Misteret e pashpjegueshme:10 misteret më moderne të vitit 2023


Këtu do t’i hedhim një vështrim historive tona më të njohura të misterit nga dymbëdhjetë muajt e fundit.

10. Jeta reale ‘Jason Bourne’ mbetet ende një mister katër muaj më vonë – Policia është përpjekur të identifikojë një burrë misterioz që u shfaq në Angli vitin e kaluar pa kujtuar se kush ishte.

eta reale ‘Jason Bourne’ mbetet ende një mister katër muaj pas
Nga TK Randall
9 janar 2023 ·   10 komente
     

Policia është përpjekur të identifikojë një burrë misterioz, i cili u shfaq në Angli vitin e kaluar, pa kujtuar se kush ishte.
Individi misterioz, i cili është përshkruar si një ‘Jason Bourne’ në jetën reale, u gjet nga policia në Weymouth të mërkurën më 28 shtator të vitit të kaluar.

I veshur me një përkrenare të zezë motorrike pa vizore dhe dy palë pantallona të zeza, burri – i cili kishte një mjekër të çrregullt dhe një theks të Evropës Lindore – nuk mund të kujtonte asgjë nga jeta e tij, kush ishte, nga kishte ardhur ose si ishte kishte përfunduar në Angli.

Katër muaj më vonë, policia është ende në mëdyshje se kurrë për origjinën e burrit.
“Ne kemi vazhduar të kryejmë hetime për të provuar dhe përcaktuar identitetin e këtij njeriu, të cilat kanë përfshirë kontakte me Interpolin dhe agjencitë e tjera partnere,” tha policia Becky Barnes nga Policia e Dorset.

“Megjithatë, ne ende nuk kemi qenë në gjendje të konfirmojmë identitetin e këtij njeriu dhe ai nuk ka mundur të na tregojë se kush është apo të japë ndonjë informacion se nga është apo familja e tij”.

Përpjekjet për përcaktimin e identitetit të burrit vazhdojnë.

“Që kur u gjet, burri ka qenë në kujdesin e sigurt të shërbimit shëndetësor,” tha policia Richard Symonds, gjithashtu nga Policia e Dorset. Fatkeqësisht, ai nuk ka mundur të na tregojë se kush është apo të japë ndonjë detaj se ku jeton apo familjen e tij”.

“Pavarësisht se oficerët kanë kryer një sërë hetimesh, duke përfshirë kontrollimin e raporteve të personave të zhdukur me forcat e tjera policore, ne nuk jemi më afër përcaktimit të këtij informacioni.”

9. Antenat misterioze vazhdojnë të shfaqen në kodrat rreth Salt Lake City – Autoritetet kanë mbetur të hutuar nga shfaqja e disa antenave misterioze gjatë dy viteve të fundit.
Antenat misterioze vazhdojnë të shfaqen në kodrat rreth Salt Lake City

Autoritetet kanë mbetur të hutuar nga shfaqja e disa antenave misterioze gjatë dy viteve të fundit.
Çdo antenë është gjetur me një panel diellor dhe kuti të zezë të baterisë, por kurrë nuk ka pasur ndonjë tregues se kush e vendosi atje ose pse.

Më i fundit, i cili u gjet në një kodër në një lartësi prej rreth 7,000 këmbë, u rrëzua nga zyrtarët të mërkurën. “Këto kulla janë ngjitur në maja dhe maja dhe kreshta të ndryshme rreth ultësirës,” i tha KSLTV

menaxheri i shtigjeve rekreative të qytetit Tyler Fonarow .
“Filloi me një ose dy, dhe tani mund të jetë deri në një duzinë.”

Gjëja më e çuditshme është se askush nuk ka qenë ende në gjendje të përcaktojë se kush është përgjegjës.

Edhe universiteti vendas ka shprehur interes për misterin.

“Që kur drejtuesit e Salt Lake City njoftuan Universitetin e Utah-s për kullat e paautorizuara të paneleve diellore në ultësirat verilindore të lagjes Avenues, përfaqësuesit e Universitetit të Utah kanë qenë duke koordinuar në mënyrë aktive me zyrtarët e Tokave Publike të Qytetit për të përcaktuar nëse ndonjë anëtar i komunitetit tonë të kampusit është i lidhur. tek kullat,” tha një zëdhënës për KSLTV .

“Me sa dimë, kulla e vendosur në pronën e universitetit nuk është në pronësi apo operuar nga universiteti. Ne vlerësojmë bashkëpunimin dhe përpjekjet e përkushtuara të Salt Lake City për të identifikuar pronarët.”

Kërkimi për përgjigje vazhdon.

8. Autoritetet hetojnë sferën misterioze në plazhin japonez – Një sferë misterioze metalike ka qenë në qendër të shumë spekulimeve që kur u shfaq në një plazh në Hamamatsu.

Një sferë misterioze metalike ka qenë në qendër të shumë spekulimeve që kur u shfaq në një plazh në Hamamatsu.
Autoritetet në Japoni kanë mbetur duke kruar kokat e tyre mbi misterin e një sfere të veçantë metalike që u pa këtë javë në plazhin Enshu në bregun e Paqësorit të vendit.

Kur u raportua për herë të parë, u ngritën shqetësimet se mund të ishte një lloj bombë, duke bërë që policia të thërriste ekspertët e eksplozivëve për ta hetuar atë për shenja se mund të ishte një kërcënim.

Për fat të mirë, skanimet me rreze X të objektit zbuluan se ai ishte i zbrazët, por misteri që rrethon saktësisht se çfarë është dhe nga erdhi ai mbetet i vazhdueshëm.
Me një diametër rreth 1.5 metra, sfera e ndryshkur në ngjyrë kafe portokalli duket se është prej metali dhe ka dy doreza në majë, duke sugjeruar se mund të jetë fiksuar në diçka.

Imazhet i janë dërguar që atëherë rojes bregdetare dhe forcave japoneze të vetëmbrojtjes në një përpjekje për të identifikuar se çfarë mund të jetë.

Sipas një banori vendas, sfera kishte qenë në të vërtetë atje për një muaj dhe ai u befasua që papritmas ishte bërë qendra e vëmendjes.

Ju mund të shikoni pamjet e objektit në raportin e lajmeve më poshtë.

7. Shkencëtarët zgjidhin misterin e shpellës së frikshme “Kisha e Djallit” në Finlandë – Vizitorët në Pirunkirkko në Heinola, Finlandë shpesh kanë ndier praninë e një lloj shpirti brenda shpellës.

Një vizitor që qëndron jashtë shpellës. Kredia e imazhit: CC BY-SA 3.0 Marko Ruohoranta
Vizitorët në Pirunkirkko në Heinola, Finlandë shpesh kanë ndier praninë e një lloj shpirti brenda shpellës.
Shpella, e cila njihet me pseudonimin mjaft të pakëndshëm “Kisha e Djallit”, ka vetëm 111 metra gjatësi, por me kalimin e viteve është bërë sinonim i tregimeve të shpirtrave dhe një pranie të frikshme.

Sipas folklorit, një individ i quajtur Kinolainen e përdori dikur shpellën për të kryer rituale magjike.

“Kinolainen do t’i çonte pacientët e tij në ‘kishë’ për të folur me Djallin për shkaqet dhe kurat e sëmundjeve të tyre,” tha studiuesja Riitta Rainio nga Universiteti i Finlandës Lindore.

“Ky lloj rituali shërimi shpesh përfshinte bërtitje me zë të lartë, goditje me këmbë, të shtëna dhe përplasje.”
Këto ditë, shpella tërheq vizitorë nga e gjithë Finlanda dhe më gjerë, të cilët futen brenda me shpresën për të përjetuar ndjesinë e çuditshme se dikush ose diçka është atje me ta.

Megjithatë, tani Rainio dhe kolegia Elina Hytonen-Ng besojnë se kanë zbuluar arsyen e saktë pse njerëzit ndihen kështu në shpellë dhe gjithçka ka të bëjë me akustikën e saj.

Në veçanti, forma unike e shpellës prodhon një fenomen të veçantë rezonance që shërben për të zgjatur dhe përforcuar tingujt që ndodhin brenda.

“Aty ku një studiues i akustikës dëgjon si rezonancë, njerëzit e së kaluarës mund të kenë ndier praninë e një shpirti dhe një praktikues shamanik mund të ndiejë praninë e një energjie të jashtëzakonshme, secili sipas prejardhjes së tij,” shkruajnë studiuesit.

6. Fëmijët e humbur gjenden të gjallë në pyll tropikal 40 ditë pas rrëzimit të avionit – Fëmijët u gjetën mrekullisht shumë të gjallë pas një përpjekjeje masive kërkimi që zgjati më shumë se pesë javë.
Fëmijët e humbur gjenden të gjallë në pyjet e shiut 40 ditë pas rrëzimit të avionit

Fëmijët u gjetën mrekullisht shumë të gjallë pas një përpjekjeje masive kërkimi që zgjati më shumë se pesë javë.
Është një histori që mund të tingëllojë si diçka e dalë nga një film hollivudian, por kjo përrallë e vërtetë e mbijetesës në një mjedis armiqësor kundër të gjitha gjasave është shumë e vërtetë.

Katër vëllezërit e motrat (13, nëntë, katër dhe një vjeç) kishin udhëtuar për në San Jose del Guaviare me një aeroplan të lehtë Cessna 206 me nënën e tyre dhe dy pilotët kur avioni pati probleme me motorin dhe përfundoi duke u ulur në pyllin tropikal të Amazonës të Kolumbisë.

Të tre të rriturit vdiqën, por fëmijët arritën të mbijetonin.

Ajo që pasoi ishte një sukses i jashtëzakonshëm mbijetese dhe qëndrueshmërie ndërsa të rinjtë – të kujdesur nga vëllai ose motra më e madhe që ishte vetëm 13 vjeç – endeshin në xhungël për të kërkuar ndihmë.
Ndërkohë, po kryhej një operacion masiv kërkim-shpëtimi ku përfshiheshin dhjetëra ushtarë që kërkuan pyjet e dendura të shiut për të gjetur ndonjë të dhënë për vendndodhjen e të mbijetuarve.

Me kalimin e javëve, ata gjetën prova duke përfshirë gjurmët e këmbëve dhe objektet që fëmijët kishin rënë, duke i shtyrë ata të besonin se mund të ishin ende gjallë.

Përfundimisht, pas 40 ditësh vetëm në xhungël, fëmijët më në fund u gjetën.

Që atëherë ata janë transportuar me helikopter në spital ku po marrin mjekimin.

“Jam shumë mirënjohëse, por edhe nënës tokësore, që u liruan”, tha gjyshja e tyre.

5. Zbulim i mundshëm në kërkimin e përgjigjeve për misterin e Amelia Earhart – Studiuesit kanë gjetur se çfarë mund të jetë dëshmi e aeroplanit të Earhart nën det pranë Nikumaroro.

A përfundoi Earhart në një atoll të largët të Paqësorit? Kredia e imazhit: Biblioteka e Kongresit
Studiuesit kanë gjetur se çfarë mund të jetë dëshmi e aeroplanit të Earhart nën det pranë Nikumaroro.
Më shumë se 82 vjet pasi Amelia Earhart u zhduk mbi Oqeanin Paqësor gjatë një përpjekjeje për të rrethuar globin me Lockheed Model 10 Electra, pyetja se çfarë i ndodhi asaj vazhdon të mbetet një nga misteret më të mëdha pa përgjigje të epokës moderne.

Vitet e fundit, megjithatë, janë gjetur të dhëna që sugjerojnë se avioni i Earhart mund të ketë rënë diku në atolin e largët të Paqësorit të Nikumaroro dhe se aviatori dhe navigatori i saj Fred Noonan mund të kenë mbijetuar edhe për disa ditë në një ishull të vogël ndërsa prisnin shpëtimin.

Tani prova të reja të mundshme në mbështetje të kësaj teorie janë zbuluar në formën e një fotografie nënujore të bërë gjatë një ekspedite në Nikumaroro në vitin 2009.

Sipas Ric Gillespie – drejtor ekzekutiv i Grupit Ndërkombëtar për Rimëkëmbjen e Aeroplanëve Historik (TIGHAR) – një mjek ligjor eksperti aktualisht po analizon imazhin për të parë nëse ai përmban një pjesë të Lockheed Electra të Earhart.
Nëse kjo rezulton të jetë kështu, do të vërtetonte se ajo u rrëzua në afërsi të atolit.

“Ka një objekt në foto që duket të jetë një motor Lockheed Electra që mbulohet,” tha Gillespie për Mail Online .

“Ngjashmëria me një mbulesë motori dhe bosht mbështetës nuk u vu re deri vite më vonë dhe vendndodhja e saktë nuk u vu re në atë kohë, gjë që do të thoshte se përpjekjet për të rivendosur vendndodhjen e objektit ishin të pasuksesshme.”

4. A u rrëzua MH370 mijëra milje larg në Detin e Kinës Jugore? – Një studiues pretendon se ka gjetur prova që sugjerojnë se fluturimi i dënuar nuk u rrëzua aty ku njerëzit menduan se u rrëzua.

Një studiues pretendon se ka gjetur prova që sugjerojnë se fluturimi i dënuar nuk u rrëzua aty ku njerëzit menduan se u rrëzua.
Pikërisht ajo që ndodhi me Fluturimin 370 të Malaysia Airlines pasi u ngrit nga Aeroporti Ndërkombëtar i Kuala Lumpur më 8 mars 2014, mbetet ende një nga misteret më të qëndrueshme në historinë e aviacionit.

Teori të shumta janë shfaqur gjatë viteve, por tani duket gjithnjë e më shumë e mundshme që avioni dhe pasagjerët e tij të jenë fluturuar qëllimisht në dënim nga piloti i tij për arsye të panjohura.

Megjithatë, gjetja e rrënojave ka rezultuar pothuajse e pamundur, me përpjekjet e gjera të kërkimit të kryera gjatë disa viteve që nuk arritën të gjenin vendndodhjen e aeroplanit.

Tani, megjithatë, Cyndi Hendry – e cila kishte qenë pjesë e një përpjekjeje të grumbulluar për të kërkuar imazhe satelitore për shenja të aeroplanit – ka zbuluar se ajo kishte zbuluar atë që dukej të ishte mbeturina avioni në Detin e Kinës Jugore vetëm disa ditë pasi MH370 kishte shkuar. i zhdukur.

Megjithatë, kur ajo u përpoq të nxirrte fjalën, gjetja e saj u shpërfill sepse avioni mendohej të ishte rrëzuar në Oqeanin Indian disa mijëra milje larg.

Kohët e fundit, ajo madje pretendoi se kishte gjetur një pjesë të rrënojave që mbante një shkronjë ‘M’ e cila ndodh të jetë pothuajse një përputhje e përsosur me logon e Malaysia Airlines në aeroplanin e zhdukur.
“Imazhet satelitore ishin bosh. Ishte vetëm errësirë ​​e detit,” tha ajo gjatë një segmenti të një dokumentari të ri të Netflix për incidentin. “Pastaj shtypni Next, më shumë skanime të zeza. Kaq shumë e zezë.”

“Dhe më në fund, ka diçka të bardhë.”

“I hoqa skemat nga interneti për një Boeing 777. Dhe arrita të identifikoja një copë si koni i hundës. Pikërisht atëherë fillova të them, ‘Mat e shenjta! Ka një copë mbeturinash. Këtu është avioni.

” më pas fillova të shihja më shumë pjesë. Diçka që dukej si trupi i avionit. Diçka që dukej si bishti. Më dolën gunga.”

Megjithatë, mbetet e paqartë nëse ajo që kishte gjetur ishte apo jo rrënojat e fluturimit MH370.

3. Burri zbulon dy dyer sekrete rrëqethëse të fshehura brenda dhomës së tij të hotelit – Një burrë që kishte qëndruar në një hotel zbuloi diçka mjaft shqetësuese në pjesën e pasme të një prej garderobave.
Burri zbulon dy dyer sekrete rrëqethëse të fshehura brenda dhomës së tij të hotelit

Një burrë që kishte qëndruar në një hotel zbuloi diçka mjaft shqetësuese në pjesën e pasme të një prej garderobave.
Kur qëndroni në një hotel, më e pakta që mund të prisni është të ndiheni të sigurt dhe të sigurt, por për një burrë, videoja e të cilit u bë virale kohët e fundit në mediat sociale, qëndrimi në një dhomë hoteli në dukje të thjeshtë shkaktoi një zbulim që mund ta shtyjë këdo të pyesë nëse çdo hotel është vërtet privat.

Në klipin (mund të shihet më poshtë), njeriu pa emër mund të shihet duke shikuar dhomën e tij të hotelit, e cila përmban një krevat dopio, banjë me plan të hapur dhe shumë dollapë magazinimi.

Gjërat shpejt marrin një kthesë të keqe, megjithatë, kur, me hapjen e një prej dollapëve, ai zbulon praninë e asaj që duket të jetë një grup dytësor dyersh prej panelesh druri të vendosura në pjesën e pasme.

Duke përdorur kartën e tij të çelësit të hotelit për të hapur dyert me forcë, burri më pas kalon në një hapësirë ​​të fshehur më parë pas mureve të dhomës, e cila është lehtësisht e madhe sa për dikë që të ecë.
Për më tepër, ka edhe një derë të dytë të fshehur në murin e jashtëm. Kur burri kthen shulën dhe e hap atë, mund të shihet një pasazh i dytë i fshehur që shtrihet në errësirë ​​të plotë.

Ndërsa ne nuk e dimë se cili hotel është ky apo edhe nëse njeriu që filmon klipin është një mysafir i vërtetë, pamjet nxjerrin në pah faktin se dhomat e hotelit kanë potencialin për të fshehur sekretet.

Në këtë rast të veçantë, është e mundur që hapësira e fshehur të ketë mbetur nga ndërtimi i dhomës, por mbetet e paqartë se ku të çon kalimi i dytë ose nëse dikush mund të hyjë në hapësirën e fshehur nga diku tjetër në ndërtesë.

A do të kishit fjetur në këtë dhomë hoteli nëse do të ishit ju që do të kishit zbuluar dyert sekrete?

2. ‘Glitch in the Matrix’ ndërsa zogu i ngordhur është filmuar i palëvizshëm në ajër – Dëshmitarë të shumtë kanë regjistrua
r pamjet e një zogu të shtrirë në qiell, me sa duket i pa lidhur me asgjë.
“Glitch in the Matrix” si zog i ngordhur është filmuar i palëvizshëm në ajër

Dëshmitarë të shumtë kanë regjistruar pamjet e një zogu të shtrirë në qiell, me sa duket i pa lidhur me asgjë.
Incidenti i çuditshëm, i cili ndodhi në Surrey, British Columbia pasditen e 18 shkurtit, u bë tituj të lajmeve lokale dhe la dëshmitarë të shumtë duke kruar kokat e tyre.

Videoklipe të shumta të marra nga kënde të ndryshme tregojnë zogun, i cili dukej se ishte i ngordhur, i shtrirë i palëvizur në ajër pranë disa kabllove lart, por nuk kishte asgjë të lidhur me të.

Shikuesit e hutuar ecnin përreth dhe shikuan spektaklin, të paaftë për të shpjeguar atë që po shihnin.

“Ky është një zog i ngordhur dhe thjesht po noton në ajër, pa fije, pa asgjë,” tha një dëshmitar. “Nuk kishte absolutisht asgjë që ne mund të shihnim me syrin e njeriut që e mbante atë ose ishte e lidhur me të.”

“Shumë e çuditshme dhe e frikshme. Fjalë për fjalë, [ajo] dukej si një zog i ngordhur që sapo notonte.”

Me siguri, megjithatë, duhet të ketë diçka që e mban zogun atje lart.

“Duke pasur parasysh afërsinë e pemëve dhe telave telegrafike, unë do të sugjeroja që një lloj materiali pezullues i padukshëm, si p.sh. një linje peshkimi, të përfshihet në vend se një defekt në një realitet jo të plotë,” tha profesori i gjeografisë Paul Kingsbury i Universitetit Simon Fraser.

“Ishte sigurisht misterioze, ndoshta paranormale, por edhe magjepsëse, pothuajse të kujtonte një vepër arti, një lloj momenti i improvizuar paranormal i Banksy, ndoshta.”

1. Mister rrethon raportet e ‘pluhurit’ që binte nga qielli mbi SHBA – Disa shtete të Atlantikut të Mesëm në Bregun Lindor panë raporte të një pluhuri të ngjashëm me pluhurin që binte nga qielli javën e kaluar.

Fenomeni u raportua në disa shtete. Kredia e imazhit: Pixabay / qimono
Disa shtete të Atlantikut të Mesëm në Bregun Lindor panë raporte të një pluhuri të ngjashëm me pluhurin që binte nga qielli javën e kaluar.
Shqetësimet u ngritën të enjten kur banorët e Maryland, Virxhinia Veriore dhe Virxhinia Perëndimore filluan të raportojnë se një pluhur i çuditshëm kishte filluar të vendosej mbi automjetet e tyre.

Kaq të shumta ishin raportimet sa Departamenti i Mbrojtjes së Mjedisit të Virxhinias Perëndimore vendosi të nisë hetimin e tij për këtë fenomen.

Një nga qëllimet e tij kryesore ishte të përcaktonte nëse pluhuri mund të ishte pluhur nga stuhitë në Teksas dhe Nju Meksiko që më vonë udhëtoi në lindje në Ohio, Michigan dhe Kentaki.

Jo të gjithë janë të bindur se ky shpjegim qëndron, megjithatë, me disa që fajësojnë një lëshim të kimikateve toksike nga një dalje nga shinat e një treni në Ohajo Lindore dhe të tjerë që pohojnë se pluhuri ishte hedhur nga një aeroplan që fluturonte.
Autoritetet kanë lëvizur për të hedhur poshtë pretendime të tilla, duke çuar në një sërë teorish konspirative që qarkullojnë në mediat sociale dhe një nevojë të përgjithshme për një shpjegim më përfundimtar dhe konkret.

Siç qëndrojnë gjërat, zyrtarët kanë minimizuar çdo nevojë për shqetësim dhe deri më tani nuk ka asnjë provë që sugjeron se pluhuri është toksik ose i rrezikshëm në çfarëdo mënyre.

Megjithatë, ky është një mister që autoritetet do të jenë të etur për ta zgjidhur sa më shpejt të jetë e mundur.
Nga TK Randall