Monica Bellucci  e nisi rrugën në 1988 në Milano si  modele


Monica Anna Maria Bellucci  e nisi rrugën në 1988 në Milano si  modele

E LINDUR MË 30 SHTATOR 1964 ËSHTË NJË AKTORE DHE MODELE ITALIANE.

Në vitin 1988, Bellucci u transferua në një nga qendrat e modës evropiane, Milano, ku nënshkroi me Elite Model Management. Në vitin 1989, ajo po bëhej e shquar si modele në Paris dhe përtej Atlantikut, në qytetin e Nju Jorkut.

Ajo ka pozuar ndër të tjera për Dolce & Gabbana dhe French Elle. Në atë vit, Bellucci bëri kalimin në aktrim dhe filloi të merrte klasa aktrimi. Karakteristika e shkurtit 2001 e Esquire mbi Desire paraqiti Bellucci në kopertinë dhe në një artikull mbi pesë shqisat. Në vitin 2003, ajo u shfaq në Maxim. Men’s Health gjithashtu e quajti atë një nga “100 gratë më të nxehta të të gjitha kohërave”, duke e renditur atë në vendin e 21. AskMen e quajti atë gruan numër një më të dëshirueshme në 2002.

Karriera e modelimit të Bellucci-t menaxhohet nga Elite+ në Neë York City. Ajo konsiderohet një seks simbol italian. Nga viti 2006 deri në vitin 2010 ajo ishte fytyra e një sërë produktesh Dior. 

Bellucci është nënshkruar me grupin D’management në Milano dhe gjithashtu me Storm Model Management në Londër.

Në vitin 2004, ndërsa ishte shtatzënë me vajzën e saj Deva, Bellucci pozoi nudo për revistën italiane Vanity Fair në shenjë proteste kundër ligjeve italiane, që pengojnë përdorimin e spermës së donatorëve. Ajo pozoi përsëri shtatzënë dhe gjysmë nudo për numrin e prillit 2010 të revistës.

Në vitin 2012 ajo u bë fytyra e Dolce & Gabbana.

Revista Empire e zgjodhi atë si të njëzetenjën në listën e tyre të “25 personazhet më seksi në kinema – The Ëomen” për rolin e saj të “Persephone” në serinë Matrix. Bellucci si një nga 25 femrat më seksi të të gjitha kohërave.

Në moshën 50-vjeçare, ajo u bë vajza më e vjetër e Bond-it në ekskluzivitetin e filmit James Bond, duke luajtur Lucia Sciarra në Spectre (2015)

About Post Author