Mornica në mesnatë-Ruzhdi Keraj


Ruzhdi Keraj

tregim i shkurtër

Nuk ka gjum.Syt I ka ngul ne hijen qe deget e manit leshojne ne perden e bardhe tyli.Nata asht me hane e qielli mbush me yje.Diçka e bani me u treme atje te klubi kur u ul me pi kafen ,sa donte me I thane kamarieres edhe per nji ferrnet syt I ndeshen me veshtrimin e eger te nji burri thatim me kasket qe e tremi.-Çka dreqin ka qe shef -foli me vedi dhe si per dreq ja shkrrau prap shikimin ftyres verdhacuke me pak mustak mbi buze qe pin kafe pa I hjek syt prej ti.-

-Spiju muti çka dreqin don qe mi ke ngul syt-foli me vedi dhe I kerceu nji inad I madh sa desh me u ngrit e me ju ule ne tavoline e me e pyet -pse m’shef.Erdhi ai te tavolina e ti

-A mund te ulem -foli tuj levize cingaren neper buzet e trasha

-Ulu asht krejt e jote tavolina se une sa deshta me u ngrit

-Pije kafen deri n’fund ,hala se ke mbaru -foli dhe u ul

-Me falni nuk ju njohe ,nuk ulem ne nji tavoline me njerez qe si njoh

-Une te njohe,ti je I njohun ,mandej une si I ri ktu qe kam pasion artin me njerzit e artit du te kem miqesi-foli dhe qeshi.Ju duk e qeshun qe I vinte ere e qelbet kaq ju neverit.U ngrit ,shkoi ka banaku ku ishte kamarierja dhe pagoi kafen.-Sot nuk tu pika ferrneti -qeshi kamarjerja nji brrune e bukur sa ka mbaru gjimnazin.-a ta xuni n’fyt operativi

-Pse operativ asht -foli dhe ndjeu se diçka qe ja xuni pshtymen ne fyt e mezi u kaperdi

-Pse u zverdhe-u trem kamaŕjerja

-Jo moj e marre -qeshi -qesh tuj u mbyt me pshtyme ajo kafja ishte blu trashe me mbeti ne fyt

-A takove at vajzen qe erdhi e pyeti per ty-e pyeti pa prit -sa vajze e bukur

-Si ishte-e pyeti

-Nji trup bukur me nji kostum bezhe me nji jak te bardhe ,o zot sa bukur qeshte-foli kamarjerja

-Ka kohe ?

-Nja dhjet minuta para se me ardhe ti ,ndoshta po te pret te studio se andej e pashe qe u nise

-Kush u nise ku?-pyeti kasketa qe u afru te banaku

-Mor shok nuk ke pune tjeter ti po me vjen gjithkund mrapa ,fol çka dreqin ke a m’len rehat

-O mor artist qenke shume inatçor ,e ku e pe se po t’vi mrapa ,ne sot u pame per here te pare ,mandej

-Çe ku asht ajo vajza -foli kamarjerja tuj I diftu me gisht vajzen qe po zbriste shkallet

-Angjela-bertiti djali dhe vrapoi mbas saje..

-Pse erdhe ?-I foli sa e takoj

-A s’po ma jep nji t’puthun ,po me pyet pse erdhe ,me mori malli-foli dhe I afroj faqen afer buzve te djalit qe largoj kryet menjihere

-Çka pate -bertiti vajza nervoze

-Ke lujt menç

-E kush e din çka jena ,ndoshta kujtojne se jena vlla e moter ,e motra e puth vllan ne faqe -qeshi dhe u afru prap me e puthe e ai largon kryet.

Para deres se studios po e presin nji grup vajzash

-Aha pate marre se t’shohin kta ,sa te bukura qenkan-thirri Angjela dhe filloj ti takoj nji nga nji vajzat .-Une jam Angjela shoqja e Rudit ,.

U futen ne studio Rudi u ul ne piano vajzat rrethuan pianon.Angjela mori karriken dhe u ul afer Rudit

-E paske shoqen e bukur profesor-foli njena nga vajzat

-Edhe profesori I bukur asht -ja ktheu Angjela dhe filloj te knaqet shume sa bukur kendojne kto vajza te bukura ,jane gjimnaziste.Rudi I shoqnon ne piano dhe shpesh ngre kryet dhe flet leht dhe I kerkon intonacion te paster rritem dhe te ndigjojne njena tjetren kur kndojne..Pa mbaru futet ne dhome pa trokit nji burre nevrik dhe I bertet Rudit-Leni kto tralalat por pregadit kangen per Partine ate te paren-foli dhe doli tuj perkedhele ne kry

nji prej gjimnazisteve qe hoqi kryet menjihere.

-Kush asht ky hajvan-bertiti Angjela

-Asht drejtori -thirren me nji za vajzat dhe ja moren kanges

-Vazhdojme profesor

Mbaruan provat dhe Rudi e pyeti Angjelen kur niset autobuzi.

-Do te rri ketu sonte qeshi Angjela ,du te shohe perendimin e diellit nga kalaja dhe mengjezet lindjen e dielli vete me ke thane se asht nji mrekulli

-Mrekulli asht po ku do te flesh ti ,ne dhomen teme jo e jo ,hoteli asht krejt I xanun -thirri Rudi

-Pse bahet nami me fjete bashke -qeshi Angjela

-Nami z’bahet po nji nate flejme ne polici deri sa te sqarohet pse flejm bashke kur nuk jena te celebrum

-Dengla ,pse kaq mbrapa qenkan kto Krutanet

-Jo krutanet po ligji morali ne po fjetem bashke shkelim ligjin prishim moralin-thirri Rudi

-Po dreke a mundemi te hajme bashke ?-pyeti Angjela

-Pa tjeter nji dreke qe se ke hanger ndonjihere ,ngjitemi atje te poçat ,guzhinjeri Skenderi asht I mrekullushem dhe paesazhi shume I bukur n’kete dite me diell

-Sa I bukur monumenti I Skenderbeut sa bukur rrin me malin -thirri e gzume Angjela.

-Rudi pse po t’shef ai burri me kasket qysh se jena ule nuk ti ka hjeke syt-foli Angjela

-Ndrro karrike ,ktheji shpinden-i foli Rudi dhe ktheu edhe ai karrigen nga dritarja

-Kush asht ?-pyeti Angjela

-Operativ ka gjith diten mrapa meje

-E pse?

-He pra pse ,me pelqen arti thot dhe ti deshte me fjete me mu n’hotel-qeshi Rudi dhe ktheu kryet nga kasketa dhe futi nji thele te madhe mishi ne goje

-Mbarun se ngrani ,paguan dhe u ngjiten pak ma siper dhe priten autobuzin qe nuk vonoi me ardhe.Para se me hyp Angjela ja ngjeshi buzet Rudit ne faqe dhe u ngjit ne autobuz.Rudi e pershendeti me dore

-E bukur ,vajze e bukur ,e dashura apo e fejuara

-Asht mbese e jeme ,hajt shndet -foli Rudi dhe filloj me marre dishezen me vrap dhe u ndal te shpija e kulture.

Rudit ne mengjez I pelqen me u ngrit heret me hanger palafin me paqen,me marre ne shishen e vogel taken e ferrnetit dhe me shku te kalaja dhe me ù ule mbi shkam e me pa paesazhin e mrekullushem ,askerkerkund mengjezet nuk jane ma te bukura se ne Kruje I thonte vedit.I vllai i solli nji pale pantallona dhe nji jelek kafe qe ja kishte qepe nana dhe nji kmishe ne nji ngjyre jeshile te bukur.Kur kaloj afer klubit nji ish polic me nji sy I thirri gagarel ,Rudi nuk I ktheu pergjigje vetem I buzqeshi.Ndejti ma shume se nji ore ne kala dhe sa shkoj ora 8 -te

hapi deren e studios u fut mrend dhe menjihere u ul ne piano.Asht tane frymzim kur erdhi dreçi njeriu me kasket dhe ja prishi nadjen.

-Sa e bukur pjesa -foli a asht e re?

Rudi nuk ju pergjigj.-Edhe ky jeleku ,kmisha sa bukur jane qepe duket rrobaqepsi ka ndonji katalog prej jasht se nuk ja kam pa kuj.Prap Rudi nuk I foli por luan ne piano ,asht nervoz shume nervoz,don me ju pergjigj vendshe kti njeriu por o zot ,kur futet kolegja e biblotekes

-Rud shpejt se kena mbledhje

-A mundesh me dale se du me mbylle deren ,I buzqeshi Rudi

-Muzikant ,harrova pse erdha ,e arrestum nji artist piktor -foli dhe dul tuj qesh.

Rudin gadi e lshun kamet ,u mshtet te dera dhe ndejti disa sekonda se s’po mundte me fut çelsin ne dere.Ne mbledhje ndejti kote.Sa mbarun u ndry ne dhomen e hotelit dhe ju shkreh vaj E njeh piktorin ai ishte edhe poet.U trem.I iku gjumi gjithshka ju nxi dhe mbet ne errsinen e dhomes tuj ece dhe tuj ju rujt edhe drites se hanes qe binte ne dritare!