Misteri i “Trekëndëshi të Bermudës “ a është energjia e meteorëve si shkak i zhdukjeve misterioze?Gezim Llojdia


Gëzim Llojdia

1.

Kemi një përkufizim:”Trekëndëshi i Bermudës” është një seksion mitik i Oqeanit Atlantik, i kufizuar afërsisht nga Miami, Bermuda dhe Porto Riko, ku janë zhdukur dhjetëra anije dhe aeroplan. Jo vetëm pozicioni gjeografik ,por misteri se këtu zhduken anije dhe avion ka mbetur mister ,për të kërkuar shkaqet madje

Nacional geografik “,apo emisione më shumë e thellojnë misterin se sa e zbulojnë atë edhe kur përdorën gjuhën e shkencës.

Për të gjetur shkaqet duhet ti referohemi lundërtarit K.Kolumbi se çfarë ka shkruar ai në ditar.

“Zona e përmendur si Trekëndëshi i Bermudës, apo Trekëndëshi i Djallit, mbulon rreth 500,000 milje katrorë në oqean, larg majës juglindore të Floridës shkruhet te:” Histori .com . Kur Kristopher Kolombi lundroi nëpër këtë zonë në udhëtimin e tij të parë për në “Botën e Re”, ai raportoi se një flakë e madhe zjarri (ndoshta meteorët) u rrëzuan në det një natë dhe se një dritë e çuditshme u shfaq në distancë disa javë më vonë. Ai gjithashtu shkroi për leximet e çrregullta të busullës, ndoshta sepse në atë kohë një rrëshqitje e Trekëndëshit të Bermudës ishte një nga vendet e pakta në Tokë, ku rreshtoheshin veriu i vërtetë dhe magnetiku i vërtetë.

…Në të vërtetë nga shkaktohet kjo energji?

-Burimi i i energjisë që shfaqet te trekëndëshit të Bermudës janë metalet e meteroideve, që janë rrëzuar aty. Janë burime të vogla pra shumë pika të cilat kur bashkohen në një pikë krijojnë një energji të madhe. Meteorët dhe asteroidet kanë sjell jetën në tokë, kështu që ky burim energjie vijon në këtë rajon me përpikëri sipas një rregulli tre pika, që formojnë një trekëndësh është zona misterioze sepse edhe vet natyra e kësaj energjie është misterioze. Dimë fare pak për përmbajtjen e metaleve, që kanë meteorët apo asteriodët por nuk dimë më shumë sepse ato vijnë nga zona që ende shkenca nuk ka mundur dot ti zbërthejë.

Por ajo, që duhet thënë se burimi janë meteorët , besoj se duhet të ketë qenë asteroide nga përmasa e madhe . Një burim magjepsjeje për marinarët, studiuesit dhe pikat kryesore, Trekëndëshi i Bermudës është një hapësirë afërsisht 500,000 kilometra katrorë e Oqeanit Atlantik që ndodhet në brigjet e Florida ,shkruan E.Andreës.

2.

Vijojmë me përshkrimin e mistereve:

Rrethanat e pashpjegueshme rrethojnë disa nga këto aksidente, përfshirë atë në të cilën pilotët e një skuadroni të bombave të marinës amerikane u çorientuan ndërsa fluturonin mbi zonë, aeroplanët nuk u gjetën kurrë.

Varka dhe avionë të tjerë janë zhdukur në dukje nga zona në mot të mirë, pa transmetuar as mesazhe shqetësuese. Por, megjithëse ka teori të panumërta fantastike janë propozuar në lidhje me Trekëndëshin e Bermudës, asnjëra prej tyre nuk dëshmon se zhdukjet misterioze ndodhin më shpesh atje, se në pjesët e tjera të udhëtuara mirë të oqeanit. Në fakt, njerëzit lundrojnë në zonë çdo ditë pa incidente.Pasi fitoi famë të përhapur si personi i parë që lundroi vetëm në mbarë globin, Joshua Slocum u zhduk në një udhëtim të vitit 1909 nga Vreshti i Martës në Amerikën e Jugut. Megjithëse është e paqartë saktësisht se çfarë ndodhi, shumë burime më vonë ia atribuan vdekjen e tij në Trekëndëshin e Bermudës.

3.

Pjesa e dramës e Ëilliam Shakespeare :

“The Tempest”, për të cilën disa studiues pohojnë se ishte bazuar në një anije nga jeta reale Bermuda, mund të ketë përmirësuar atmosferën e misterit të zonës. Sidoqoftë, raportet për zhdukje të pashpjegueshme në të vërtetë nuk tërhoqën vëmendjen e publikut deri në shekullin e 20-të. Një tragjedi veçanërisht famëkeqe ndodhi në mars të vitit 1918 kur USS Cyclops, një anije me ngarkesë 542 metra e gjatë e Marinës me mbi 300 burra dhe 10,000 ton të manganit në bord, u mbyt diku midis Barbados dhe Gjirit të Chesapeake. Ciklopët kurrë nuk dërguan një thirrje shqetësuese SOS, pavarësisht se ishin të pajisur për ta bërë këtë, dhe një kërkim i gjerë nuk gjeti mbeturina. “Vetëm Zoti dhe deti e dinë se çfarë ndodhi me anijen e madhe,” tha Presidenti amerikan më vonë.

Më 1941 dy anije motra të Ciklopit u zhdukën në mënyrë të ngjashme pa gjurmë përgjatë gati të njëjtës rrugë.

Një model gjoja filloi të formohej në të cilin anijet që përshkonin Trekëndëshin e Bermudës ose do të zhdukeshin ose do të gjendeshin të braktisura. Pastaj, në dhjetor të vitit 1945, pesë bombardier sulmues të Marinës që mbanin 14 burra u ngritën nga aeroporti Fort Lauderdale, në Florida, me qëllim që të praktikonin shkëmbime praktike të bombave mbi disa pjesë aty pranë. Por kompasat e tij dukshëm ishin mosfunksionuese, udhëheqësi i misionit, i njohur si Fluturimi 19, humbi rëndë. Të pesë aeroplanët fluturuan pa qëllim deri sa karburant po u mbarohej dhe u detyruan të zhyten në det. Po atë ditë, një avion shpëtimi dhe ekuipazhi i tij prej 13 personash gjithashtu u zhduk. Pas një kërkimi masiv për disa javë, nuk arritën të zbulojnë ndonjë provë, raporti zyrtar i Marinës deklaroi se ishte :”Sikur të kishin fluturuar në Mars”.

4.

Trekëndëshi më vonë do të fitonte një reputacion si një zonë e vdekur për aeroplanët dhe anijet pas një varg zhdukjesh të pashpjegueshme në shekullin XX. Më 1945, pesë avionë të marinës amerikane të njohur si “Fluturimi 19” u humbën dhe u zhduk në trekëndësh gjatë një misioni stërvitor. Ndërsa pilotët ka shumë të ngjarë nga harxhimi i karburantit dhe u rrëzuan në det, nuk u gjet asnjë gjurmë në aeroplanët ose 14 drejtuesit e tyre të ekuipazhit. Një tjetër mister i famshëm daton nga viti 1963, kur anija me cisterna SS Marine Mbretëreshë u fundos pranë Key Ëest, Florida. Ruajtësit e jetës dhe sendet e tjera u zbuluan më vonë duke shkundur në ujë, por shkaku i saktë i katastrofës mbetet i panjohur, dhe rrënojat nuk janë gjetur kurrë.

Shkrimtarët si Charles Berlitz ndihmuan në popullarizimin e misterit të Trekëndëshit të Bermudës në vitet 1960 dhe 1970, dhe reputacioni i tij qysh atëherë është shkulur deri në gjithçka, nga portalet intergalaktike dhe vorbullat kohore e deri te fenomenet paranormale dhe madje edhe qyteti i humbur i Atlantis.

5.

Në kohën kur autori Vincent Gaddis shpiku shprehjen “Trekëndëshi i Bermudës” në një artikull të revistës 1964, aksidente misterioze kishin ndodhur në zonë, duke përfshirë tre aeroplanë pasagjerësh që ranë poshtë, pavarësisht se sapo kishin dërguar mesazhe “të gjitha mirë”. Charles Berlitz, gjyshi i të cilit themeloi shkollat e gjuhës Berlitz, nxiti legjendën edhe më tej në 1974 me një bestseller të bujshëm për legjendën. Që atëherë, një numër i shkrimtarëve paranormalë të tjerë kanë fajësuar vdekjeprurjen e supozuar të trekëndëshit për gjithçka, nga të huajt, Atlantis dhe përbindësh të detit e deri te maja e kohës dhe fushat e gravitetit të kundërt, ndërsa teoricienët me mendje më shkencore kanë treguar anomali magnetike, rrjedhje ujore apo shpërthime të mëdha të gazit metan nga kati i oqeanit.

Sidoqoftë, sipas të gjitha gjasave, nuk ka asnjë teori të vetme që zgjidh misterin. Siç e ka thënë një skeptik, përpjekja për të gjetur një shkak të përbashkët për çdo zhdukje të Trekëndëshit të Bermudës nuk është më logjike sesa të përpiqesh të gjesh një shkak të përbashkët për çdo aksident automobilistik në Arizona . Për më tepër, megjithëse stuhitë, shkëmbinjtë nënujorë dhe Gulf Stream mund të shkaktojnë sfida lundrimi atje, udhëheqësi i sigurimeve detare Lloyd’s i Londrës nuk e njeh Trekëndëshin e Bermudës si një vend veçanërisht të rrezikshëm. As Garda Bregdetare e SHBA, e cila thotë: «Në një përmbledhje të shumë humbjeve të avionëve dhe anijeve në zonë gjatë viteve, nuk është zbuluar asgjë që do të tregonte se viktimat ishin rezultat i ndonjë gjëje tjetër përveç shkaqeve fizike. Asnjë faktor i jashtëzakonshëm nuk është identifikuar kurrë. “

Mund të jetë një imazh i harta, radar dhe teksti që thotë "MIAMI BE BERMUDA RMUDA PUERTO RICO"