Mrekullitè o vendi im-Albert Hitollari


Zoti ty s’ti ka kursyer ,

Atje i ka mbledhur tokè

Nè paqe pèr tè dèfryer !

Pèr ç’do stinè i gjen tè gjitha

Farèn vetè e ka hedhè ,

Male , kodra dhe lugina

Me dorè vendin ja ka zgjedhè !

*

E gjithçka e ka radhitur

Me kujdes dhe pa pèrti ,

I ka dhènè aq shumè begatè

S’tolisur me hijeshi !

Me nje frymè e ka ndèrtuar

Me aq dèshirim dhe endje ,

Se atè tokè tè bekuar

Duket e ka pas nè mèndje !

*

Agu lindè dhe perèndon

Vjen ashtu siç e ka ènda ,

Natyrès i thuren vargje

E jetès i kèndohet kènga !

Rrezja e Diellit driteron

Majè kreshtès tek zbret tinèz ,

I gjithè vendi parfumon

Nga aroma e Trèndelinès !

*

Por dhe dita nurè e qeshur

Sjedh dhe flladin plot gjallim ,

Sythet , bisqet nèpèr pemè

Zènè shpèrthejnè tèrè nxitim !

Dallandyshet nga shtegètimi

K’thehen rishtas nè flutrim ,

Foletè nisin tè ndèrtojnè

E punojnè pa pèrtim !

*

Nè qetèsin heshtur natore

Kur èshtè Hèna pesmbèlljetè ,

Vesa e purpur ngadalè bie

Dhe qèndron sipèr ç’do fletè !

Bulza e saj mbi fije bari

E mbi gjethet e Tèrfilit ,

Tretet nga rrezet e para

Sa fryn flladi i Zefirit !

*

Bimèsinè e tèrè gjallesat

Nè harmoni atje i gjen ,

Njèra stinè ikèn kènduar

T’jetra e buzèqeshur vjen !

I lènè radhèn njera – t’jetrès

Me èndje duke dèfryer ,

Ndaj gjithçka pèreth vallèzon

Tèr kohèn veç ngazèllyer !

*

Ç’do luginè , pllajè e kodèr

Jeshilon tèrè hijeshi ,

Ç’do livadh , lèndinè , korie

Gjithçka veshur nè s’toli !

Mbi ç’do lule sheh njè Bletè

Mbi pistil nis e pjalmon ,

Lulja hap petale e fletè

Nis hareshèm dhe lulèzon !

*

Atje zogjtè thèrrasin kèngèn

Ligjèrojnè nji e nga nji ,

Sejcili i lumturuar

Me zèrat nè simfoni !

Njèri solo , a baritorè

E ca tè t’jerè polifoni ,

Dhe Bilbili si tenorè

I dirigjon me zènè e tij !

*

Veç atje edhe burimet

Bashkè me ujin nxirrnin Verè

Ndaj atè etje djalèrie

S’mund ta shuaja asnjèherè !

Me aq dèshirim e pija

Nuk kish ngjyrè, nuk kish erè ,

Kupat k’theja radhè e radhè

Shpirti s’dehej s’kish qederè !

*

Me behar vjen dhe i nxehti

E fillon shtrèngon njè vapè ,

Kolopuçèt heqin rrobat

Drejt lumit sulen me vrapè !

Atje shkon gjithè vegjèlia

Sapunisin dhe ndèrresa ,

E mè pas zènè e i shtryllin

I nderin nè shkurre e bexga !

*

Uji i tij qè rrjedh nga mali

Zè shteron nè ç’do behar,

Shèndèrrohet nè pèrrua

E leviz zall mbi zallè !

Luginèn pèrshkon nè mes

Formon ledhet nga dy anè ,

Nga aty çamarrokèt

Me radhè hidhen ku s’ka gjanè !

*

Po ashtu si njerèzia

Kopetè lartè nèpèr korie ,

Zbresin tatèpjet pèrroit

Pinè ujè , pushojnè nèn hije !

Shullèhen duke dremitur

Nèn gèmusha e Dèllinja,

Rreth e qarkè tè shtrirè pranè tyre

Qèntè qè vèshtrojnè nga brinja !

*

Diku sheh qè mblidhen burrat

Zènè f’jalosen nèn njè Lis ,

Mè pas njeri ja pret kèngèn

Dollibashit qè e nisè !

Sa mbaron fillon nje t’jetèr

I thotè shokut qè t’ja mbajè ,

E me pas gjèmon gjithè vendi

Kur zien isua , pasandaj !

*

Plas dèshira dhe urimi

Pèr tè mira dhe pèr gasè ,

Rroken e kèrcasin gotat

E me fund i k’thejnè mè pasè !

Raki rrushi , thane a kumbulle

Siç e do xhani e zemra ,

Kush e kush pèr qejf tè tij

Ngre shèndet e vazhdon kènga !

*

E tè gjithè dèshirè ndezur

Zènè i mbushin pandèrprerè ,

Dikush do tè marri f’jalèn

Kèrkon leje nga tè t’jerè !

Ngrejnè zèrin ca tè dehur

Fillojnè tè bèjnè poterè ,

Tè bèrè xurxull duan tè ngrihen

Kèmbèt u shkojnè lylyverè !

*

Aty mbledhur pèrreth sofrès

Kuvendojnè deri vonè ,

Mè pas zènè tè hedhin vallen

Valles me kèngè , ja thonè !

Sa fillon hapin i pari

Pas tij shkojnè dy a tri vetè !

Me njè çap pas shoqi -shoqit

Ashtu siç e ka lezet !