Miliarderi do të shkojë më tej në hapësirë ​​se kushdo tjetër në 50 vjetMisioni do të përdorë një kapsulë Creë Dragon dhe një raketë Falcon 9. 

Jared Isaacman dhe ekuipazhi i tij do të nisin një udhëtim pesë-ditor në kufirin e fundit më vonë këtë vit.

Nuk ishte shumë kohë më parë që udhëtimi në hapësirë ​​me njerëz ishte një ndjekje e rezervuar vetëm për astronautët shumë të trajnuar përmes programeve hapësinore shumë miliarda dollarëshe të mbështetura nga shteti.

Megjithatë, ne po hyjmë shpejt në një epokë në të cilën pothuajse kushdo me një bilanc mjaftueshëm të madh bankar mund të hyjë në kufirin përfundimtar – siç dëshmohet edhe një herë së fundmi me njoftimin se miliarderi Jared Isaacman – i cili tashmë ka arritur një fluturim orbital tre-ditor me mirësjellje të SpaceX vitin e kaluar – do të jetë përsëri në qiej në një përpjekje për të udhëtuar më larg nga Toka se çdo njeri që ka bërë që nga ditët e programit Apollo.

Për misionin, i cili është planifikuar për në nëntor, atij do t’i bashkohen gjithashtu dy punonjës të SpaceX – Anna Menon dhe Sarah Gillis – si dhe Scott Poteet, një nënkolonel në pension i Forcave Ajrore. Kuptohet se Isaacman dhe Elon Musk ndanë koston e misionit mes tyre dhe se, gjatë udhëtimit, do të ketë një shëtitje hapësinore aktuale duke përdorur kostumet hapësinore të vetë firmës.

Madje ka plane për dy fluturime të tjera përtej këtij në bordin e anijes kozmike SpaceX Starship.

Mjafton të thuhet, duhet të jetë një vit interesant për industrinë private të hapësirës.