Mjeku saqroi në një video 20 sekondash nga përplasja e UFO-ve në Brazil


Përplasja e UFO-ve në Varginha ka fituar vëmendje të re: për herë të parë, një neurokirurg pranoi publikisht se kishte parë një video të krijesës që mund të ishte kapur nga vendi i përplasjes nga ushtria braziliane në vitin 1996. Ky incident, i njohur zakonisht si ” Brazil Roswell” në komunitetin e UFO-ve, është incidenti më i famshëm i përplasjes së UFO-ve të alienëve jashtë Shteteve të Bashkuara.

Dr. Italo Venturelli, një neurokirurg nga Spitali Rajonal, pohon se një mjek tjetër i tregoi atij një video të alienit . Studiuesit Marco Leal dhe João Marcelo intervistuan Dr. Venturelli, duke e pyetur atë për ditën kur krijesa u soll në spitalin e tij. Ai konfirmoi se nuk e operoi krijesën.

Mjeku Venturelli shpjegoi se ditën e ngjarjes, ai kishte kryer një operacion ndaj një fëmije me sindromën crouzon, duke kërkuar vendosjen e një valvule. Kur mbërriti në parkingun e spitalit, vuri re kamionë të ushtrisë dhe një turmë të madhe njerëzish. Një gazetar iu afrua dhe e pyeti nëse ai kishte operuar ET, duke iu referuar jashtëtokësorit. Dr. Venturelli fillimisht u hutua dhe mendoi se gazetari i referohej një fëmije me një defekt në lindje.

Brenda spitalit, doktor Venturelli bëri bujë teksa diskutonte situatën me një koleg që i tregoi videon. Ai theksoi se personalisht nuk e ka parë jashtëtokësorin por ka dëgjuar për të nga një koleg më i ri, i cili ka ndërruar jetë më vonë. Dr. Venturelli theksoi gjithashtu se do të kërkonte ndihmë nga kolegët e tjerë kur përballej me raste të vështira.

Duke përshkruar videon, Dr. Venturelli përmend se ka parë personel ushtarak, por nuk është i sigurt për origjinën e saj apo nëse është manipuluar. Ai e përshkruan krijesën si me një pamje të bardhë, një gjoks të hollë, një kokë të madhe me tipare këndore dhe tre zgjatime të vogla në sy. Krijesa kishte sy të mëdhenj, të kuqërremtë, pothuajse pa qafë, krahë të hollë dhe ishte në gjendje të lëvizte bustin e saj.

“Por ishte një hominid, apo jo? Një burrë i vogël, apo jo? Nuk ishte madhësia jonë. Unë jam i gjatë 180 cm. Ishte shumë më i vogël. Siç thashë, nuk i pashë këmbët. I pashë të mbuluar këtu, apo jo? Kishte një gjoks të hollë, një qafë të shkurtër dhe koka ishte si një pikë. Dhe kishte gunga në kokë dhe sytë ishin të skuqur, “tha Dr. Venturelli. Ai përmendi se krijesa ishte e gjallë në video dhe dukej normale pa shenja vuajtjeje. Megjithatë, ai nuk mundi të dallonte shumë detaje pasi video ishte shumë e shkurtër, vetëm 15 deri në 20 sekonda.

Regjisori James Fox publikoi një dokumentar të quajtur “Moment of Contact” për rrëzimin e UFO-ve në Varginha. Dokumentari përmban dëshmi të dorës së parë nga dëshmitarë të ndryshëm, duke përfshirë oficerë ushtarakë, zjarrfikës, mjekë, civilë dhe avokatë. Pavarësisht skepticizmit, Fox u kërkon shikuesve të pezullojnë gjykimin dhe të marrin në konsideratë provat e paraqitura.

Filmi thekson se shumë nga dëshmitarët ishin individë të rregullt brazilianë dhe jo entuziastë të UFO-ve. Ai gjithashtu zbulon një koordinim të gjerë midis ushtrisë braziliane dhe amerikane, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me saktësinë e tij. Fox kaloi 12 vjet duke hetuar rastin dhe zbuloi përfshirjen amerikane vetëm gjatë vizitave të tij të fundit në Brazil.

Dokumentari përfshin dëshminë e Carlos Feres, një oficer i kontrollit të radarit të fluturimit, i cili pretendon se ka parë një aeroplan të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara që u ul pa autorizim nga qeveria braziliane. Gjithashtu pretendohet se personeli ushtarak dhe civilët kanë qenë dëshmitarë të transportimit të krijesave të supozuara në Campinas, një qytet në São Paulo.

Dokumentari i Fox hedh dritë mbi një histori të cilësuar shpesh si “Roswell i Brazilit”. Ndërsa skepticizmi mbetet, filmi ofron prova thelbësore nga dëshmitarët e dorës së parë, duke zbuluar një ngjarje të jashtëzakonshme që ndodhi më 20 janar 1996. Dëshmitë përfshijnë përshkrime të krijesave të supozuara nga dëshmitarët okularë, duke përfshirë dy vajza binjake 14-vjeçare dhe një 22- grua vjeçare.

Sipas legjendës, në përplasje janë përfshirë dy oficerë të policisë ushtarake, të cilët kanë hasur në një krijesë që vraponte përpara automjetit të tyre. Një nga oficerët, Marco Chereze, supozohet se e kapi krijesën me duar të zhveshura, por më vonë vuajti nga një infeksion që u kthye në fatal.

UFOlogu Ubirajara Rodrigues shkroi për incidentin e Varginhas, ku një qenie e çuditshme u arrestua në janar 1996. Oficeri arrestues, nëntetar Marco, iu nënshtrua një operacioni të vogël për të hequr një absces të shkaktuar nga një dëmtim fizik i marrë gjatë arrestimit. Më vonë ai u sëmur me ethe dhe u shtrua në spital, duke ndërruar jetë përfundimisht nga sepsis. Megjithatë, shkaku i infeksionit nuk u identifikua kurrë.

Regjisori James Fox (Majtas, )Marco Chereze (në foton e treguar nga motra e tij) vdiq pasi një nga krijesat e gërvishti atë

Z. Fox më tej zbuloi se dy patologë mjeko-ligjorë kryen autopsinë e oficerit ushtarak të vdekur dhe ofruan një raport të detajuar të autopsisë afatgjatë. Ai tha se ata dolën për herë të parë për të ndarë gjetjet dhe deklaratat e tyre të shkurtra rreth rastit. Ekspertiza e tyre në patologjinë mjekoligjore është vendimtare për përcaktimin e shkakut dhe mënyrës së vdekjes, e cila mund të jetë vendimtare në hetimet dhe procedurat ligjore.

Një klip i shkurtër i luajtur nga Breaking Points, i ndarë me ta nga Z. Fox, tregon deklaratat e patologëve të përkthyera për herë të parë në anglisht. Z. Fox ka folur së fundmi me patologët, të cilët përshkruajnë një lloj të ri bakteri që vrau një oficer të shëndetshëm 23-vjeçar të policisë ushtarake braziliane në vitin 1996. Ja deklaratat e tyre:

[Patologu 1] Kjo është deklarata ime e parë për rastin Chereze, i cili mund të ketë përfshirë në të vërtetë një qenie jashtëtokësore. Shkakton çuditshmëri për shkak të mënyrës së veçantë që ai e përshkruan këtë bakter.

[Patologu 2, Dr. João BM Janini] Ky alien solli bakteret nga jashtë. Ekziston karakteri “ET” dhe ka karakteri “bakteret nga thonjtë e ET”. Historia e vërtetë ka të bëjë me bakteret që gjeta në trupin e ushtarakut të ndjerë. Ishte si një armë vdekjeprurëse për sistemin e tij imunitar.

Fox beson se një infeksion bakterial, ndryshe nga çdo gjë që është parë më parë, mund të lidhet me një anije aliene ose një laborator biologjik. Ai beson se ky rast, ndryshe nga Roswell, është i fundit dhe ka dëshmitarë të gjallë që mund të zgjidhin debatin për ekzistencën e UFO-ve.

Në një intervistë, Fox zbuloi se krijesa Varginha vendosi kontakt telepatik me dy mjekët që e trajtuan atë në Brazil. Ai iu referua librit të Dr. Roger K. Leir për më shumë informacion, ku një mjek e përshkroi entitetin alien si të ndjerë keqardhje për njerëzit dhe duke besuar se ata ishin të shkëputur nga vetja e tyre shpirtërore. 

Gjatë një sesioni ” Më pyesni për ndonjë gjë ” në Reddit, Fox deklaroi se do të vinin përditësime edhe më të mëdha. Kur u pyet në lidhje me thashethemet për një video të supozuar 35 sekonda të krijesës, Fox tha: “Unë personalisht kam folur me tre dëshmitarë në Brazil që pretendojnë se kanë parë prova fotografike – si video ashtu edhe foto.” Ai shtoi, “Do të ketë detaje së shpejti … shumë shpejt.”

Këtu është videoja në YouTube ku një burrë i quajtur Vitorio Pacaccini pretendon se ka parë një video provë përfundimtare dhe të detajuar të alienit në vitin 2012. Pacaccini është një UFOolog i shquar që luajti një rol të rëndësishëm në kohën e ngjarjes, por kishte munguar nga komunitetit deri vonë.

Në përshkrimin e videos, Pacaccini shprehet se qenia dukej shumë e dobët dhe jo komunikuese. Të pranishmit po përpiqeshin ta ndihmonin të qëndronte dhe madje u përpoqën ta ushqenin me një mollë dhe pak ujë, por qenia nuk u përgjigj. Sipas Pacaccini, cilësia audio dhe video ishte e qartë dhe pamja e qenies përputhej me përshkrimet e sakta të dhëna nga vajzat dhe denoncuesit ushtarakë. Është e mundur që James Fox po përpiqet të nxjerrë në dritë këtë pamje me ndihmën e Pacaccini.