluar nën tokë në strehimoret e bombave për t’i shpëtuar shpërthimeve vdekjeprurëse.Kryeqyteti është gjithashtu tani vendi i konfliktit në rritje ndërsa forcat ruse po afrohen gjithnjë e më shumë, me raporte se forcat speciale ruse janë tashmë brenda.Trupat ukrainase janë vendosur në qendër të qytetit së bashku me mjete të blinduara dhe mbështetje, në pritje të forcave ruse.Deputetëve u janë dhënë edhe armë, një nga treguesit më të qartë se lufta do të arrijë në zemrën e kryeqytetit më shpejt se sa vonë.Që atëherë, qindra kanë vdekur nga të dyja anët, me forcat pushtuese ruse që pësuan viktimat më të rënda.

3.

“Unë jam shumë me fat – duhet të kem një engjëll mbrojtës”: Mësuesja, fytyra e mbuluar me gjak është bërë një imazh ikonik i pushtimit në Ukrainë, zotohet të “bëjë gjithçka për atdheun tim” pasi i mbijetoi sulmit me raketa në shtëpinë e saj ,shkruajnë  Lauren Leëis dhe Isabella Nikolic  te gazeta:”Dailymail”.Mësuesja, 53 vjeçe, tha se “nuk e kishte menduar kurrë se kjo do të ndodhte me të vërtetë gjatë jetës sime”, pasi me zërin e saj që i kapte në fyt, ajo përshkroi dëmtimin e shtëpisë së saj “plotësisht të shkatërruar”. Më herët të enjten , Vladimir Putin u kishte premtuar ukrainasve se nuk kishte ‘kërcënim për popullatën’ sepse forcat ruse po përdorin ‘armë precize’, por në mesditë Kievi pretendoi se të paktën 40 civilë, mes tyre një djalë i ri në një bllok apartamentesh në Kharkiv, ishin vrarë. .Civilë të tjerë u plagosën gjithashtu dhe disa të tjerë besohet se kanë vdekur në sulmet, thanë forcat ukrainase të sigurisë rreth mesditës të së enjtes, ndërsa u shfaqën imazhe zemërthyese të civilëve të gjakosur që tronditeshin nëpër rrugë.Rusia të enjten në mëngjes nisi sulme të njëkohshme nga jugu, lindja dhe veriu, nga toka dhe nga ajri, disa minuta pasi Putin i mbajti një fjalim të jashtëzakonshëm kombit në të cilin ai deklaroi një ‘operacion të posaçëm ushtarak’ për ‘ç’militarizimin’ dhe ‘de -Nazifikoje Ukrainën në atë që përbënte një shpallje të drejtpërdrejtë të luftës. Kurilo tha se “nuk e kishte menduar kurrë” se Rusia do të fillonte një pushtim të Ukrainës, por premtoi se do të ngrihej dhe do të shkonte në mbrojtje të Ukrainës. “Do të bëj gjithçka për Ukrainën, aq sa mundem, me aq energji sa kam. Unë gjithmonë do të jem vetëm në anën e atdheut tim”, tha ajo.“Unë vetë jam drejtoreshë, edukatore, kemi studiuar historinë, por kurrë nuk kemi menduar se kjo do të ndodhte në tokën tonë”, tha ajo, duke iu referuar në dukje pretendimit të çuditshëm dhe faktikisht të pasaktë të Putinit se Ukraina ishte historikisht pjesë e Rusisë. Ajo shtoi se shtëpia e saj në Chuguev ishte ‘shkatërruar plotësisht’ në sulmin me raketa. “Nuk ka dritare, nuk ka dyer, një derë ka dalë ndonjëherë, madje edhe dyshemeja është grisur plotësisht,” tha ajo. Fotot e sotme treguan fytyrën e vërtetë të luftës me civilë të mbuluar me gjak që ndihmohen për siguri nga shërbimet e urgjencës pas bombardimeve dhe të tjerë me lëndime në kokë, fytyrë dhe krahë duke u arnuar nga mjekët.   Në qytetin lindor të Ukrainës, Chuguiv, një djalë qau mbi trupin e babait të tij mes rrënojave të një sulmi rakete në një lagje banimi. “I thashë të largohej”, tha burri vazhdimisht me ngashërim, pranë rrënojave të përdredhura të një makine.  Pamjet e jashtëzakonshme të pushtimit u dokumentuan në internet me video të asaj që  dukej të ishte një raketë lundrimi që përplaset në aeroportin Ivano-Frankivsk, në perëndim të Ukrainës. Ndërkohë  aeroporti kryesor ndërkombëtar i Kievit u godit në bombardimin e parë të qytetit që nga Lufta e Dytë Botërore dhe sirenat e sulmit ajror u dëgjuan mbi kryeqytet në agim.  “U zgjova nga tingujt e bombardimeve. Paketova një çantë dhe u përpoqa të ikja,’ tha banorja Maria Kashkoska, ndërsa strehohej brenda stacionit të metrosë së Kievit. Raportet për shpërthime dhe sirena të sulmit ajror erdhën nga perëndimi deri në Lviv dhe qindra viktima u raportuan nga Ministria e Brendshme e Ukrainës pasi vendi u vendos nën ligjin ushtarak.