Mimoza Nebiaj-A të kujtohet?


Mimoza Nebiaj

A te kujtohet?

A e mban mend,

Cfare me ke thene?

Sille pak neper mend,

U fute ne zemren time,

Dhe me bere ca premtime,

Ngulmoje me insistim,

Me thoje se me doje,

Do te ishe gjithmone me mua,

A e mban mend a ke harruar,

Por une gjithmone i kujtoj,

Te thashe lerme te qete,

Ne kete timen jete….

Por ti sa shume ngulmoje,

Me ate insistimin tend,

Dhe une prape gabova

Per momentin se mendova,

Se shpirti im sec lengonte,

Semundja nuk me linte te reagoja,

Dhe pas teje u afrova…

cfare te bera valle?

Qe tani po me mban larg?

Cfare mekati paskam bere?

Qe zemra ime te lendohet?

Dhe pas teje te dashurohet?

Pse sme le ne dhimbjen time,

Pse sme le ne brengen time?

Pse sme le ne hallet e mia,

Por tani te ndjej larg,

Nuk me thua asnje fjale…

Dhe kur filloj te flas,

Perfundojme ne debat,

A te kujtohet kur cdo dite,

Per ty isha shpirti yt,

Tani e ndjej me shume vetmine,

Me shume se me pare,

A te kujtohet ndoshta i ke harruar,

Por une i kam rruajtur ne ditar,

Fjale qe u thane plot zjarr,

Fjale qe nuk kishim te ndal,

A te kujtohet kur me thoje,

Se larg meje dot nuk qendroje,

Po tani ku e le shpirtin as me thua?

Ku e le kaq te dermuar?

Ku e le dhe nuk gjej shkak,

Ku une kam faj,

Se dashuria vret eger,

Te godet nje thike ne zemer,

Dashuri qe je vrastare,

Dhe mua nuk me kurseve fare,

Duhet ti kujtosh,

Se kjo zemer fort te do….

About Post Author