Metali i huaj nga UFO në Evropë 36 vjet pas rrëzimit të UFO-ve në Roswellë


Nga Philip Mantle

Koha e ka zakon të fshijë ngadalë gjurmët e brishta të historisë. Aty ku rëra e thatë e shkretëtirës Roswell në Nju Meksiko ruan gjurmë të zbehta të një objekti metalik që ra në Tokë 86 vjet më parë në 1947, shkëmbinjtë gëlqerorë të pafalshëm dhe moti i lagësht shpesh i ashpër i Lanillar në Mid-Uells kanë gërryer të gjitha gjurmët e përplasjes. që ndodhi atje vetëm 40 vjet më parë në fillim të vitit 1983.Sidoqoftë, përplasja nuk kaloi pa u vënë re në atë kohë dhe një grup i vogël i dedikuar ‘ufologësh’ veproi me shpejtësi të mjaftueshme për të ruajtur materialin nga një incident pak i njohur, por shumë domethënës, që mbetet mister edhe sot e kësaj dite. Ne nuk kemi një kronologji të saktë për ngjarjet që lidhen me këtë incident jashtë fshatit të përgjumur të Llanillar, por kemi disa të dhëna domethënëse.Dy javë pasi ndodhi incidenti, një raport gazete u botua në Sunday Express për 23 janar, që do të thotë se përplasja ndoshta ndodhi gjatë javës së parë të janarit 1983, midis 1 dhe 7, dhe u raportua në shtyp nga disa të panjohur. individuale kur u hapën zyrat e Sunday Express pas Vitit të Ri. Ndoshta individi ishte dikush i lidhur me ekipet e pastrimit të incidentit, policinë ose shtypin lokal të Uellsit të Veriut.Autori i artikullit, Andrew Chapman, nuk ka të dhëna për burimin e saktë në fletoret e tij të arkivuara dhe supozon se ai thjesht ‘i është kaluar’ për të shkruar. Në artikull thuhet:“ Mbeturinat e çuditshme nga qielli . NJË pamje e habitshme përshëndeti fermerin Irwel Evans teksa vraponte nëpër arat e tij për të kujdesur qengjat e tij të porsalindur. Qindra copa fletë metalike të huall mjalti u shpërndanë në një zonë sa tre fusha futbolli. Pllaka të mëdha aliazh të përdredhur, të lyera jeshile nga njëra anë gri nga ana tjetër, shtriheshin kudo. Dhe në një kufomë aty pranë degët ishin prerë nga pemët.””Zoti. Evans telefonoi policinë. Së shpejti ferma e tij në Llanilar, afër Aberystwyth, Uells, ishte si një grup nga një thriller spiun. Policia ka marrë për analizë copëza metali. Një ekip burrash të uniformuar të RAF-it me oficerë me rroba civile krehën tokën dhe pyjet aty pranë duke përdorur elektrik dore ndërsa errësira filloi të binte.”“ I hutuar . Midis grumbullit të mbeturinave të marra ishte një antene dhe një copë e madhe metali me një pjesë të një numri serial mbi të. Të gjithë të interesuarit ishin të bindur se çdo gjë që mbulonte fushën e z. Evans kishte rënë nga qielli gjatë natës. Por pas dy javësh gjëegjëza mbetet. Policia është e hutuar. Kështu janë edhe RAF. Askush në komunitetin e ngushtë të Uellsit nuk dëgjoi një aeroplan atë natë. Asgjë e pazakontë nuk u shfaq në skanerët e radarëve RAF.””Zoti. Evans, 29 vjeç, i cili kultivon 260 hektarë të tij me dorë të vetme, tha: “Çfarëdo që ra nga qielli u shpërtheu pas përplasjes. Duhet të ketë qenë një madhësi e drejtë. Rrënojat u shpërndanë në katër fusha. Nëse do të kishte goditur një ndërtesë, nuk ka dyshim se shkatërrimi mund të kishte qenë i frikshëm. Duhet të ketë zbritur një natë përpara se ta gjeja, sepse zona ishte e qartë pasdite kur kontrollova kopenë. Megjithatë nuk dëgjova asgjë të pazakontë. Edhe pse vetë pjesët ishin jashtëzakonisht të lehta, ato duhet të kenë rënë me njëfarë force për të prerë degët e pemëve. Gjithçka është alarmante.”

 Mbeturinat janë vënë në dispozicion në 2023 për analiza

 Mbeturinat me ngjyrë të gjelbër
“Zoti. Emyr Hughes, sekretar i sindikatës së fermerëve Cardiganshire, tha: “Kam kërkuar nga Ministria e Mbrojtjes një shpjegim, por deri më tani nuk kam pasur asnjë përgjigje. RAF thotë se ata nuk kishin asnjë aeroplan jashtë në kohën kur këto mbeturina duhet të ishin ulur, as nuk kishte ndonjë manovrim. Jo vetëm kaq, skanerët e tyre të radarëve nuk kapën asgjë të pazakontë”.
“Ndërkohë, fshatarët vazhdojnë të spekulojnë për mbeturinat. A mund të jetë pjesë e një tullumbace të madhe moti? “Jo,” thotë policia e Aberystwyth. “Shumë metal.” Pjesë e një sateliti: “Nuk ka gjasa. Çdo mbetje do të karbonizohej. Nuk kemi ende asnjë shpjegim. Është befasuese.” Një zëdhënës i RAF tha: “Mbetjet sigurisht që nuk kishin të bënin me ne. Ne po i shqyrtojmë fragmentet në përpjekje për t’i bashkuar ato me shpresën e një të dhënë se nga erdhi dhe çfarë është.”
Do të kishte qenë gjatë ditëve të para të vitit 1983 kur Irwel Evens, fermer dhe zbulues i mbeturinave të mëdha të përplasjes, bëri telefonata me policinë lokale dhe bazën më të afërt të RAF, gjë që rezultoi në një pastrim shumë të plotë gjatë natës të arave të tij nga një numër i madh. ekip ushtarak dhe civil.
Asnjë regjistrim i këtij operacioni nuk u mbajt nga Ministria e Mbrojtjes sipas një kërkese të fundit për FOI (Liria e Informacionit). Në javën që pasoi, midis datës 24 dhe 31, Gary Rowe mori një kopje të artikullit të mësipërm, kontaktoi Irwel dhe hetoi vendin e përplasjes me ekipin e tij të vogël nga ‘Federata e Ufologëve të Pavarur të Uellsit’.
nga Taboola
lidhje te sponsorizuara
Ju mund të pëlqeni

Përdoruesit e Windows nuk e dinin këtë truk të thjeshtë për të bllokuar të gjitha reklamat (bëjeni tani)Këshilla më të sigurta teknike
Mëso më shumë

Gary Rowe
Ata gjetën rreth gjysmë duzinë copa metali dhe fletë metalike nga zona e pyllëzuar ngjitur me fushat, ku çdo gjë që ishte kishte goditur majat e pemëve dhe ishte copëtuar duke lënë një pjesë të gjerë rreth 25 këmbësh (8 metra) të shkatërrimit dhe shpërndarjes së mbeturinave përpara se të fluturonin. me sa duket pa problem!
Pavarësisht se çfarë mund të thonë disa raporte të mëvonshme sensacionale në internet, anija nuk u gjet kurrë dhe zona e pyllëzuar u pastrua nga Komisioni i Pyjeve në një moment në fillim të shkurtit përpara se Gary dhe ekipi i tij të mund të bënin një vizitë të dytë hetimore. Por ata kishin artikullin e gazetës, një dëshmitar okular të besueshëm dhe fragmentet.
Kështu, libri i ri i 40-vjetorit (i lëshuar këtë vit përmes AMAZON në ‘Flying Disk Press’) fillon me pjesën më të madhe të munguar të të gjithë enigmës ndërkombëtare të UFO-ve, të shtrirë ende fizikisht aty përpara nesh duke kërkuar një shpjegim – gjysmë duzine fragmente të një mjeti misterioz. të një lloji që ekzistonte fizikisht dhe ndoshta nuk duhet të kishte qenë në gjendje t’i mbijetonte ndikimit ekstrem në vitin 1983.

 Mbeturinat si rrjetë
Nga miliona libra të shkruar mbi temën e ‘UFO-ve që mbushin raftet e librave në të gjithë botën, ky është kapitulli i fundit i munguar që asnjë hetues nuk ka qenë ende në gjendje ta prodhojë. Nuk është vetë ‘anija fluturuese’ e vërtetë, por është pothuajse aq e afërt sa nuk do të kemi ‘zbulim të plotë’, por, si incidenti i Nju Meksikës i vitit 1947 kaq shumë vite më parë, ai mbetet një mister i plotë pavarësisht testeve shkencore në mostra. ndërmarrë ndërkombëtarisht në vitin 2023.
Në fakt, ka pasur tre raporte të pavarura analizash; e para u bë nga Gary Rowe dhe kontaktet e tij në British Aerospace UK në kohën e rrëzimit, e dyta u bë këtë vit nga një laborator në Australi dhe e treta u bë këtë vit nga një laborator në SHBA.
Secili raport përfundimtar është afërsisht i njëjtë me gjatësinë e faqes, megjithëse raportit origjinal në Mbretërinë e Bashkuar i mungojnë fotografitë, dhe të gjitha janë bërë pa e ditur laboratorët e tjerë që po kryheshin teste të shumta. Në përgjithësi, analiza vetëm e shton misterin.
Lexoni gjithashtu:
Kjo grua pa një ulje të UFO-ve dhe tre të huaj rrëmbyen Calvin Parker dhe Charles Hickson
Avokati i Lue Elizondo pretendon se Vatikani e di se alienët janë këtu dhe vijnë nga sisteme të ndryshme të yjeve
Mbretëria e Bashkuar arriti në përfundimin se kampioni ishte një aliazh i avancuar i Duraluminit/Aluminit, Australi që nuk ishte kështu dhe se kampioni i tyre ishte shkumë alumini, dhe SHBA-ja tregoi në detaje se kampioni i tyre ishte Lantanum/Lantium i lidhur me elementë të tjerë ekzotikë. Me sa dihet, asnjë nga këto materiale nuk ekzistonte në këto forma në fund të viteve 1970 dhe nuk duhet të kishte ‘fluturuar’ në qiellin e Mid-Uells në fillim të viteve 1980.
Në një kthesë shumë të fundit të fatit, një fragment i vogël i fletës së huallit të mjaltit që duket tamam si fragmentet e Llanillar është gjetur nga vendi i përplasjes së Carona në SHBA, duke forcuar më tej një lidhje midis të dy incidenteve, një lidhje fizike e panjohur kur titullohej dokumentari origjinal. dhe prodhuar në vitin 2008.
Në librin e ri do të gjeni rrëfime të hollësishme të dorës së parë nga ata që janë përfshirë, imazhet më të mira të mbeturinave të përplasjes në dispozicion deri më sot, përditësime nga të njëjtat burime, dokumente të papublikuara arkivore, si dhe ku u prodhua dokumentari origjinal i 25-vjetorit në vitin 2008, detajet e nxjerra nga raporti origjinal i Mbretërisë së Bashkuar dhe dy raportet e fundit ndërkombëtare rezultojnë plotësisht, dhe shpresojmë të mrekullohen sesi, në këtë kohë dhe epokë, provat fizike mund të mbeten një mister mbi katër dekada më vonë.
Siç përfundoi vetë Gary në fund të prodhimit të vitit 2008: “Asnjë avion nuk mungonte, nuk mungonin pilotët, nuk u gjetën sende mekanike në vendin e lidhur me të, nuk kishte thumba në ndërtimin e asnjë prej këtij materiali dhe çfarëdo qoftë. kjo gjë e çuditshme ishte që fluturoi atë natë mbi atë fermë, arriti të shpërthejë gjithë këtë material, të mbulojë katër fusha me të dhe pastaj të fluturojë përsëri i patrazuar, duket! Është mjaft e jashtëzakonshme.”
“Dhe meqenëse kjo nuk është identifikuar në njëzet vitet e fundit të çuditshme, ne mund të konkludojmë vetëm, dhe kjo është aq sa jam i lumtur të shkoj, se kjo mbetet mbeturina nga një UFO – një objekt fluturues i paidentifikuar.”
RRETH AUTORIT
Mark Olly është një autor, producent/prezantues televiziv, shkrimtar, lektor, transmetues, muzikant dhe artist i njohur ndërkombëtarisht. Ai është një Ligjërues Vizitues në Wilmslow Guild dhe në Universitetin e Chester-it, drejton njësinë e tij arkeologjike dhe drejton një kompani të prodhimit të DVD dhe rekuizitave MythCo. Ai jeton në Cheshire, MB. ‘ Europe’s Roswell – 40 Years From Impact ‘ është publikuar tani në Amazon.