Mimoza Xhaxhaj-Mikja ime më e mirë …


Mimoza Xhaxhaj

Mikja ime me e mire …

Pjesa e pare …

*

Nuk ishte e lehte te njihje njerez te rinj e aq me teper te krijoje shoqeri te re . Shperngulja na lodhi por mua personalisht me beri me grindavecin nga te gjithe .

– Merre shtruar : me tha motra me nenen .

Kur u ndava me miqte e mi , mu duk sikur me shkulen dicka nga trupi . Aty me njihnin e i njihja te gjithe , kurse ketu humbisje .

Ne kete qytet te madh as te shihte njeri me sy , ekzistoje a jo . Autobuzi qendronte te dera e shkolles dhe si u paraqita , sekretarja nga qe vitet e katerta kishin ikur ne aksion , me angazhoj te qendroja roje e ti bija ziles ne kohen e caktuar . Nuk kisha pare ndonjehere kaq shume nxenes , pa llogaritur dhe vitet e katerta , ne nje kohe qe ne qytetin tone mezi formoheshin klasat .

Sa mbaronte ora e gjashte sa s´fluturoja e nje dite sa si theva hundet nje vajze qe njerin krah e kishte ne allci .

– Me falni profesor …

– Thashe me vete e degjova mire apo me bene veshen i befasuar nga kjo vajze si Engel … ju afrova ta pyesja ne se ishte mire ?

– Pohoj me koke .

I buzeqesha duke perkulur pak koken me mirsjellje .

– Me falni , foli vajza me te shpejte … jeni ju profesori i ri i fizikes ?

Isha shtat larte dhe ne fytyre kisha marre fizionomine e nje burri dhe ndoshta kjo beri te me merrnin per profesor a dicka e tille , si stazhist . Vajzat sec kukurisnin sa here qe me shihnin .

– Qesha duke e pare ne sy dhe vazhova lojen : – pse kaq e dukshme eshte ?

Vajza u perskuq dhe uli koken .

– Ajo as me degjoje , ne momentin qe po i thosha se ishte nje shaka puna e profesorit .

Nje grup vajzash e rrethuan e po e pyesnin per doren , si duket sa do ta kishte vendosur allcine .

U largova pa u vene re , kur te nesermen te gjithe me pershendesnin … mirmengjesi profesor .

Per nje shaka me ngeli nofka profesor . Ne fillim besdisesha por tani s´me bene me pershtypje dhe se besoj te kete shume qe dine emrin tim te vertete …

* * * * *

I pashe qe larg miket e mia qe morren rrugen te lokalet buze detit dhe pikerisht u futen ne te famshmin “Patty me shkume” .

Ishin te paragjykuara ato vajza qe frekuentonin te tilla vende . Per me teper me beri pershtypje mikja ime e mire , se ce lidhte me keto vende !

Gjate gjithe kohes u qendroja ne distance dhe u futa edhe une pas tyre . Mikja ime ishte si nje engel dhe ashtu e therrisnin te gjithe ata qe e njihnin . Kisha kohe qe i isha vene pas dhe pikerisht shoqes se mikes time , me te cilen shoqerohej perhere . Ishin mike shume te ngushta e kudo i shihje bashke dhe bashke kishin qene qe nga vegjelia , ne nje lagje e ne nje klase der sot .

Ajo bente te pamunduren qe te dallonte nga te tjeret , jo se ishte larg te bukures por sikur e kerkonte me force , gje qe ja ulte vlerat si njeri . E kunderta e saj ishte mikja ime e mire , ate e rrethonin vec me fjale te ngrohta , gje qe e nxirrte jashte kontrollit miken e saj .

Kohet e fundit s´me kishin pelqyer disa incidente me engjellin tone .

Njehere kishte futur krahun ne allci , tjetren here nxirre e derrmuar ne fytyre dhe se fund-mi , calonte pak nda njera kembe .

Po te gjitha heret s´u ankua njehere dhe kur e pyesnin qortonte veten , qe s´ishte e shkathet . Me thene te drejten po me dukej si nje enderr e keqe , gjithe keto incidente qe e kishin kapur .

Nje dite biles i tregova nenes per keto fatkeqesi qe i ndollnin mikes time .

– Uuuuu … mblolli buzet nena me keqardhje … mos ka shkelur ne ndonje vend te keq mor bir ?!

S´kisha degjuar ndonjehere per kesi “Shkeljesh” e as ju´a dija kuptimin ?

Une isha miku i saj me i afert e kohet e fundit ishim afruar edhe me shume .

Mendova se mos gjithe keto peripeci i vinin ngaqe ishte lidhur me mua dhe kjo me beri te dyshoja te mikja e saj , se behej keq sa here qe na shihte bashke . Kjo ishte arsyeja qe po i ndiqja sot .

U detyrova te xhvishesha se s´te lejonin te afroheshe ne te tille Patty i veshur dhe po i ndiqja nga larg . Sa po filloj muzika te rinjte filluan kercimin . Kishte dhe nga ata qe hidheshin e dilnin me koken nga shkuma , si nje mal ngarkuar me bore . Te tjere te eksituar bertisnin e s´merrte vesh i pari te dytin . Dy miket leviznin aty ne kembe e si duket kendonin nen ze melodine e me duat larte here pas here trokisnin pellembet . Nga fundi i kenges mikja ime u keput si nje frut i pjekur dhe nuk po shija te dilte jashte kurse mikja e saj vazhdonte kengen me duat lart e pa proekupuar . Kjo situate s´po me pelqente e me nervozoj edhe me teper . Se zgjata dhe me veshtiresi duke care turmen e njerezve , kur pa arritur degjoj miken e saj te klithte gjak … gjak . U elektrizua gjithe turma e vraponin te tmerruar , kush e kush te dilte me pare . Mes atij kausi mundohesha te caja ne te kunderten e turmes . Mikja e saj s´levizi vendit . Se di me c´force u zhyta te kembet e saj dhe nxorra miken time te gjakosur dhe pse e ngrita lart s´degjoja renkim a ze te saj . E vendosja tek kraharori e me nje dore mundohesha ti pastroja fytyren qe te merrte fryme der sa dola nga ajo shkume e mallkuar . Sa e nxorrem e shtrime ne nje stol te gjate ku nderroheshin njerezit , vazhdonte te mos kishte shenja jete dhe pse i dhame ndihmen e pare .

I zoti i lokalit i shqetesuar telefononte ambulancen . Se di ci thane ne anen tjeter , se erdhi me te shpejte e me ndihmoj duke thene : te hipnim ne makin e tij . Une i shtrengoja fort vendin e care qe te mos humbte gjake . Me gjithe perpjekjet e doktoreve vajza ra ne koma . Shume here e gdhija aty . Nje nate pashe miken e saj te afrohej duke qare te dritarja e dhomes se vajzes ku qendronte mes aparaturash .

– Me fal e dashur qe s´mund te te ndihmoja … dhe iku pothuaj me vrap mes ngasherimesh .

Pas ikjes se saj u mundova ta analizoja ate fraze , po s´me nxirrte gjekundi .

Ne te gjitha incidentet e kisha drejtuar gishtin tek ajo por kjo sonte ma shtoje edhe me shume dyshimin . Keshtu qe fillova ta vezhgoja ne cdo kohe por s´pashe asgje te dyshimte a te takohej me ndonje njeri . Si dhe gjithe miqte e tjere e vizitonte miken por vizita te tjera ne mes te nates nuk u perseriten me .

Organet kopetente na morren ne pyetje te gjitheve qe ndodheshim ne ate lokal dhe perpos kamerave te sigurise , s´nxorren asgje konkrete .

Keto kohet e fundit isha miqesuar me infermieret e nates dhe me ore te tera flisja me mikes time . Kishte kaluar muaji qe vazhdonte ne koma por as nje ndryshim a shprese jete , ndaj Doktoret vendosen t´ia hiqnin aparatuat qe i jepnin frymarrje artificiale .

Ajo dite me ka mbetur ne kujtese si dita me e keqe ne jeten time .

Nena e saj s´pajtohej me urdherin e dhene dhe gati ne cmenduri theriste vec emrin e saj : – Mos ma merrni vajzen .

I shoqi i prere ne fytyre mundohej ta qetesonte . Ishte femija i tyre i vetem . U krijua nje situate e pa pershkrueshme dhimbje-je ne momentin kur erdhen doktoret te hiqnin aparaturat . Te gjithe te shokuar … pse jo , ndoshta kishte dhe nga ata qe luteshin te ndodhte ndonje mbrekulli .

… Edhe vete s´doja ta besoja dhe sy mbyllur po lutesha me shpirt , kur degjoj hapuni , hapuni . Per nje moment mendova se kishte ndodhur mbrekullia , sa dhe zemra me kerceu vendit . Nga zhgenjimi mu leshua gjithe trupi e si i mpire u drejtova afer grumbullit . Pash nenen e saj pa ndjenja te shtrire . E morren dhe e vendosen ne nje dhome , ku i kishin bere nje qetesues .

Si i dhame lamtumiren te gjithe mikes tone , pash se mikja e saj qau vertet me shpirte . Si e putha ne balle , isha i fundit qe po largohesha .

Ne kohen qe po kaloja prane dhomes se nenes se saj , me beri pershtypje nje burre qe pervidhej te mos binte ne sy . Vazhdova rrugen sikur se kisha vene re .

– Pashe qe u fut ne dhomen e saj dhe kur u afrova degjova zerin e gruas si ne mekje : – ishte vajza jote , ishte vajza jote .

S´morra vesh se c´u tha e c´ndodhi , vec u degjua nje ulerime e cjerre si e nje bishe qe te ngjethte mishin . Doli me te shpejte duke me shtyre dhe pashe te vraponte per nga dhoma e vajzes . E ndoqa nga pas dhe verejta se si e shtrengonte vajzen ne kraharor duke bertitur si i cmendur : – bije te vrava une , te vrava une …

Se di , po mu be i njohur ky burre po s´po beja dot lidhjen ?

Kur erdhen forcat e rendit mezi ja shkiten vajzen nga duart e kur e pashe perballe mes policeve dhe pse isha i tronditur e njoha … ai ishte babaj i mikes se saj me te ngushte …

Mbetur ashtu shushatur po e percillja me sy , kur pas meje degjoj te vraponin infermiere , doktore per te dhoma e vajzes …

* * * * *

Vazhdon

* * * * *

Mimoza Xhaxhaj Mane

Tetor 2022 Gjermani

Mund të jetë art në lidhje me: 1 person

106Mimoza Eliona Osmani, Ylli Pollogati dhe 104 të tjerë

83 komente

Pëlqej

Komento

About Post Author